Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Ιούλ 20, 2019 10:08 am

grgz έγραψε:
Σάβ Ιούλ 20, 2019 2:35 am
Γεια σε όλους παιδιά, έχω πάρει το Rex C100 για μια Gaggia Evolution, ίσως το βάλω σήμερα αν βρω χρόνο, απλά θέλω να δείξω τι έκανα εγώ για να φτιάξω τα thermocouples να βιδώνουν στη θέση του θερμοστάτη.
Δεν καταλαβα γιατί δεν άνοιξες το σπείρωμα ώστε να βιδώσεις κατευθείαν, είσαι σιγουρος ότι δουλεύει ο αισθητήρας?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Ιούλ 20, 2019 10:30 am

dkstopo έγραψε:
Σάβ Ιούλ 20, 2019 10:08 am
Δεν καταλαβα γιατί δεν άνοιξες το σπείρωμα ώστε να βιδώσεις κατευθείαν, είσαι σιγουρος ότι δουλεύει ο αισθητήρας?
Όταν λες ότι δεν άνοιξα το σπείρωμα τι εννοείς, να κάνω άλλο σπείρωμα πάνω στο boiler; Ούτως ή άλλως τη μπροστινή βίδα την αφαιρείς για να στερεώσεις σκέτα τα καλώδια, εγώ το έφτιαξα να βιδώνει κιόλας, απλά πρώτα θα βιδώσεις το καλώδιο γιατί πρέπει να περιστρέφεται όλο μαζί, διαφορετικά θα συστραφεί γύρω από τον εαυτό του, και μετά θα το συνδέσεις στον controller.

Δεν το έχω συνδέσει ακόμα, θα το κάνω σήμερα αλλά δουλεύει 1000000000000000%. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και μάλιστα χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα ήταν φτιαγμένο εξαρχής, οπότε......

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Ιούλ 20, 2019 10:50 am

αν δουλευαν σωστά θα τα έδιναν και με ελευθερα άκρα, σκέτα καλώδια, νομίζω ότι ο καθε αισθητήρας είναι κατασκευασμένος να απαντά σωστά με το άκρο του. Αν το αλλάξεις δεν νομίζω ότι απαντά το ίδιο.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Σάβ Ιούλ 20, 2019 11:07 am

dkstopo έγραψε:
Σάβ Ιούλ 20, 2019 10:50 am
αν δουλευαν σωστά θα τα έδιναν και με ελευθερα άκρα, σκέτα καλώδια, νομίζω ότι ο καθε αισθητήρας είναι κατασκευασμένος να απαντά σωστά με το άκρο του. Αν το αλλάξεις δεν νομίζω ότι απαντά το ίδιο.
Φίλε μιλάμε για ένα ζεύγος καλωδίων που το μεν ένα που ήρθε με τον controller ήταν κολλημένο με ηλεκτροπόντα στο άκρο του και το δε άλλο απλά συστραμμένο μεταξύ του. Τι νομίζεις ότι είναι, κάποια ιδιαίτερη επιστήμη; Απλά πρέπει να το πιέσεις έτσι ώστε να ακουμπάει στο τέρμα της βίδας ώστε να υπάρχει ανταλλαγή θερμότητας μέσω φυσικής επαφής και η θερμοαγώγιμη πάστα βοηθάει σε αυτό. Κι εσύ μπορείς να φτιάξεις ένα thermocouple απλά με ένα ζεύγος καλωδίων. Πάρε μια ιδέα. https://www.youtube.com/watch?v=-8cBCjJJcB4

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Κυρ Ιούλ 21, 2019 12:24 am

Το PID τοποθετήθηκε και λειτουργεί μόνο ως προς το brew κομμάτι καθώς πίνω μόνο espresso και δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω αφρόγαλο ποτέ μου. Θέλει ψάξιμο από άποψη ρυθμίσεων γιατί δυστυχώς έχω μόνο ένα εμβαπτιζόμενο θερμόμετρο νερού γελοίας ακρίβειας και δεν ορκίζομαι ότι οι μετρήσεις που παίρνω είναι σωστές και σαν χαζός λόγω βιασύνης δεν είχα μετρήσει πριν τα ξηλώσω όλα. Θα επανέλθω δριμύτερος αύριο που θα φτιάξω καφέ.

grgz
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 7:59 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Evolution mod
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Kudu, Danesi, Distretto

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από grgz » Κυρ Ιούλ 21, 2019 12:58 pm

Λοιπόν η δοκιμή έγινε και μάλιστα για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα χρησιμοποίησα κάποιες ακραίες τιμές ρυθμίσεων όπως 140 και 150 SV όπου έβρασε το σύμπαν και μετά το κατέβασα στα επιθυμητά, άρα το thermocouple λειτουργεί άψογα. Επίσης παρατήρησα ότι η μηχανή ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα από πριν. Με SV στο 106 έφτιαξα καφεδάρα, μένει μόνο να κλείσω το επάνω καπάκι και να συμμαζέψω την όλη κατασκευή, επειδή η Evolution δεν έχει κάποια οπή ή γρίλια στο κέλυφος θα πρέπει να κάνω μια τρύπα κάπου ώστε να βγουν τα καλώδια έξω.

Gch
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 9:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic 1300V
Μύλος:: Graef 702
Τοποθεσία: Athina

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gch » Κυρ Ιούλ 21, 2019 5:57 pm

Χαιρετω

Να πω ευχαριστώ τον Veba που είχε την υπομονή να τοποθέτηση το pid μόνος του τελικά καθώς δεν υπήρχε περίπτωση να τα καταφέρω μόνος μου.

Gch
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 9:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic 1300V
Μύλος:: Graef 702
Τοποθεσία: Athina

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gch » Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:54 am

Καλημέρα. Να ρωτήσω θέλω σχετικά με την θερμοκρασία. Με 103 περνώ στην εκχύλιση 74 βαθμους για να πάρω 93 η και εκεί κοντά πρέπει να ανέβω στο pid 130. Είναι φυσιολογικό?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Ιούλ 28, 2019 9:51 am

Οχι. Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα. Ισως ο αισθητηρας δεν κανει καλη επαφη με το μποιλερ. Αλλα ισως και να μη μετρας καλα τη θερμοκρασία του νερου στην εξοδο. Πως το κανεις ακριβως;

Μια καλη ιδεα ειναι να βαλεις τον αισθητηρα μεσα στο πορταφιλτερ και να μετρας εκει. Οχι θερμομετρο σε φλιτζανακι γιατι μετρας πολυ μικροτερη θερμοκρασια απο την πραγματικη.

Gch
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 9:31 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic 1300V
Μύλος:: Graef 702
Τοποθεσία: Athina

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Gch » Κυρ Ιούλ 28, 2019 11:43 am

Καλημέρα , ναι το ξέρω ότι θα έχει διαφορά αλλά και με scaere μέσα στο portafilter πάω μέχρι 78-79.

Απάντηση