Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

Δημοσίευση από livadaki » Κυρ Μάιος 30, 2010 1:28 pm

Εδώ και καιρό έχω αφαιρέσει το αισχρό κατά τη γνώμη μου σύστημα crema που είχε το pf μου και το μετέτρεψα σε non pressurized. Σήμερα σκέφτηκα να βουλώσω τη μια τρύπα για να έχω ροή του καφέ από τη μια μόνο διότι η ροή του καφέ και από τις 2 τρύπες ίσα ίσα χωρούσε να πέσει μέσα στο φλιτζάνι. Χρησιμοποίησα ένα κομμάτι φελλό και το σφήνωσα μέσα στη τρύπα.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μην αρχίσει να μυρίζει και ίσως μαζέψει και μύκητες ο φελλός...
Η γνώμη σας;

http://img12.imageshack.us/slideshow/we ... g0101y.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 30, 2010 1:52 pm

Δεν μου φαίνεται για καλή λύση Θωμά. Δεν ξέρω πόσο καλά θα καθαρίζει σε εκείνο το σημείο και ίσως να επηρεάσει την γεύση από τα έλαια του καφέ που θα είναι ταγκισμένα εκεί. Εγώ θα πήγαινα για πιο ευρύλαιμο ποτηράκι ή και θα έψαχνα (εάν υπάρχει) για κλασικό pf με μονό spout και θα άφηνα το μανίσιο όπως έχει να βρίσκεται.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

Δημοσίευση από livadaki » Κυρ Μάιος 30, 2010 2:06 pm

Και εγώ δεν είμαι σίγουρος για αυτή τη μετατροπή που έκανα. Δεν μου αρέσει η επαφή του φελλού με τον καφέ. Μάλλον θα το επαναφέρω όπως ήταν. Όσο για το non pressurized pf με μονό spout, πρώτον και βασικότερο είναι αρκετά πιο δύσκολο να βρω στο ίντερνετ non pressurized pf (ενώ εσύ με τη gaggia μπορείς να βρεις πανεύκολα), πόσο μάλλον non pressurized pf με μονό spout! Και δεύτερον, με την αγορά του μύλου που περιμένω, δεν περισσεύουν χρήματα για αγορά pf (το οποίο δεν μπορώ να βρω άλλωστε, στα πιο πολλά site είναι out of stock ή κοστίζει 50+$ + μεταφορικά)

mx1001

Re: Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Μάιος 30, 2010 8:58 pm

Υπαρχει μια σιλικονη που βαζουν οι υδραυλικοι και δεν θελει θερμοπιστολο , σαν αλοιφη ειναι , και βγαινει ευκολα μετα .

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Saeco pf pressurized σε non pressurized και μονή εκροή

Δημοσίευση από livadaki » Κυρ Μάιος 30, 2010 9:22 pm

mx1001 έγραψε:Υπαρχει μια σιλικονη που βαζουν οι υδραυλικοι και δεν θελει θερμοπιστολο , σαν αλοιφη ειναι , και βγαινει ευκολα μετα .
Μπορεί να ψάξω να βρω κάτι τέτοιο αρκεί να είναι κατάλληλη για επαφή με τρόφιμα (ζεστός καφές στην περίπτωσή μας).

Απάντηση