Θερμόμετρο στην Silvia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Φεβ 20, 2011 2:11 pm

Η δική μου άποψη για τα παραπάνω είναι η εξής:

Έχει παρατηρηθεί διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ της ένδειξης του εκάστοτε θερμοστάτη ή PID στο μπόιλερ και της θερμοκρασίας του νερού στο γκρουπ (γύρω στους -10C). Αυτό που κάνει το PID είναι, αντίθετα από τον εργοστασιακό θερμοστάτη, να κρατάει σταθερή θερμοκρασία στο μπόιλερ. Πάλι όμως η θερμοκρασία του νερού στον καφέ θα είναι διαφορετική από αυτή που θα δείχνει το PID μας. Άρα τι προσπαθούμε να κάνουμε; Να βρούμε εκείνη την θερμοκρασία στο μπόιλερ η οποία θα μας δίνει την θερμοκρασία που θέλουμε στο νερό όταν φτάνει στον καφέ μας. Αυτό το κάνουμε είτε με μετρήσεις ανάλογες του Άλεξ και time surfing είτε πάλι με μετρήσεις θερμοκρασίας νερού στο γκρουπ και έλεγχο της θερμοκρασίας που δείχνει το PID ώστε να ξέρουμε σε τι βαθμούς πρέπει να το σετάρουμε για να έχουμε την επιθυμητή θερμοκρασία στο γκρουπ. Για μένα αυτό που γλυτώνουμε με το PID είναι α) το temp ή time surfing και β) την έλλειψη μεγάλης ακρίβειας του time surfing όπου μια διαφορά λίγων δευτερολέπτων μπορεί να μας δώσει εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα. :)
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 2:21 pm

dalas έγραψε:201F=93,8C Τσέκαρε τώρα τι αποτέλεσμα έδωσε και η μέτρηση στο video σου...
Νιώθω σαν τους Mythbusters.....
00259565-073232_1200.jpg
:clap:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 2:32 pm

dalas δεν μας ενδιαφέρει η διαφορά θερμοκρασίας που δειχνει το pid με αυτη του νερού που παίρνεις το pf.
Αφου αυτό το ρυθμίζεις μια φορά και τέλος και δεν ειναι δα και τιποτα δυσκολο , μονο του γινετε (σχεδόν).
Στο temp ή time surfing η θερμοκρασία δεν σταματάει να μεταβάλετε ΠΟΤΕ , η θα πεφτει η θα ανεβαινει κάτι άλλο δεν υπάρχει και αν δεν εχεις θερμόμετρο να το βλέπεις τουλάχιστον , μπορει να πέφτεις ακόμα περισσοτερο εξω ανάλογα με την εποχή (χειμώνας- καλοκαιρι).

Ελειψη pid μου φαινετε σωστότερο ( εικάζω , δεν το γνωρίζω ποσο σωστά λειτουργεί στην πράξη ) να τοποθετήσεις μονιμα ενα θερμομετρο στο μπόιλερ και να πειραματιστείς με ενα αλλο στην έξοδο ,παρα να μετράς χρονο,πριν η μετα το αναβόσβημα της αντίστασης.
Ετσι θα ξέρεις οτι οταν μετα απο 3-4 κυκλους ( ή οσους τελος πάντωνχρειάζετε για να ζεσταθει ολη η μηχανή) όταν σου δειχνει 105 βαθμούς π.χ. σου βγάζει τόσους βαθμούς νερό .
Μπορείς επισης να συγκρίνεις και την διαφορά που υπάρχει στην έξοδο τόσο οταν έχει σβυσει η αντίσταση όσο και αν ειναι ακόμα αναμένη (ενοείτε στους ιδιους βαθμούς) .

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 3:44 pm

@dalas

Λοιπόν Αντώνη, για σένα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ξαναζέστανα την μηχανή και την άφησα να κάνει κάποιους κύκλους.

Πρώτο θέμα, το λαμπάκι εσένα σβήνει όπως λες στα 39" εμένα όμως έσβηνε στα 49". Και το έκανα δύο φορές το τεστ, και τις δύο έσβησε ακριβώς στα 49".
Δεν ξέρω γιατί αυτή η διαφορά μεταξύ μας αλλά μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι θερμοστάτες που βγαίνουν από το εργοστάσιο δεν είναι ίδιοι και είναι λογικό.

Τέλος πάντων, μόλις έσβησε το λαμπάκι στα 49" τράβηξα κατευθείαν νερό και η θερμοκρασία του έφτασε τους 98,3 κελσίου.

Έκανα και ένα τρίτο τέστ.
Επειδή εσύ είπες ότι τραβούσες το shot 6" αφότου έσβηνε το λαμπάκι, έκανα και εγώ το ίδιο. Αυτή την φορά το λαμπάκι έσβησε στα 45" οπότε τράβηξα νερό μόλις το χρονόμετρο έδειξε 51". Η μέτρηση της θερμοκρασίας ήταν 98,2 δηλαδή ίδια με πριν.

Οπότε αποδεικνύεται και αυτό που ειπώθηκε πιο πριν ότι η θερμοκρασία του νερού στο group είναι 10 βαθμούς χαμηλότερη απ' όταν την μετράμε στο πάνω μέρος του boiler, και δεδομένου ότι όταν εγώ είχα κολλήσει το thermocouple πάνω στο boiler (περίπου στην μέση του όπως φαίνεται και στις πρώτες φωτογραφίες αυτού του thread) η μέγιστη καταγραφόμενη θερμοκρασία ήταν 108-109 βαθμοί τότε το 98,3 είναι απολύτως λογικό.

Οπότε, για όσους χρησιμοποιούν PID, δοκιμάστε να το σετάρετε στους 102 με 104 βαθμούς. Πιστεύω ότι αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα νερό στο group γύρω στους 93 βαθμούς.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Φεβ 20, 2011 3:51 pm

Alex_Under έγραψε:@dalas

Λοιπόν Αντώνη, για σένα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ξαναζέστανα την μηχανή και την άφησα να κάνει κάποιους κύκλους.

Πρώτο θέμα, το λαμπάκι εσένα σβήνει όπως λες στα 39" εμένα όμως έσβηνε στα 49". Και το έκανα δύο φορές το τεστ, και τις δύο έσβησε ακριβώς στα 49".
Δεν ξέρω γιατί αυτή η διαφορά μεταξύ μας αλλά μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι θερμοστάτες που βγαίνουν από το εργοστάσιο δεν είναι ίδιοι και είναι λογικό.
Thx Alex! Περίεργο, λες να είναι σεταρισμένοι σε διαφορετική θερμοκρασία; :roll: Πάντως όταν εγώ τραβάω στα 45" το νερό δεν είναι στη μέγιστη θερμοκρασία του και το καταλαβαίνω από το χιςςςςς (που δεν κάνει)... Θα ξαναδοκιμάσω το απόγευμα. :lol:

Και κάποιος άλλος που έκανε δοκιμές, με εκχύλιση όμως.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 5:08 pm

Ριχνοντας μια ματιά στο θέμα απ την αρχή ( που δεν το ειχα κάνει πριν ) διαπιστωνω οτι ο Alex εχει κανει διατριβή και με διαφορετικές μεθόδους και με διαφορετικές τοποθετήσεις του αισθητήρα θερμομέτρου και τελικά ακόμα πειραματιζετε , ειτε αυτό ηταν reversed temp surfing ,ειτε με cooling flush ειτε με Wait-To-Cool-Temp-Serfing και κάνοντας αλλαγές στην διάρκεια του χρονου που χρειαζόταν κάθε φορά κ.λ.π.
Υπάρχουν επισης ολόκληρες σελιδες με μετρήσεις επι μετρήσεων οι οποίες λογω της διαφοράς των θερμοστατών δεν ειναι ιδιες σε κάθε μηχανή και τελικά πιο ειναι το συμπέρασμα;

Διαβάζοντας το θέμα απ την αρχή φαινετε ότι καταλήγει κάπου και μετά απο κάποιο καιρό κάτι άλλο φαινετε καλυτερο η διαφορετικό ή τουλάχιστον αυτο εγω κατάλαβα .

Την μια ειναι καλυτερα ετσι, την άλλη με άλλη τακτική ειναι πιο Wow ,και ρωτάω γιατί δεν βάζετε ενα pid να ησυχάσετε απο ολα αυτά;
Αφου εκ των πραγμάτων ουτε ισχύουν τα ιδια σε κάθε μηχανή ουτε υπάρχει ενα στανταρ δεδομένο ή τωρα υπάρχει και ειναι σιγουρο ;

Ας υποθέσουμε ότι μετα απο αναβαθμιση της παλιας μου gaggia ( δεν ειμαι ασχετος, εχω και το μυλο μου )παίρνω μια Silvia και ρωτάω :
Ποιος ειναι ο καλυτερος τρόπος να κάνω shot με την Silvia χωρις να εχω pid και άντε εχω και τα λεφτά και την διάθεση να βάλω ενα θερμόμετρο αν απαιτείτε;
το cooling flush ; το reversed temp surfing.; το Wait-To-Cool-Temp-Serfing ;
Γιατί ολα αυτά κάποια στιγμή και το καθένα ξεχωριστά φάνηκαν να αποδιδουν , στο τέλος τι μενει ;

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 5:21 pm

smoothbore έγραψε: Διαβάζοντας το θέμα απ την αρχή φαινετε ότι καταλήγει κάπου και μετά απο κάποιο καιρό κάτι άλλο φαινετε καλυτερο η διαφορετικό ή τουλάχιστον αυτο εγω κατάλαβα .

Την μια ειναι καλυτερα ετσι, την άλλη με άλλη τακτική ειναι πιο Wow ,και ρωτάω γιατί δεν βάζετε ενα pid να ησυχάσετε απο ολα αυτά;
Και μετά με τι θα έχουμε να παίζουμε?
:a080:


[πλάκα Mode on]Φιλαράκι αν ήθελες να πίνεις καφέ απαίδευτα, λάθος forum διάλεξες... Εδώ εμάς δεν μας αρέσει να πίνουμε καφέ. Μας αρέσει να χαλάμε τις μηχανές μας... [πλάκα Mode off] :a016:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 5:31 pm

Καλή η πλάκα και δεκτή και στο mod on και στο mod of
Το συμπέρασμα θελω ν' ακούσω ή τουλάχιστον το πιο πρόσφατο θερμοκρασιοανακοινωθέν :lol: γιατί αν μη τι άλλο έχει τοσους παράγοντες να παιδευτεί κάποιος που ποτε δεν παύεις να εχεις κατι να κάνεις η να βελτειώσεις .


ΥΓ
Η silvia θέλει 2 πράγματα , το πρωτο ειναι το pid και το δευτερο εξίσου σημαντικό ειναι το μανόμετρο , χωρις αυτά εισαι ραντεβου στα τυφλά και επειδή εχω κάνει τυφλός πολύ καιρό ( απο το 2007 )και μετρώντας προβατάκια και στην εισοδο και στη εξοδο απ το μαντρί , ξερω πολύ καλά τι λέω .

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Φεβ 20, 2011 5:44 pm

Το συμπέρασμα (για σήμερα τουλάχιστον, αύριο δεν ξέρω) είναι 2 λεπτά, reverse temperature surfing. Τελεία (εφόσον σου αρέσουν τα "απόλυτα" )

Και μανόμετρο βάλαμε και μετρήσαμε την πίεση (δικό μου βίντεο που έχω ξανανεβάσει-> http://www.youtube.com/watch?v=-vIhzJz0YDI ), την σετάραμε στα 9 και την αφήσαμε. Δεν υπάρχει λόγος να την πειράζουμε.

Υ.Γ. Μπορεί εσύ να θεωρείς πανάκεια το PID. Δεν σε κατηγορώ, άποψή σου και μάλιστα δεν είσαι ο μόνος πολλοί πιστεύουν έτσι. Απλά μην επιμένεις να θεωρείς αιρετικούς αυτούς που δεν έχουν την ίδια άποψη περι τούτου. :oneup:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

smoothbore

Re: Θερμόμετρο στην Silvia

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Φεβ 20, 2011 6:45 pm

Δεν ειναι θεμα ούτε απόλυτου ( εγω δεν ζυγίζω π.χ.), ούτε αίρεσης οι non pid , ουτε πανάκεια οι με pid , μια λυση ανάγκης ειναι με αρκετό κόπο για να επιτευχεθει ενα σωστό αποτέλεσμα και αν .

Εσυ δηλαδή τι θεωρεις το pid ;
μια επιμελώς προσανατολισμένη λύση απο μια σέχτα κάποιων Αμερικανών εσπρεσσομονταδόρων ;
κάποια μοδα που θα περάσει ; ή τι ;
Γιατί εκεινο που αντιλαμβάνομε σε όλο το νήμα ειναι μια εμονή στην εργοστασιακή φάση της μηχανής , προσπαθωντας να κάνεις πραγματικά οτιδήποτε άλλο για να ελέγχεις και να τιθασευεις την θερμοκρασία , εκτός απο το να βάλεις pid .




ΥΓ και mod of και end of story απο μενα σε αυτο το νημα.
Απλά επειδή εκει που εισαι ημουνα όπως και άλλοι πριν απο μενα ( σε ολη αυτή τη non pid κατάσταση ) και τελικά πέρασα απέναντι ,μπορω να εχω άποψη και απο τις 2 πλευρες και να ξέρω -τουλάχιστον για μενα -πια ειναι η καλυτερη λύση και αυτήν προτίνω και θα συνεχίσω προτίνω σε οποιον ζητάει την γνωμη μου, χωρις να χρειάζετε ούτε καποιο link απο κάποιο διαδυκτιακό συνάδελφο που μέτρησε πριν απο αυτόν ή να ανοιξει σελιδα στο ecxel και με συντροφιά ενα θερμόμετρο να βγάλει το χειμώνα γράφωντας το story μιας επιτυχούς εκχύλισης με σκοπό να διαλέξει το καλυτερο σενάριο γιαυτόν .
Αν κάποιος βολευτε ετσι ας το κάνει , δεν μπορει να πεισει κανεναν όμως ότι ακολουθεί τον ορθότερο και κυρίως τον πιο ευκολο τρόπο.
Τέλος πάντων πουνε και οι άλλοι κάτοχοι την αποψή τους που έβαλαν pid (να μην γινομε εγώ ο μπαντ φέλα του τοπικ) ποτε ήτανε καλύτερα πριν ή μετα ή δεν μήπως δεν εχει καμία διαφορά ;
By the way μια και αναφέρθηκε αν και δεν αφορά το νημα .
Το μανόμετρο μπορεί να το σετάρισες μια φορά στα Χι bar ,όταν όμως ειναι επάνω μονιμα το βλέπεις καθε φορά και σε κάθε εκχύλιση και σε βοηθάει να καταλάβεις -αν υπάρχουν - τυχον λάθη ή επιπλοκές πχ. αν η διαδικασία tamping ειναι η σωστή , δεν φαινετε μονον στην ροη , φαινετε και στο μανόμετρο (υποθέτω ότι χρησιμοποιείς ζυγαριά γιαυτο δεν έγραψα και fill ).
Πως ξέρεις ότι δεν χάνει η opv σου ή ότι εξακολουθείς να τραβάς στα Xi bar που την σετάρισες π.χ. ;
Επειδή το σετάρισες μια φορά ή ειναι δυσκολο να πιάσει άλατα νομίζεις ;
End

Απάντηση