MOD σε Delonghi EC155

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από SimosCA » Δευ Νοέμ 25, 2013 1:02 am

με τετοια τιμη το παραγγηλα :a042:

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από nikolakis » Πέμ Μάιος 07, 2015 12:50 am

SimosCA έγραψε:χθες βραδυ κοιταζα αυτο το εξαρτημα στο parts list της μηχανης,το λεει "βαλβιδα εκτονωσης"
http://shop.partsguru.com/7332128100-De ... 128100.htm

καλα λεω οσες φορες δοκιμασα μου εδειχνε 16bar στα ποσα bar κανει εκτονωση αυτο το πραμα?
σημερα επιασα πρωτη φορα να λυσω την μηχανη για να δω αυτην την βαλβιδα,στην φωτο γραφω που παει η καθε εισοδο/εξοδο.ο σκοπος μου ηταν να την ανοιξω μηπως τροποποιησω την εσωτερικη βαλβιδα και ριξω τα bar,απο την μερια που παει στο μποιλερ ξεβιδωνη.την βαζω στον παγκο και προσπαθησα να την ανοιξω προσεκτικα,τελικα δεν την ανοιξα γιατι εχουν βαλει μια δυνατη κολλα σαν εποξικη και λογο που ειναι ολα πλαστικα δεν την ζορισα μηπως σπασει.μετα βλεπω την εξοδο επιστροφης (εκτονωσης) και ειναι με καποιο τροπο κουμπωμενη πανω στο σωμα (βλεπω και εχει δοντακια γυρω γυρω) και εχει την ιδιοτητα να περιστρεφεται μαλλον αν θελει καποιος να την γυρισει οπως θελει.
στην προσπαθεια μου να την επεξεργαστω την εκανα γυρω-γυρω ισως 1-2 στροφες ουτε καν θυμαμαι.τελικα την παρατησα γιατι τα δοντακια δεν πηγαιναν μεσα και λεω ασε τον διαολο ησυχο μην μεινεις απο μηχανη.
μονταρο σωληνακια βιδακια κτλ και πριν βιδωσω το πανωκαπακο λεω κανε ενα τεστ τωρα που βλεπεις μεσα για τυχον διαρροες.βαζω το pf με το μανομετρο να δημιουργησω μεγαλη πιεση και βλεπω το μανομετρο να σταματαει στα 10bar,διαρροη εχω η πρωτη μου σκεψει.βαζω φακο τσεκαρω τα παντα τιποτα,ξαναδοκιμαζω χωρις μανομετρο να πεσει νερο ολα οκ.βαζω ξανα μανομετρο και διχνει 10,5bar.το εκανα 5 φορες βαλε βγαλε και αφηνα και να δουλεψει σκετη η μηχανη και ειδα απο 10 εως 11bar.

δεν μπορω να καταλαβω τι εχει γινει αλλα σκεφτομαι 2 σεναρια
1- η βαλβιδα εκτονωσης δουλευει στα 10-11bar και ηταν κολλημενη,με την περιστροφη ξεκολλησε.(το πιο πιθανο)
2- με την περιστροφη εσωτερικα ξεβιδωσε κατι και εριξε τα bar,κατι σαν ρυθμιση δλδ οταν γυριζει η εξοδο επιστροφης.

αυριο θα το ξαναδοκιμασω γιατι ακομα δεν μπορω να το πιστεψω,επισης θα βγαλω και φωτο γιατι σημερα με το σοκ ουτε καν σκεφτηκα να τραβηξω.
Καλησπέρα. Είπα να δοκιμάσω κι εγώ το κόλπο της περιστροφής. Απλά ξεκολλησα κάτι παραπάνω από μισή στροφή την βαλβίδα εκτόνοσης γιατί δεν μπορούσα να την περιστρεψω παραπάνω επειδή δεν μπορούσα να βγάλω το σωληνάκι ώστε να κάνω αυτές τις 2 περιστροφες και είπα να κάνω μια δοκιμή. Έκοψα πολύ ψιλά τον καφέ τόσο ψιλά που ήξερα ότι η μηχανή μπουκωνει. Έβαλα λοιπόν και ξεκίνησα την αντλία. Η μηχανή έκανε το θόρυβο που κάνει όταν ξεκινάει στην αρχή της εκχύλισης η αντλία και συνέχισε να κάνει τον ίδιο θόρυβο μέχρι να την κλείσω δηλαδή περίπου 50". Δεν έκανε αυτό τον υποκωφο θόρυβο που νομίζεις ότι θα σκάσει η αντλία .Μάλιστα το περίεργο είναι ότι έβγαλε περίπου 50ml καφέ όταν πριν κάνω την περιστροφή με τέτοιο κόψιμο στο καφέ απλά θα μπουκωνε και αντε να έβγαζε μερικές σταλες. Χωρίς να είμαι και απόλυτα σίγουροςθα επιβεβαιώσω τα λεγόμενα σου. Αυριο θα δοκιμάσω πάλι..... Για να δούμε.... Πλάκα έχει πάντως το μηχανάκι είναι για πολύ μοντα .

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: MOD σε Delonghi EC155

Δημοσίευση από nikolakis » Πέμ Ιουν 11, 2015 11:40 am

Καλημέρα. Ετοιμάζομαι να βάλω pid sestos αλλά δεν κατέχω το πως. Γνωρίζει κάποιος συμφορουμητης που μπορώ να βρω κάποιον.;;; Εννοείται επί πληρωμή...

Απάντηση