Θερμόμετρο στην Silvia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Δευ Νοέμ 08, 2010 10:48 am

Γενικά πιστεύω ότι ήμουν αρκετά περιγραφικός σε ότι έγραψα από την αρχή. Αλλά αφού είσαι γκαρντάσι θα τα ξαναπώ.
fokion έγραψε:α) Πώς να τον "κολλήσω"; τι υλικό είναι το αυτοκόλλητο που συγκρατεί τον αισθητήρα πάνω στο boiler;
Εγώ έβαλα θερμαγώγιμη πάστα, από την ίδια που βάζουμε ανάμεσα στον επεξεργαστή ενός PC και στην ψύκτρα του. Και σαν αυτοκόλητο χρησιμοποίησα αυτοκόλητη ταινία αλουμινίου. Το πρώτο το βρίσκεις σε μαγαζιά υπολογιστών και το δεύτερο σχεδόν παντού (Makro, Praktiker, Leroy Merlin κτλ).
fokion έγραψε:β) Αν το μπλε πλαστικό πρέπει να βγει ή να παραμείνει
Όχι, δεν γράφω πουθενά κάτι τέτοιο. Μάλιστα αν το βγάλεις δεν ξέρω αν θα δουλέψει και σωστά ή αν θα καταστραφεί ο αισθητήρας.
fokion έγραψε:γ) Η σιλικόνη έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές;
Τι εννοείς "σιλικόνη";
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
fokion
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 1:59 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Σαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από fokion » Δευ Νοέμ 08, 2010 12:55 pm

Τσοκ μερσί

Την ταινία αλουμινίου δεν την "έπιασα" στην περιγραφή γιατί δεν το είχα υπόψη μου το θέμα. Για το πλαστικό το υπέθεσα, αλλά επειδή με χαλάει να διορθώνω τα λάθη στη συνέχεια... Όσο για το "σιλικόνη" μου ξέφυγε, διάβαζε στη θέση της "θερμοαγώγιμη πάστα" (κάτι έχω από εποχής amd και intel). Ξέχασα επίσης να πω ότι ο μετρητής είναι αυτός εδώ. Φτηνιάρικος δείχνει, ελπίζω να κάνει τη δουλειά του. Στην αρχή νόμισα δεν δούλευε, μετά είδα ότι κάπου δεν ακουμπούσε σωστά η μπαταρία, ανακάλυψα τελικά ότι δεν έκανε επαφή κάποιο καλωδιάκι που κατέληγε μέσα στην πλαστική υποδοχή των επαφών όπου κουμπώνει η 9v μπαταρία. Το δεσα σφιχτά με μονωτική ταινία γύρω γύρω από τη μεγάλη πλευρά του ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου και πάει o.k.

Άμα ανοίξω τη μηχανή και βάλω τον αισθητήρα, ή άμα βρω κάτι αναπάντεχο, τα ξαναλέμε.

Άβαταρ μέλους
fokion
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 1:59 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Τοποθεσία: Σαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από fokion » Τρί Νοέμ 09, 2010 7:39 pm

Εντάξει τα σύνεργα, όμως κόλλησα σε μια λεπτομέρεια: δεν μπόρεσα να ξεβιδώσω την ενδιάμεση πλάτη με ένα κοντό σταυροκατσάβιδο. Εκτός κι αν βγαίνει πρώτα κανένα εξωτερικό πλαϊνό (πράγμα που επίσης δεν κατόρθωσα).

woodsman43

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Τρί Νοέμ 09, 2010 10:44 pm

fokion έγραψε:Εντάξει τα σύνεργα, όμως κόλλησα σε μια λεπτομέρεια: δεν μπόρεσα να ξεβιδώσω την ενδιάμεση πλάτη με ένα κοντό σταυροκατσάβιδο. Εκτός κι αν βγαίνει πρώτα κανένα εξωτερικό πλαϊνό (πράγμα που επίσης δεν κατόρθωσα).
Πρωτα βγαζεις την πλατη.Με μακρυ σταυροκατσαβιδο εχει μια βιδα στο κατω μερος της πισω και στη μεση.Επισης χαλαρωνεις και τα δυο βιδακια στο πανω μερος της.Τοτε μπορεις να βγαλεις και το ενδιαμεσο χωρισμα.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 29, 2010 12:06 pm

Τελικά μιας και πέρασε κάποιος καιρός μπορείτε να μας πείτε και εμάς τα "νεούδια" πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να σουτάρουμε?Διάβασα ότι αφου ζεσταθεί καλά (30min), τραβάμε λίγο νερό και αφού ανάψει το λαμπάκι μετράμε 22 sec περίπου.Σωστά?
Τελικά τι κάνετε για να έχετε μια σταθερή εκχύλιση σε θερμοκρασία?
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Δεκ 29, 2010 12:25 pm

boltsis έγραψε:Τελικά τι κάνετε για να έχετε μια σταθερή εκχύλιση σε θερμοκρασία?
Βάζεις PID..........και πάλι αμφιβάλω, καθώς ο αισθητήρας του pid είναι βαλμένος εκεί που είναι και ο κλασσικός θερμοστάτης, οπότε δεν μετράει θερμοκρασία νερού στο group αλλά θερμοκρασία στο μέταλλο του boiler. Γιαυτό εξάλλου αν δεις τα PIDS δεν ρυθμίζονται στους 92, 94, ή 96 βαθμούς αλλά στους 106 (ή κάπου εκεί, κατά περίπτωση).
Μέχρι να ανάψει η αντίσταση, να ζεστάνει το νερό, να ζεστάνει το μέταλλο για να το καταλάβει ο αισθητήρας του pid, τρέχα γύρευε.

Οπότε πας εμπειρικά.
Έχει μήνες που εγκατέλειψα το reverse temp surfing.
Αυτό που κάνω είναι, όταν έχει ζεσταθεί η μηχανή (30') μόλις σβήσει το λαμπάκι, τραβάω κανα shot νερό. Περνάω δηλαδή νερό >100 βαθμών από το group ώστε να του αυξήσω την θερμοκρασία.
Μετά ετοιμάζω το Pf μου. Μέχρι να τελειώσω έχει πέσει η θερμοκρασία και έχει ξανανάψει το λαμπάκι. Αν όχι τραβάω λίγο ακόμα νερό μέχρι να ανάψει.
Με το pf έτοιμο για κούμπωμα, μόλις σβήσει το λαμπάκι, τραβάω περίπου μισό shot νερό για να πέσει η θερμοκρασία του στα αποδεκτά όρια και συγχρόνως να ξαναθερμάνω το group.
Κατευθείαν κουμπώνω και τραβάω (........το shot).
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 29, 2010 1:11 pm

Λέω να πάρω ένα θερμόμετρο σαν αυτό http://antoniou24.gr/p.PSifiako-THermom ... 23397.html η κάτι σαν αυτό http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7286 που βρήκα εδώ μέσα και να κάνω κάποιες μετρήσεις βάζωντάς στον εκροέα κάπου.
Υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο στα ίδια λεφτά?Το δεύτερο που προτείνω μπορεί να κάνει 2 μετρήσεις ταυτόχρονα?
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Christos » Τετ Δεκ 29, 2010 1:26 pm

Για τους νέους με Silvia στην αρχή προτείνω να χαλαρώσετε και δόσετε έμφαση στις άλλες παράμετρους με πρώτη την εξασφάλιση του φρέσκου καφέ και μετά τα κόψιμο-δοσολογία-tamping ώστε να παίρνετε ωραίες ροές από τα spouts και μετά έρχονται και τα θέματα θερμοκρασίας.

Αλλά μια και το θέμα είναι η θερμοκρασία να παραθέσω και τις δικές μου θέσεις και ακολουθούμενες πρακτικές με την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Είναι δύο διαφορετικά θέματα η θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την διάρκεια του shot και η θερμοκρασία του νερού που πρέπει να έχουμε για να ξεκινήσουμε το shot.
Για το πρώτο το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να είμαστε σίγουροι ότι το boiler μας είναι γεμάτο με νερό. Άρα πάντα priming την μηχανή. Ακόμα καλύτερο είναι όταν θα είμαστε στο στάδιο που αναγκάζουμε την μηχανή να μπει σε κύκλο θέρμανσης να τρέχουμε νερό από το steam wand και όχι από το group, εξασφαλίζοντας έτσι ότι το boiler είναι γεμάτο στον μέγιστο βαθμό.

Για το δεύτερο εγώ κάνω αυτό που ακριβώς κάνεις εσύ Ηλία. Με το που σβήνει το λαμπάκι μετράω τον χρόνο, αλλά δοκιμάζω σε διαφορετικούς χρόνους. Πλέον στα πρακτικά μου γράφω και αυτό το στοιχείο ώστε να το αναφέρω μελλοντικά στο section με τους καφέδες. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω φτάσει και 2 min για τον La Cabana. Οπότε μην ανησυχείς για τα 22s. Άμα είσαι σε θέση να κρατήσεις τους άλλους παράγοντες υπό έλεγχο απλά πειραματίζεσαι πχ για 30s, 1min, 2min και έχεις τον ουρανίσκο σου για κριτή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Δεκ 29, 2010 1:34 pm

boltsis έγραψε:Λέω να πάρω ένα θερμόμετρο σαν αυτό http://antoniou24.gr/p.PSifiako-THermom ... 23397.html
Καλά (καλέ) δεν είδες που πουλάω το δικό μου;
viewtopic.php?f=17&t=496
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Δεκ 29, 2010 2:05 pm

Ναι Χρήστο έχεις δίκιο ότι θα πρέπει να δουλεύουμε τους πρωτεύοντες παραμέτρους πιο πολύ αλλά δε παύει και η θερμοκρασία να είναι σημαντικός παράγοντας.Μπορεί κάποιος να μη γνωρίζει και να σουτάρει κατευθείαν χωρίς να κάνει τίποτα με αποτέλεσμα να μπορεί να "κάψει" το καφέ.Προσπαθώ απο την αρχή μέχρι το τέλος της όλης διαδικασίας να έιμαι όσο πιο πιστός και σωστός σε αυτά που έχω διαβάσει και ξέρω μέχρι τώρα.
Primimg στη Silvia κάνεις με το που ανάβεις τη μηχανή τρέχεις λίγο νερό απο το steam wand πατώντας το κουμπί του νερού?

@Alex_under τείνω να πάρω το δεύτερο που μάλλον μπορεί να συνδέσεις και 2 αισθητήρες.Ακόμη τα ψάχνω να σου πω την αλήθεια.Αν είναι θα σου πω , γιατί όχι?
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Απάντηση