Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Δεκ 12, 2013 10:18 pm

Γιώργο δεν γνωρίζω.

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Δεκ 12, 2013 10:44 pm

Giwrgos έγραψε:Οκ βρηκα αλλο ενα με 40Α
http://www.ebay.com/itm/SSR-40DA-Model- ... 5af33d7013

Τα καλωδια σιλικονης μεχρι ποια θερμοκρασια πρεπει να αντεχουν?
Με μια γρηγορη αναζητηση στο γουγλι, βρηκα απο 150 μεχρι 1500. Ρωτα απο εκει που θα τα παρεις....

Τα 40αρια ssr, δεν χρειαζονται ψυχτρες. Στα μικροτερα, μπορει να χρειαστεις, οποτε δεν αξιζουν.

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Παρ Δεκ 13, 2013 2:59 am

Ο μονος λογος να παρεις 40αρι σσρ ειναι να ανοιγοκλεινεις ΟΛΟ τον πινακα του σπιτιου σου. Παιδια μην υπερβαλετε.. Με το 25αρι διαχειριζεστε εως και 5500Watt!!!!!! Ουτε επαγγελματικη καφετιερα δεν εχει αναγκη για τετοιες αντιστασεις! Εγινε κ απο μενα η παραγγελια ολη μαζι για να τα λαβω ολα κ οχι μεμονομενα κ τα ζαχαρωνω οποτε αναμενουμε.. Μεχρι τοτε μπορει να μπει κανενα πιεσομετρο ετσι για το καλο..

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Παρ Δεκ 13, 2013 7:53 am

Καλημέρα,
Αγόρασα και εγω το pid και με το 25Α ssr αφού ειναι υπερβολή τα 40Α.
Ειδα στο eBay για καλώδια σιλικόνης και γράφουν μέχρι 200 βαθμούς. Κάνουν αυτά ή να δω για παράπανω ? Επίσης ποσα mm πρέπει να ειναι το καλώδιο ?

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Δεκ 13, 2013 10:34 am

Giwrgos έγραψε:Καλημέρα,
Αγόρασα και εγω το pid και με το 25Α ssr αφού ειναι υπερβολή τα 40Α.
Ειδα στο eBay για καλώδια σιλικόνης και γράφουν μέχρι 200 βαθμούς. Κάνουν αυτά ή να δω για παράπανω ? Επίσης ποσα mm πρέπει να ειναι το καλώδιο ?

1.5 mm στα 220, και οσο πιο λεπτο (πχ 0.5 ή 0.8) βρεις για τα σηματα. Οι 200 βαθμοι ειναι αρκετοι, αλλα αμα δεις παραπανω σε παρομοια τιμη, παρε αυτα, για ασφαλεια.

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Παρ Δεκ 13, 2013 11:56 am

Μετά από πολύ καιρό απουσίας σας χαιρετώ και πάλι.... Η παραγγελία έγινε ήδη και μόλις παραλάβω θα προβώ και εγώ στην εγκατάσταση. Μεγάλο μπράβο στον Ιωσήφ για τον αναλυτικότατο οδηγό του...

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Παρ Δεκ 13, 2013 4:17 pm

Steam thermostat

Έχουμε σχεδόν τελειώσει, μένει ο ατμός!

Ετοιμάζουμε άλλα 2 καλώδια με flat connectors, αφαιρούμε τα καλώδια που συνδέονται στον steam thermostat (και αν θέλουμε αφαιρούμε και τον ίδιο μια που είναι πλέον άχρηστος) και τα συνδέουμε με τους flat connectors. Συνδέουμε τις άλλες 2 άκρες με τους ακροδέκτες ΑLM1 του PID (6 και 7).
Φιλε ιωσηφ και λοιποι που το εχετε δοκιμασει εχω 1 απορια (οσο αναμενω κ γω το πιντακι μου) αφου η αντισταση της μηχανης τραβαει ΠΑΝΩ απο 3Α και η εξοδος του αλαρμ ειναι ΜΑΧ 3Α πως και δεν εχει καει ακομα το ρελεδακι του αλαρμ?! Το σωστο δεν ειναι να παρεμβλη8ει καποιο αλλο ρελε που ν αντεχει περισσοτερα αμπερ? Η εχετε κανει κατι αλλο που δεν το χω πιασει?!

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Δεκ 13, 2013 6:31 pm

Μα δεν συνδεουμε το PID πανω στην αντίσταση αλλα πανω σε ρελε SSR!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Παρ Δεκ 13, 2013 7:51 pm

Παιδιά μην επαναλαμβανόμαστε. 2-3 σελίδες πίσω υπάρχουν οι απαντήσεις σε όλα αυτά.

Μέχρι να μετρήσω το ρεύμα, ας μην συνδέσει τον έλεγχο του ατμού όποιος δεν θέλει να το ρισκάρει.

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Παρ Δεκ 13, 2013 10:27 pm

alexgrc έγραψε:Μα δεν συνδεουμε το PID πανω στην αντίσταση αλλα πανω σε ρελε SSR!
Alex μιλαω για το αλαρμ οπου εχει εξοδο ρελε κ δε βγαζει ταση προκειμενου να συνδε8ει κ αυτο σε σσρ. Για τον ατμο μιλαω αποκλειστικα γιατι ετσι οπως το εχει πει ο ιωσηφ τροφοδοτειται η αντισταση μεσω του ρελε του πιντ που εχει σαν ΜΑΧ τα 3Α!

Παιδιά μην επαναλαμβανόμαστε. 2-3 σελίδες πίσω υπάρχουν οι απαντήσεις σε όλα αυτά.

Μέχρι να μετρήσω το ρεύμα, ας μην συνδέσει τον έλεγχο του ατμού όποιος δεν θέλει να το ρισκάρει.
Φιλε ιωσηφ δε το ειπα για να φερω σε δυσκολη 8εση καποιον κ ουτε προκειται να ζητησω ευ8υνες..Πιστεψε με στη ζωη μου εχω πειραματιστει/χαλασει πολλα πραγματα για να στεναχωρε8ω αν κατι δε παει καλα στην ολη υπο8εση. Απλα το λεω βαση λογικης κ ΝΟΜΙΖΩ οτι στεκει αυτο που λεω. Οπως επισης εδω ειναι φορουμ. ΔΕΝ εισαι υποχρεωμενος να αιτιολογη8εις για κατι. Εγω ουτως η αλλως 8α μετρησω το ρευμα για να μαι σιγουρος και τοτε ισως βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα..Δυστυχως 8α περιμενουμε κανα μηνα να μας ερ8ει (λογικα) οποτε υπομονη.. Πιντ δεν εχουμε μυλο κολλημενο απ τα μποφορ εχουμε κ δεν τον παραλαμβανουμε.καλα παμε.. :a013:

Απάντηση