Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
vagveg
Όνομα: Βαγγελης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2002
Μύλος:: Sage Appliances Dose
Οι καφέδες μου:: J.B.M

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από vagveg » Κυρ Οκτ 13, 2019 1:49 am

veba έγραψε:
Σάβ Οκτ 12, 2019 10:47 pm
Καλησπέρα

Ήρθε μία gaggia clasic και τοποθετήσαμε pid , barometro και χρονόμετρο. Προσεχώς πιθανών να τοποθετήσουμε και έλεγχο πίεσης της αντλίας με έλεγχο τάσης .
veba157.jpg

veba158.jpg
3.jpg
6.jpg
Καλήμερα χθες όπως ανέφερε και ο veba υλοποιήσαμε τις ιδέες μου για την συγκεκριμένη μηχανή, τοποθετήσαμε το PID το οποίο δεν είναι αυτό που αναφέρετε αλλά το SESTOS D1S-VR-220 PID digital temperature controller με K sensor PT100 25/40 DA SSR καθώς και το Probe Ring K Type Thermocouple Temperature Sensor
thermo.jpg
μαζί με χρονόμετρο
5.jpg
το οποίο ρυθμίζετε και βάζουμε όσα sec θέλουμε και όπως ανέφερε και ο veba που το τοποθέτησε ξεκινάει αυτόματα μόλις πατήσουμε το κουμπί του καφέ, και σταματάει την αντλία μόλις η αντίστροφη μέτρηση φτάσει στο μηδέν. Ξεκινάει ξανά αφού κλείσουμε τον διακόπτη του καφέ , και τον ανοίξουμε ξανά. Τοποθετήσαμε και τον μετρητή bar που με την τεχνική του εμπειρία μου ανέφερε και μου εξήγησε γιατί είναι ένα από τα πιο βασικά σημεία σε τέτοιου είδους μηχανές και μείναμε να υλοποιήσουμε την δική του ιδέα να τοποθετήσουμε και τον έλεγχο της πίεσης εκτός της OPV αλλά με έλεγχο πίεσης από την αντλία με έλεγχο της τάσης. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο veba για την υπομονή του και την διάθεσή του ώστε να κάνουμε όλο αυτό το εγχείρημα, εγώ από την πλευρά μου του πρόσφερα το κουτί από INOX που έφτιαξα και εκείνος την εμπειρία του και την γνώση του. Σε ευχαριστώ και δημόσια για μια φορά ακόμη για τις πληροφορίες και την γνώση σου. Αυτό που είναι να κάνω τώρα είναι να ρυθμίσω τις παραμέτρους του PID.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Classic
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Οκτ 15, 2019 1:27 pm

vagveg έγραψε:
Κυρ Οκτ 13, 2019 1:49 am
......... μαζί με χρονόμετρο 5.jpg το οποίο ρυθμίζετε και βάζουμε όσα sec θέλουμε και όπως ανέφερε και ο veba που το τοποθέτησε ξεκινάει αυτόματα μόλις πατήσουμε το κουμπί του καφέ, και σταματάει την αντλία μόλις η αντίστροφη μέτρηση φτάσει στο μηδέν. Ξεκινάει ξανά αφού κλείσουμε τον διακόπτη του καφέ , και τον ανοίξουμε ξανά. ......
Ωραίο!!

Φίλε κάνε ένα διάγραμμα με τις συνδέσεις του χρονομέτρου, μήπως και θέλει και κάποιος άλλος να προσθεσει.
Είχα προσπαθήσει παλιότερα να ενσωματώσω ένα χρονόμετρο (φτηνοδουλειά) που να μετράει με βάση τη ροή της αντλίας αλλά δεν δούλεψε σωστά οπότε και το αφαίρεσα.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
veba
Όνομα: Μάνος

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 19, 2019 11:33 am

Καλημέρα dkstopo

Όλα τα χρονόμετρα δεν έχουν την ίδια συνδεσμολογία.

Μπορώ να ανεβάσω ένα σχέδιο συνδεσμολογίας που θα αφορά το συγκεκριμένο χρονόμετρο.

Απάντηση