Θερμόμετρο στην Silvia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 12:15 pm

Έχω όλη την καλή διάθεση να δεχτώ ότι έχω λάθος.
Αρκεί να μου εξηγήσεις το γιατί.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 12:38 pm

Πρωτα απ'όλα ο ορειχαλκος εκτός Huge θερμοχωρητικότητα επηρεάζετε άμεσα και απο τις μεταβολές θερμοκρασίας , απόδειξη σε αυτό ειναι η τοποθέτηση ενος θερμομέτρου στο πάνω μέρος του μπόιλερ που εισάγετε το κρυο νερό στο μποιλερ της Silvia που θα μας δείξει Αμεσα τις μεταβολές όταν βάλεις την τρόμπα σε λειτουργεία.
Η τοποθέτηση θερμομέτρου εντός δεν παίζει στο μποιλεράκι της Silvia τουλάχιστον , ειναι τοσο κοντα στην αντισταση που παιρνει εντελώς πλασματική θερμοκρασία απο αυτό που συμβάινει στο όλο συστημα ,νερου + ορειχαλκου δηλαδή.
Το pid αν και ελεγχει με μικρά χτυπήματα ( εντάξει αυτό παραμετροποιείτε ως ενα σημειο ) φτάνει σε σημειο να παρουσιάχει overshoot της τάξεως των 10-15 βαθμών και μπορεί και παραπάνω ( ενδειξη pid) , πόσο μάλον ενας θερμοστάτης που εχει ετσι κι αλλοιώς απόκλιση και σταματάει την λειτουργεία ξαφνικά του απο τέρμα γκάζι .
Το μονο + που υπάρχει σε αpidάριστη Silvia ειναι ότι η μηχανή ζεσταίνετε γρηγορότερα , τιποτε άλλο.
Να μην αναφέρω στις δοκιμές την εισοδο νερου που κάναμε βάζοντας την εισοδο στο κάτω μέρος του μπόιλερ και τελικά την ξαναγυρισαμε στο ιδιο σημείο και τις διαφορές που υπήρχαν.
Για μένα το pid ειναι ο μόνος τρόπος να γνωρίζεις και να ορίζεις τι θερμοκρασία θέλεις , οσο του βάλεις απο ενα σημειο και μετά αυτο θα σου δείχνει μονιμα ,ειτε την έχεις μιση ωρα ειτε μιση μερα αναμένη + ότι δεν τελειώνει την ζωή της αντίστασης αναγκάζοντας την να δουλεύει στο full , αλλά αυτό ας πούμε δεν μας ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση.

edit
να συμπληρώσω αυτο που ειπα και πιο πίσω ότι θεωρείς εσφαλμένη την λειτουργεία του pid εναντι του θερμοστάτη ενω και τα δυο παιρνουν ένδειξη απο το ιδιο ακριβώς σημειο ,πράγμα που δεν γινετε όπως καταλαβαίνεις .
Δεν γινετε το ενα να δουλεύει σωστά και το άλλο να μην μπορεί γιατι "διαβάζει" λάθος.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 12:52 pm

smoothbore έγραψε:Πρωτα απ'όλα ο ορειχαλκος εκτός Huge θερμοχωρητικότητα επηρεάζετε άμεσα και απο τις μεταβολές θερμοκρασίας
Μέσα σε μία πρόταση αυτοαναιρείσαι. Δεν γίνεται ένα σώμα να έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ θερμοχωρητικότητα και να επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ από τις μεταβολές θερμοκρασίας. Σκέψου την άσφαλτο το καλοκαίρι. Η άσφαλτος είναι ένα σώμα με τεράστια θερμοχωρητικότητα. Όλη την μέρα ζεσταίνεται από τον ήλιο. Αφού πέσει ο ήλιος συνεχίζει να εκπέμπει θερμότητα. Αν ίσχυε αυτό που λες, θα σήμαινε ότι μόλις θα δρόσιζε, θα κρύωνε και η άσφαλτος.

Μεγάλη θερμοχωρητικότητα=Αργές αλλαγές.
[humor]Το ξέρουν και οι πέτρες....οι οποίες παρεπιπτόντως έχουν και αυτές μεγάλη θερμοχωρητικότητα :mrgreen: [/humor]
smoothbore έγραψε: edit
να συμπληρώσω αυτο που ειπα και πιο πίσω ότι θεωρείς εσφαλμένη την λειτουργεία του pid εναντι του θερμοστάτη ενω και τα δυο παιρνουν ένδειξη απο το ιδιο ακριβώς σημειο ,πράγμα που δεν γινετε όπως καταλαβαίνεις .
Δεν γινετε το ενα να δουλεύει σωστά και το άλλο να μην μπορεί γιατι "διαβάζει" λάθος.
Με το μπαρντόν, αλλά που έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;
Αχχχ, δεν διαβάζετε αυτά που γράφω... Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα ότι ο θερμοστάτης είναι καλύτερος από το PID. Έλεος ρε παιδιά, διαβάζετε κάτι και μετά απαντήστε. Εγώ απλά είπα ότι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ PID αμφιβάλλω για τον τρόπο που λειτουργεί γιατί μπαίνει ο αισθητήρας εκεί που μπαίνει, στην προκειμένη περίπτωση δίπλα ακριβώς από τον θερμοστάτη.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 12:56 pm

Για τον φίλο μου τον Χρήστο...
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:00 pm

Οσον αφορά το πρωτο σημειο εχεις δικιο,αλλά αφου εχεις το θεμόμετρο βάλτο στο πάνω μερος και βάλε την τρόμπα σε λειτουργεία , δεν ξερω τους τεχνικους ορους και ουτε με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη θερμοδυμαμική , εγω σου λέω τι γινετε στην πράξη ακομα και αν αυτοαναιρούμε τεχνικά .
Το γεγονός ειναι ότι ειτε ετσι ειτε αλλιως ( αργότερα -γρηγορότερα) διαβάζει τις όποιες μεταβολές λαμβάνουν χώρα απ το σημειο που ειναι τοποθετημένο.

Οσο για το άλλο έγραψες αυτό :
Το παραπάνω είναι και ένας λόγος που με αποτρέπει από το να βάλω pid γιατί δεν έχω πειστεί ότι με τέτοιους χρόνους που κάνει το μέταλλο για να μεταδώσει την θερμοκρασία από το νερό στον αισθητήρα του Pid, σωστά;
Και εγω ρωτάω τωρα
Τους ιδιους χρονους δεν κάνει για να τους μεταδώσει στον Θερμοστάτη ;
Επίσης είπες ότι το pid σου βρωμάει , μπορεί ,το θέμα ειναι οτι δεν ειχες ποτέ σου ενα για να ξέρεις πως ειναι η μηχανή με αυτό και πως χωρις αυτό.
Το να μετράς το χρόνο πάντως δεν ειναι η πιο ενδεδειγμένη ουτε και ασφαλή μέθοδος ειναι μια λυση ανάγκης .

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:19 pm

Alex_Under έγραψε:Οπότε φίλε Αντώνη θα σε πρότεινα να αναθεωρήσεις την μέθοδό σου. Νομίζω ότι έτσι όπως τραβάς τα shots (6" αφού σβήσει το λαμπάκι), μάλλον τα τραβάς με την μέγιστη δυνατή θερμοκρασία του νερού, και ο καφές καίγεται.
Άλεξ μήπως μέτρησες θερμοκρασία και στον χρόνο που σου είπα;
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:21 pm

smoothbore έγραψε: Οσο για το άλλο έγραψες αυτό :
Το παραπάνω είναι και ένας λόγος που με αποτρέπει από το να βάλω pid γιατί δεν έχω πειστεί ότι με τέτοιους χρόνους που κάνει το μέταλλο για να μεταδώσει την θερμοκρασία από το νερό στον αισθητήρα του Pid, σωστά;
Και εγω ρωτάω τωρα
Τους ιδιους χρονους δεν κάνει για να τους μεταδώσει στον Θερμοστάτη ;
Επίσης είπες ότι το pid σου βρωμάει , μπορεί ,το θέμα ειναι οτι δεν ειχες ποτέ σου ενα για να ξέρεις πως ειναι η μηχανή με αυτό και πως χωρις αυτό.
Το να μετράς το χρόνο πάντως δεν ειναι η πιο ενδεδειγμένη ουτε και ασφαλή μέθοδος ειναι μια λυση ανάγκης .
Το PID δεν μου βρωμάει καθόλου. Και αν ανατρέξεις σε σχετικά topics που έχω γράψει και εγώ θα δεις ότι και εγώ ψαχνόμουν (και γιατί όχι, ακόμα ψάχνομαι) για να βάλω PID.
Αντιλαμβάνομαι ότι με αντιμετωπίζεις σαν την αλεπού του Αισώπου που "ότι δεν φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια". Δεν είναι καθόλου όμως έτσι τα πράγματα.

Εντωμεταξύ από την πιο πάνω απάντησή σου...
Και εγω ρωτάω τωρα
Τους ιδιους χρονους δεν κάνει για να τους μεταδώσει στον Θερμοστάτη ;
...καταλαβαίνω ότι ΑΚΟΜΑ νομίζεις ότι λέω πως ο θερμοστάτης είναι καλύτερος από το PID.

Περί αυτού (το ότι επιμένεις να λες ότι είπα κάτι που δεν είπα) δεν μπορώ να κάνω κάτι. Σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:24 pm

dalas έγραψε:
Alex_Under έγραψε:Οπότε φίλε Αντώνη θα σε πρότεινα να αναθεωρήσεις την μέθοδό σου. Νομίζω ότι έτσι όπως τραβάς τα shots (6" αφού σβήσει το λαμπάκι), μάλλον τα τραβάς με την μέγιστη δυνατή θερμοκρασία του νερού, και ο καφές καίγεται.
Άλεξ μήπως μέτρησες θερμοκρασία και στον χρόνο που σου είπα;
Όχι, αμέλησα :a042:

Θα το κάνω αύριο το πρωί που θα ζεστάνω την μηχανή για να πιω καφέ. :oneup:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:34 pm

Thx Άλεξ, είμαι περίεργος να δω σε τι θερμοκρασία τραβούσα.

Πάντως σύμφωνα με το link που παρέθεσε παραπάνω ο Χρήστος...
By trial and error, we found that 2 minutes after the boiler clicks off with a well heated Silvia, the temperature reached 201F. At first we would get variances of 196, 197, 199, 199... and then 201, 201, ..., 201. It was that dead-on, time after time after time. His wife is a statistician and says we'd have to take at least 25 measurements to have any true statistical certainty; we stopped after six consecutive results of 201F. Obviously this type of temperature surfing requires lots of patience, since you're waiting about three minutes to get to the right temperature by the time it heats up to boiler shutoff and cools down to your target temperature.
201F=93,8C Τσέκαρε τώρα τι αποτέλεσμα έδωσε και η μέτρηση στο video σου...
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 1:42 pm

Για να βαλουμε τα πράγματα στην σωστη διασταση που ειναι και η πρακτική πλευρα και αυτη που μας ενδιαφέρει .
Εχεις ενα μπόιλερ με νερο και το θες να ειναι στους 100 π.χ. βαθμους .
Ο θερμοστάτης γκαζώνει και μολις φτασει τους 100 σταματάει , το νερό όμως + το μπόιλερ δεν σταματάει να ανεβάζει θερμοκρασία αλλά συνεχίζει , σωστά; Σωατά ως εδώ .
Τι κάνει μετα ο συνδιασμός μπόιλερ + νερου ; χάνει θερμοκρασία μεχρι να πάει στου 88- 89 ή όπου αλλου ειναι ρυθμισμένος για να ξαναγκαζώσει μέχρι εκει που θα κλεισει και ξανα μανα θα πάει στους 110 βαθμούς και ΜΟΝΙΜΑ θα κάνει αυτον τον κύκλο. Καλά ως εδώ; Νομίζω καλά και χωρις την συνδρομή θερμοδυναμικής επεξήγησης που ετσι κι αλλιως δεν κατεχω ( ντουβαρ :lol: )

Το pid τωρα ανεβάζει και αυτο στους 110 βαθμούς (λογο επισης overshoot) αλλά απο ενα σημειο και μετά εξισώνετε το νερό + το μπόιλερ σε κάποιο θερμοκρασιακό σημείο (που ειναι αυτο που εχεις ορίσει) και σου δειχνει ΜΟΝΙΜΑ την ενδειξη που του εχεις βάλει, 100 του έβαλες 100 θα σου δειχνει μεχρι να τραβήξεις το shot και να κάνει και αυτό πάλι τον κύκλο του ,κ.λ.π.
Πριν το shot όμως δεν πάει ουτε επάνω ουτε κάτω και συντηρει αυτην την θερμοκρασία με τα μικρά χτυπήματα .
Αυτη ειναι η ΟΛΗ διαφορά ειτε διαβάζει αργα ειτε νωρίς ειτε επηρεαζετε πολύ η λιγο απο τον χαλκο.
Αυτο δεν ειναι και το ζητουμενο τελικά;
Δηλαδή να εχεις μονιμα μια θερμοκρασια σταθερή;
Οπότε όπως καταλαβαίνει κανενας απλου τυπου θερμοστατης δεν μπορει να το πετυχει αυτο .


ΥΓ
ΟΚ παρεξήγησα καταλαβαινοντας ότι εχεις ενδοιασμους για την σωστή λειτουργεια η όχι του pid ενω εσυ έγραφες για την αμεσότητα ανταπόκρισης ,δεν εγινε και τιποτα.

Απάντηση