Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Παρ Δεκ 13, 2013 11:00 pm

Φίλε Πάνο δεν είχε αυτό το ύφος το ποστ μου, απλά έκανα την επισήμανση πως 2-3 σελίδες πίσω το έχουμε συζητήσει το θέμα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουμε παλί από την αρχή.

H φράση "τροφοδοτειται η αντισταση μεσω του ρελε του PID" δεν είναι σωστή καθώς το κύκλωμα δεν είναι ακριβώς έτσι. Επειδή με τις θεωρίες μπορώ να πω μια τιμή για το ρεύμα, αλλά δεν υπάρχει η απαραίτητη βεβαιότητα, όταν το μετρήσουμε θα ξέρουμε ακριβώς τι ρεύμα περνάει.

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Δευ Δεκ 16, 2013 1:47 am

Πληροφοριακα μιας και ανοιξα τη μηχανη για να την κα8αρισω-ετοιμασω-τσεκαρω να πω πως ΠΡΕΠΕΙ να περνανε 3.09Α περιπου με μικρες διακυμανσεις. Δεν ξερω αν εχει νοημα να ανεβασω σε αυτο το 8ρεντ εικονες-στοιχεια απλα να πω οτι υπαρχουν 2 αντιστασεις 110βολτες ενωμενες ΣΕ ΣΕΙΡΑ οπου η κα8ε μια ειναι 680W . Οποτε η το πιντ δουλευει οριακα η το ρελε του αντεχει αυτο το λιγο παραπανω απο τα 3Α που το δινουν!Το περιεργο ειναι οτι μετρωντας με το πολυμετρο τις αντιστασεις μου δινει 45Ω το οποιο μεταφραζεται σε 4.88Α κ αυτο με παραξενεψε λιγο γιατι εαν ισχυει τοτε σιγουρα επρεπε το ρελε να καει. Εαν 8ελετε ανεβαζω εδω τις φωτο-ντοκουμεντα αλλα επειδη εκανα και αλλες παρατηρησεις δεν ξερω αν εχει νοημα ενα καινουριο νημα με ολα μαζι. (Πχ ρυ8μιση opv)

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Δευ Δεκ 16, 2013 12:08 pm

Το ρεύμα που μας ενδιαφέρει είναι αυτό που περνάει από τον θερμοστάτη ατμού όταν ο διακόπτης του ατμού είναι ενεργοποιημένος.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Δευ Δεκ 16, 2013 3:47 pm

Στο αρχικο ποστ τα καλωδια σιλικονης ειναι 1mm.Κανουν αυτα ή να αγορασω μεγαλυτερο παχος?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Δευ Δεκ 16, 2013 5:28 pm

Κάνουν ναι.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Δεκ 18, 2013 9:12 pm

tzogistas έγραψε:Πληροφοριακα μιας και ανοιξα τη μηχανη για να την κα8αρισω-ετοιμασω-τσεκαρω να πω πως ΠΡΕΠΕΙ να περνανε 3.09Α περιπου με μικρες διακυμανσεις. Δεν ξερω αν εχει νοημα να ανεβασω σε αυτο το 8ρεντ εικονες-στοιχεια απλα να πω οτι υπαρχουν 2 αντιστασεις 110βολτες ενωμενες ΣΕ ΣΕΙΡΑ οπου η κα8ε μια ειναι 680W . Οποτε η το πιντ δουλευει οριακα η το ρελε του αντεχει αυτο το λιγο παραπανω απο τα 3Α που το δινουν!Το περιεργο ειναι οτι μετρωντας με το πολυμετρο τις αντιστασεις μου δινει 45Ω το οποιο μεταφραζεται σε 4.88Α κ αυτο με παραξενεψε λιγο γιατι εαν ισχυει τοτε σιγουρα επρεπε το ρελε να καει. Εαν 8ελετε ανεβαζω εδω τις φωτο-ντοκουμεντα αλλα επειδη εκανα και αλλες παρατηρησεις δεν ξερω αν εχει νοημα ενα καινουριο νημα με ολα μαζι. (Πχ ρυ8μιση opv)

Το μετρησα και εγω, αλλα βρηκα 4.9 Α. Η μετρηση εγινε πανω στον θερμοστατη του ατμου.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 18, 2013 9:58 pm

Θα το επιβεβαιώσω και εγώ, αλλά μάλλον είναι σωστό.

Η λογική λέει ότι αυτό θα μειώσει δραστικά τον χρόνο ζωής (πιστεύω παραπάνω από το μισό) του relay του alarm, θα μελετήσω για 2η λύση μέσω SSR.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Δεκ 18, 2013 11:28 pm

Ισως και πολυ παραπανω και δεν ξερω τι επιδραση θα εχει στο υπολοιπο pid.
Απο μια γρηγορη ματια και το pid της Auber ειναι και αυτο μονο μεχρι 3 Α. Εχει παρει κανεις το κιτ και για ατμο? Η συνδεση (του ατμου) γινεται κατευθειαν πανω στο pid ή μπαινει και δευτερο ssr?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 18, 2013 11:40 pm

Η Auber έχει τουλάχιστον στο kit τελείως διαφορετική λειτουργία μέσω PID και SSR. (ο διακόπτης του ατμού κλείνει ένα κύκλωμα εσωτερικά και το PID μπαίνει σε alarm mode).

Προς το παρόν θα το αφήσω έτσι, αλλά θα ανανεωθεί το thread μολις δουλέψει μέσω SSR.

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Πέμ Δεκ 19, 2013 12:52 am

Κατα τη γνώμη μου ειναι καλύτερη η υλοποίηση με χρήση 2ου ssr .Αν ειναι οριακά τα πράγματα ίσως υπάρχει και θέμα υπερθέρμανσης μετα.

Απάντηση