Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από veba » Κυρ Ιούλ 14, 2019 11:52 pm

Καλησπέρα Gch

Εαν θέλεις να κάνουμε της συνδέσεις ,τότε είναι εύκολο να το κάνουμε σε λίγο χρόνο. Εαν θέλεις να κάνουμε τρυπήματα, κλπ. τότε ίσως να μην μπορέσουμε σε μία ημέρα.
Όπως και να έχει το θέμα μπορούμε να βρεθούμε (αυτή την εποχή , μόνο Σάββατο και Κυριακή) και να κάνουμε ότι θέλεις.


Φίλε cosini

Με καλή διάθεση θα σου πώ ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ pid και μηχανικού θερμοστάτη. Υπάρχουν τρόποι βελτίωσης ακόμη και του Pid . Θα περιγράψω αύριο έναν.
Η τοποθέτηση δεύτερου Boiler έχει πολλούς περιορισμούς και δεν είναι όπως φαίνεται. Πχ. Αυξάνεις την θερμότητα σε έναν μικρό χώρο που έχει μία μηχανή με ότι συνέπεια μπορεί να έχει αυτό . Σε μία μηχανή με συνολική ισχύ 2500 watt με ένα έξτρα φορτίο 500-1000 w χωρίς να είναι υπολογισμένο από τον κατασκευαστή ξεπερνάς τα όρια σε κάποια πράγματα, κλπ.
Ο λόγος που γράφω αυτά δεν είναι για να έρθω σε αντιπαράθεση με εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο αλλά για να πώ απλά ότι δεν κάνουν όλες οι μετατροπές για όλες τις μηχανές.

Gch
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 9:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic 1300V
Μύλος:: Graef 702
Τοποθεσία: Athina

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gch » Δευ Ιούλ 15, 2019 12:07 am

Veba σε ευχαριστώ για τον κόπο που θα κάνεις.Δεν θα ήθελα τρύπες σκεφτόμουν να το βάλω από επάνω στη λαμαρίνα . Οκ όποτε θες και σε βολεύει πες μου δεν έχω πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιούλ 15, 2019 12:40 am

veba έγραψε:
Κυρ Ιούλ 14, 2019 11:52 pm
Η τοποθέτηση δεύτερου Boiler έχει πολλούς περιορισμούς και δεν είναι όπως φαίνεται. Πχ. Αυξάνεις την θερμότητα σε έναν μικρό χώρο που έχει μία μηχανή με ότι συνέπεια μπορεί να έχει αυτό . Σε μία μηχανή με συνολική ισχύ 2500 watt με ένα έξτρα φορτίο 500-1000 w χωρίς να είναι υπολογισμένο από τον κατασκευαστή ξεπερνάς τα όρια σε κάποια πράγματα, κλπ.
Ο λόγος που γράφω αυτά δεν είναι για να έρθω σε αντιπαράθεση με εσένα ή τον οποιονδήποτε άλλο αλλά για να πώ απλά ότι δεν κάνουν όλες οι μετατροπές για όλες τις μηχανές.
Φιλε veba μαλλον κατι αλλο εχεις σκεφθει μιλωντας για δευτερο boiler και εξτρα φορτια 500-1000 w και αυξηση θερμοτητας και πραγματα που δεν ανεφερα καν.
Συμφωνω μαζι σου οτι ολες οι μετατροπες δεν κανουν για ολες τις μηχανες και γι αυτο δεν πιστευω οτι ενα PID σε τοσο μικρο boiler εχει την αποδοση που προσδοκα καποιος με την τοποθετηση του.
Καλο θα ηταν εαν μπορουσες να ποσταρεις ενα βιντεακι με scace κατα την διαρκεια του χρονου μιας εκχυλισης ωστε να γνωριζει καποιος τι πραγματικα μπορει να παρει απο ενα pid στη συγκεκριμενη μηχανη πριν μπει στη διαδιακασια αγορας, τρυπηματων, τοποθετησης, ρυθμισεων κλπ
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από veba » Δευ Ιούλ 15, 2019 5:05 pm

Καλησπέρα cosini

Ο τύπος του θερμοστάτη που χρησιμοποιούν οι περισσότερες μηχανές όπως και η gaggia έχει μεγάλο διαφορικό. Πρακτικά χρειάζεται μεταβολή κάποιων βαθμών θερμοκρασίας για να ενεργοποιήσουν ξανά την αντίσταση. Ο λόγος είναι κατασκευαστικός .

Σε ένα pid μπορούμε να ρυθμίσουμε να ενεργοποιείται η αντίσταση με την ελάχιστη μεταβολή της θερμοκρασίας. Αυτό είναι μία βελτίωση. Επίσης μπορούμε να αλλάξουμε την θερμοκρασία λειτουργίας του boiler . Σε κάποιες ποικιλίες έχει και αυτό την αξία του. Έχουμε ένδειξη θερμοκρασίας , που και σφάλμα να έχει , συγκριτικά μας βοηθάει να έχουμε κάποια στάνταρ.
Δεν συγκρίνω ντε αυτές οι λειτουργίες με έναν απλό μηχανικό θερμοστάτη.

Η ισχύς ενός boiler καθορίζετε από την ποσότητα του νερού σε συγκεκριμένη θερμοκρασία που μπορεί να δώσει σε συνάρτηση με τον χρόνο.
πχ. ένα boiler 2 λίτρων με αντίσταση 1000 watt θα μας δώσει σε χ βαθμούς θερμοκρασία την ίδια ποσότητα νερού ανά ώρα με ένα αντίστοιχο boiler 250ml 1000w .
“Στιγμιαία” από το boiler των 2 λίτρων μπορούμε να πάρουμε οχταπλάσια ποσότητα νερού σε σταθερή θερμοκρασία σε σχέση με το boiler των 250 ml. Όμως το boiler των 2 λίτρων για να πάει από τουs πχ 89 βαθμούς στους 90 θα χρειαστεί οκταπλάσιο χρόνο από τo χρόνο που θα χρειαστεί το boiler των 250 ml για να πάει από τους 89 στους 90 βαθμούς

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αλλά χοντρικά η λειτουργία έχει σχέση με την αντίσταση.

Ένα θερμομπλοκ 1500 watt η ποσότητα του νερού που μπορεί να δώσει στους 90 βαθμούς ανά ώρα , είναι μεγαλύτερη από την ποσότητα του νερού που μπορεί να δώσει η πχ η ulka ep5 ανά ώρα.
Έτσι σε ελεύθερη ροή η αντλία δεν μπορεί να ρίξει την θερμοκρασία του νερού στο θερμομπλόκ κάτω από τους πχ 90 βαθμούς.

Σε ένα boiler μιας gaggia τώρα την ώρα που φτιάχνουμε καφέ μόλις η αντίσταση ενεργοποιηθεί τότε η θερμοκρασία του νερού ανεβαίνει . Η μικρή ροή του καφέ είναι μικρότερη από την παραγωγή ζεστού νερού του boiler.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από veba » Δευ Ιούλ 15, 2019 5:12 pm

καλησπέρα Gch

Το pid χρειάζεται κουτί για να μπει μέσα . Το κουτί αυτό πιθανών να θέλει κάποια εργασία. (τρύπημα κλπ. ) ή έχεις πάρει κάποιο έτοιμο?
Μπορούμε να το τοποθετήσουμε όπου θέλεις. θα σου στείλω μήνυμα για να συνεννοηθούμε.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από cosini » Δευ Ιούλ 15, 2019 7:59 pm

veba έγραψε:
Δευ Ιούλ 15, 2019 5:05 pm
Καλησπέρα cosini

Ο τύπος του θερμοστάτη που χρησιμοποιούν οι περισσότερες μηχανές όπως και η gaggia έχει μεγάλο διαφορικό. Πρακτικά χρειάζεται μεταβολή κάποιων βαθμών θερμοκρασίας για να ενεργοποιήσουν ξανά την αντίσταση. Ο λόγος είναι κατασκευαστικός .

Σε ένα pid μπορούμε να ρυθμίσουμε να ενεργοποιείται η αντίσταση με την ελάχιστη μεταβολή της θερμοκρασίας. Αυτό είναι μία βελτίωση. Επίσης μπορούμε να αλλάξουμε την θερμοκρασία λειτουργίας του boiler . Σε κάποιες ποικιλίες έχει και αυτό την αξία του. Έχουμε ένδειξη θερμοκρασίας , που και σφάλμα να έχει , συγκριτικά μας βοηθάει να έχουμε κάποια στάνταρ.
Δεν συγκρίνω ντε αυτές οι λειτουργίες με έναν απλό μηχανικό θερμοστάτη.

Η ισχύς ενός boiler καθορίζετε από την ποσότητα του νερού σε συγκεκριμένη θερμοκρασία που μπορεί να δώσει σε συνάρτηση με τον χρόνο.
πχ. ένα boiler 2 λίτρων με αντίσταση 1000 watt θα μας δώσει σε χ βαθμούς θερμοκρασία την ίδια ποσότητα νερού ανά ώρα με ένα αντίστοιχο boiler 250ml 1000w .
“Στιγμιαία” από το boiler των 2 λίτρων μπορούμε να πάρουμε οχταπλάσια ποσότητα νερού σε σταθερή θερμοκρασία σε σχέση με το boiler των 250 ml. Όμως το boiler των 2 λίτρων για να πάει από τουs πχ 89 βαθμούς στους 90 θα χρειαστεί οκταπλάσιο χρόνο από τo χρόνο που θα χρειαστεί το boiler των 250 ml για να πάει από τους 89 στους 90 βαθμούς

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες αλλά χοντρικά η λειτουργία έχει σχέση με την αντίσταση.

Ένα θερμομπλοκ 1500 watt η ποσότητα του νερού που μπορεί να δώσει στους 90 βαθμούς ανά ώρα , είναι μεγαλύτερη από την ποσότητα του νερού που μπορεί να δώσει η πχ η ulka ep5 ανά ώρα.
Έτσι σε ελεύθερη ροή η αντλία δεν μπορεί να ρίξει την θερμοκρασία του νερού στο θερμομπλόκ κάτω από τους πχ 90 βαθμούς.

Σε ένα boiler μιας gaggia τώρα την ώρα που φτιάχνουμε καφέ μόλις η αντίσταση ενεργοποιηθεί τότε η θερμοκρασία του νερού ανεβαίνει . Η μικρή ροή του καφέ είναι μικρότερη από την παραγωγή ζεστού νερού του boiler.
.
καλησπερα veba ,

Θα σε παρακαλεσω να μην συνεχιζεις μια συζητηση και αναλυση για μηχανικους θερμοστατες , αντιστασεις κ θεωριες λειτουργιας boiler απαντωντας προσωπικα σε εμενα για πραγματα που δεν εχω καν αναφερει .

Ας μεινουμε σε αυτο που γραφει το νημα και αποφευγοντας θεωριες με λογια οπως σου προτεινα κ πιο πριν για τους κατοχους της μηχανης θα ηταν πιο χρησιμο να ποσταρεις ενα video με scace απο μια εικονικη εκχυλιση 25sec - 35sec απο gaggia classic με PID ετσι ωστε να δει ο καθε ενδιαφερομενος και να γνωριζει πιο θα ειναι πραγματικα το κερδος του απο την θερμοκρασιακη σταθεροτητα μιας εκχυλισης και ετσι να επιλεξει εαν θα μπει στη διαδικασια αγορας τοποθετησης PID και ολων των παρελκομενων ( τρυπηματα κουτι καλωδια κλπ ) .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από veba » Τρί Ιούλ 16, 2019 6:50 am

Καλημέρα

Τοποθετώντας ένα pid σε μία μηχανή βελτιώνουμε την λειτουργία του θερμοστάτη , φυσικά και δεν αυξάνετε η ισχύς του boiler.

Σε μία gaggia μηχανή τραβώντας νερό θερμοκρασίας πχ 85 - 90 βαθμών με ροή καφέ (που είναι και το ζητούμενο ), περίπου 3 - 4 ml/δευτερόλεπτο τότε η αντίσταση έχει την δυνατότητα να ανεβάζει ταυτόχρονα με την ροή την θερμοκρασία του boiler.

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Ιούλ 20, 2019 2:35 am

Γεια σε όλους παιδιά, έχω πάρει το Rex C100 για μια Gaggia Evolution, ίσως το βάλω σήμερα αν βρω χρόνο, απλά θέλω να δείξω τι έκανα εγώ για να φτιάξω τα thermocouples να βιδώνουν στη θέση του θερμοστάτη.

Παρήγγειλα από το ebay 2 βίδες με Μ4 σπείρωμα https://www.ebay.com/itm/3D-Printer-K-t ... n2U6LHyABQ και αφαίρεσα τις μπροστινές, αυτό που ήρθε μαζί με το Rex είχε Μ5 η οποία βγήκε πανεύκολα απλά πιέζοντας λίγο με την πένσα να ισιώσει, ενώ ένα δεύτερο εφεδρικό που πήρα καθόλου, και μετά έβαλα πάστα στην άκρη, το πίεσα να μπει μέσα μέχρι τέρμα και κατόπιν το έκλεισα με την πένσα και τέλος.

https://postimg.cc/RW2mn6zx

https://postimg.cc/mz86CJF1

https://postimg.cc/Yh4yLX2j

https://postimg.cc/RqJcc2fr

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:07 am

odys2008 έγραψε:
Παρ Ιουν 07, 2019 12:34 pm
Πάντως επειδη την έχω κάνει την μοντα δεν νομίζω να αξίζει γιατί επειδή η μηχανή δεν έχει τριοδη και το ελατήριο σου τρώει 3-4 bar, με την opv θα πέφτει πολύ η πίεση στο pac του καφέ
Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, μια χαρά 9 bar φέρνει στο κλείστρο, το έχω κάνει στην Evolution. Βέβαια να τονίσω ότι μετά την αλλαγή OPV και την προσπάθεια αρχικής ρύθμισης ανακάλυψα ότι δυσλειτουργούσε η self priming valve που έχει πάνω στη βαλβίδα του ατμού με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει πάνω από 4 bar γιατί αυτό το μαραφέτι εκτόνωνε συνεχώς χωρίς λόγο. ΄

Έτσι απλά την κατάργησα αφαιρώντας την εντελώς και ταπώνοντας την τρύπα με μια βίδα αφού άνοιξα σπείρωμα 8 x125 γιατί το δικό του είναι 7 x 0,75 και δεν πρόκειται να βρεθεί βίδα πουθενά.

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Ιούλ 20, 2019 9:29 am

grgz έγραψε:
Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:07 am
odys2008 έγραψε:
Παρ Ιουν 07, 2019 12:34 pm
Πάντως επειδη την έχω κάνει την μοντα δεν νομίζω να αξίζει γιατί επειδή η μηχανή δεν έχει τρίοδη και το ελατήριο σου τρώει 3-4 bar, με την opv θα πέφτει πολύ η πίεση στο pac του καφέ
Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, μια χαρά 9 bar φέρνει στο κλείστρο, το έχω κάνει στην Evolution. Βέβαια να τονίσω ότι μετά την αλλαγή OPV και την προσπάθεια αρχικής ρύθμισης ανακάλυψα ότι δυσλειτουργούσε η self priming valve που έχει πάνω στη βαλβίδα του ατμού με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει πάνω από 4 bar γιατί αυτό το μαραφέτι εκτόνωνε συνεχώς χωρίς λόγο. ΄

Έτσι απλά την κατάργησα αφαιρώντας την εντελώς και ταπώνοντας την τρύπα με μια βίδα αφού άνοιξα σπείρωμα 8 x125 γιατί το δικό του είναι 7 x 0,75 και δεν πρόκειται να βρεθεί βίδα πουθενά.

https://www.youtube.com/watch?v=QUHXPS4QmlE

https://www.youtube.com/watch?v=oCN2nfz_QQM&t=14s

https://www.youtube.com/watch?v=tH1hDB0EuTI

Απάντηση