Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Οκτ 16, 2014 1:33 pm

Δεν νομίζω να είναι δύσκολο. Επειδή ήταν η πρώτη μετατροπή που έκανα, έχω ξεχάσει σχεδόν τα πάντα. :a048:
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι το σιλικόνης είναι λεπτότερο και χωράει ακριβώς στην OPV που είχα επιλέξει. Της οποίας όμως δεν θυμάμαι το σπείρωμα. Αν έβρισκα με μεγαλύτερο σπείρωμα τώρα, θα την αγόραζα για να τοποθετήσω το κόκκινο της Gaggia.

Ο τρόπος που θα το κάνω στην δικιά μου είναι να αγοράσω μια μούφα (αντάπτορα) από το λεπτό σπείρωμα σε χοντρότερο για να χωράει το κόκκινο και να σφίγγει. Δεν το έχω ψάξει ακόμα για να σε βοηθήσω. Αν μπορείς δώσε ένα λινκ με τις δύο διαφορετικές OPV που βρήκες.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Πέμ Οκτ 16, 2014 1:40 pm

http://www.ebay.com/itm/161429732010?_t ... EBIDX%3AIT

αυτη ειναι ο ιδιος την εχει και σε 1/4 και φανταζομαι αναφερεται στο αριστερο σπυρωμα το μικρο.
στη σελιδα 21του παροντος θεματος ο panoss εχει χρεισημοποιηση ιδια ή παρομοια σε 1/4 με ανταπτορα 1/8.
οποτε αυτο που φανταζομαι καλητερο ειναι να αγοραστει η 1/4 και να παραμουμε και ενα ανταπτορα 1/8 ή το αντιστροφο.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Πέμ Οκτ 16, 2014 1:48 pm

Επισης για την εξοδο της αντλιας χρησιμοποιησα το fitting της gaggia το μαυρο με 2 εξοδους: στη μια φευγει η γραμμη νερου για την προθερμανση και στη δευτερη εξοδο(εκει που ηταν η εργοστασιακη opv) ξεβιδωθηκε το ρουξουνι, βγηκαν ελατηριο και ταπα opv και τοτοπετηθηκε διαστολη και πανω εκει η νεα opv.

το παραπανω ειναι απο ποστ του αλλου παιδιου που την εχει φτιαξει στη σελιδα 21.
η διαστολη δε ξερω τι ειναι!

ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα με το copy paste.

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Οκτ 16, 2014 2:11 pm

Διαστολή είναι αυτό που ανέφερα σαν αντάπτορα. Πχ από την μία μεριά και μικρότερο, βγάζει μεγαλύτερο σπείρωμα από την άλλη. Δεν έχω αγοράσει την συγκεκριμένη OPV όπως ο Πάνος στην σελ 21. Τώρα πρόσεξα ότι αυτή πάει στην έξοδο της αντλίας. Η δικιά μου πάει επάνω στο boiler όπως στο link που αναφέρω πριν 6 ποστ. Η τοποθέτηση επίσης είναι τελείως διαφορετική. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω σε αυτό, πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Και δεν μπορώ να βγάλω και νόημα με αυτά που αναφέρει για την τοποθέτηση της δικιάς του.

EDIT: Κοιτώντας το και πάλι, νομίζω ότι ίσως είναι καλύτερη λύση η OPV που επέλεξες, από την δικιά μου. Είναι μάλλον πιο εύκολο να τοποθετηθεί, δεν χρειάζεται να βγει από το boiler η γωνιά που δέχεται το σωληνάκι της Gaggia. δεν χρειάζεται μετατροπή στην έξοδο της αντλίας. Ίσως το μόνο αρνητικό να είναι ότι πρέπει να ανοίγεις την μηχανή μέχρι κάτω στην αντλία (άλλες 4 βίδες) για να την ρυθμίσεις. Μερικές φορές σιχτιρίζω να την κλείσω με τα τόσα καλώδια που έχουν μαζευτεί στην βάση. Πάντως ότι και να επιλέξεις είναι εύκολο στην τοποθέτηση, θα το καταλάβεις μόλις παραλάβεις την μηχανή.

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Arcadas » Πέμ Οκτ 16, 2014 5:29 pm

ευχαριστω και ειδωμεν!!!
τωρα περιμενω να ερθει να δω και σε τι κατασταση ειναι και προχωραμε :-)

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Tasos.p » Δευ Νοέμ 11, 2019 11:28 am

Makron έγραψε:
Σάβ Νοέμ 02, 2013 12:52 am
.
.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ PID ΓΙΑ ΤΟ BOILER ΕΚΧΥΛΙΣΗΣ

Gaggia Baby Twin PID s1a.jpg

Η εγκατάσταση του PID για την εκχύλιση τελείωσε με επιτυχία! Βρήκα λίγο χρόνο να γράψω κάποια πράγματα σχετικά. Όλα πήγαν μια χαρά και μετά από αρκετές δοκιμές έχω βρει πλέον τις ρυθμίσεις που μου δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα. Διάβαζα για το mod με PID αλλά δεν περίμενα και τέτοια διαφορά και ποικιλία γεύσεων. Ούτε περίμενα ότι μπορούμε τελικά να διακρίνουμε διαφοροποιήσεις σε διαφορές θερμοκρασίας του ενός βαθμού. Το προτέρημα είναι ότι μπορώ να πειραματίζομαι όταν δοκιμάζω διαφορετικούς καφέδες μέχρι να βρω την θερμοκρασία που τους προτιμώ.

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα τον οδηγό αυτόν http://up.picr.de/3043530.pdf οπότε δεν θα επεκταθώ στα ίδια, μόνο θα αναφερθώ σε κάποια συμπληρωματικά σημεία που ίσως βοηθήσουν αν θέλετε να κάνετε εγκατάσταση σε Gaggia Baby Twin. Με λίγο διάβασμα και προετοιμασία είναι εύκολο τελικά.

To PID είναι το REX-C100 μαζί με SSR και Thermocouple τύπου Κ είναι αυτό εδώ και κόστισε μόνο 17 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών.

Το κουτί τοποθέτησης είναι αυτό εδώ και κόστισε 11 ευρώ, με δωρεάν τα μεταφορικά.

Έχω την εντύπωση από τα όσα διάβασα αλλά και από την χρήση του controller αυτό το διάστημα, ότι δεν έχει διαφορά από τα ακριβότερα ιδιαίτερα Auberin κλπ, οπότε αν πιάνουν τα χέρια σας, αν έχετε εργαλεία και σας αρέσει η ενασχόληση και το ψάξιμο το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Η διαφορά στην τιμή μαζί με τα μεταφορικά είναι υπολογίσιμη. Ιδιαίτερα για εμένα που αγόρασα δύο PID.

IMG_4041 s.jpg

Δοκίμασα στην αρχή να τοποθετήσω το SSR μέσα στο επάνω μέρος της μηχανής. Όμως τα καλώδια, το σωληνάκι για το μανόμετρο, έπιαναν αρκετό χώρο και το καπάκι δεν έκλεινε. Έτσι το SSR μεταφέρθηκε στην βάση που είχε περισσότερο χώρο, όπου θα τοποθετηθεί και το δεύτερο για τον ατμό.

Αφήστε περίσσευμα στα καλώδια αν τα τοποθετήσετε μέσα στην βάση, ώστε να μην κοπεί κάποιο όταν τοποθετείτε το σώμα της μηχανής. Υπολογίστε δηλαδή τα καλώδια να κάνουν μία άνετη καμπύλη κάτω από το thermoboiler. Επίσης αφήστε περίσσευμα στα καλώδια στο επάνω μέρος της μηχανής ώστε να μπορείτε όταν ανοίγετε το καπάκι να έχετε περιθώριο να το ακουμπήσετε δίπλα στην μηχανή.

IMG_4052 s.jpg

Το θερμοζεύγος που έρχεται με το PID είναι 6mm οπότε δεν χωράει στην τρύπα του θερμοστάτη του boiler που είναι 4mm. Δεν ήθελα να αυξήσω την διατομή της τρύπας μήπως και χρειαστεί να τοποθετήσω ξανά τον θερμοστάτη της μηχανής και έτσι έκοψα τα καλώδια της βίδας των 6mm και τρύπησα μια βίδα 4mm. Εκεί μέσα τοποθέτησα τα 2 καλώδια του θερμοζεύγους που είχα ενώσει μεταξύ τους. Έβαλα μπόλικη πάστα και εξωτερικά σιλικόνη θερμοάντοχη. Νομίζω ότι δεν υπάρχει θερμοζεύγος με βίδα 4mm στο εμπόριο βρίσκω μόνο μια 4,5mm. Επίσης πιστεύω ότι κάνει κάτι τέτοιο

thermocouple with washer.JPG

να στερεωθεί στην βίδα του παλιού θερμοστάτη που θα είναι και πιο απλό. Η μικρή επιφύλαξή μου είναι επειδή διαβάζω ότι κάποιοι προτιμούν να τοποθετούν την βίδα μέσα στην θέση της παλιάς στο boiler γιατί θα έχουν καλύτερες ενδείξεις. Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή μετά τις δοκιμές που έκανα με θερμόμετρο μέσα και έξω από το σημείο που βιδώνει ο θερμοστάτης και ουσιαστικά δεν είναι διαφορές τέτοιες που να χρειάζονται όλα αυτά τα σχόλια.

Στην Gaggia Baby Twin υπάρχει και μια τρύπα για θερμοστάτη στην κορυφή του boiler η οποία δεν χρησιμοποιείται. Στην αρχή για δοκιμή τοποθέτησα εκεί την βίδα του θερμοζεύγους αφού προηγουμένως είχα μεγαλώσει την διατομή με ένα κολαούζο.

Η διαφορά ανάμεσα στις 2 τρύπες χαμηλά και ψηλά στο boiler είναι 8 βαθμοί. Μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει ψηλά στην επάνω τρύπα και όχι χαμηλά που υπέθετα. Για να πάρω την επιθυμητή θερμοκρασία των 92 βαθμών στην εκχύλιση, ρύθμισα το PID στους 113 στην χαμηλή τρύπα του boiler. Χρειαζόταν όμως 105 σε αυτήν που είναι ψηλά. Εκ των υστέρων διάβασα για την ρύθμιση SC (-21 C) και έτσι τώρα η ρύθμιση του PID είναι να βλέπω την ίδια ένδειξη στην οθόνη του με την θερμοκρασία της εκχύλισης.

Έκανα στην αρχή πολυήμερες δοκιμές με θερμοκρασίες, πιέσεις. Στην συνέχεια έκανα τρεις δοκιμές με διαφορετικές θερμοκρασίες για τον Hausbrandt Academia. Στους 89, 92 και 95 βαθμούς. Ο καλύτερος για τα γούστα μου ήταν στους 92. Μετά δοκίμασα άλλους τρεις στους 91, 92 και 93 βαθμούς. Είχα πάλι την αίσθηση ότι ο καλύτερος ήταν στους 92 C οπότε και κράτησα αυτήν την ρύθμιση.

Για τις επιμέρους ρυθμίσεις του PID παιδεύτηκα αρκετές ημέρες. Η αναφορές στο Ιντερνετ είναι από ελάχιστες μέχρι μηδαμινές και δεν βρήκα ένα ολοκληρωμένο οδηγό με παραδείγματα που να εξηγεί τον λόγο της κάθε ρύθμισης. Μόνο κάποιους για τις ενδείξεις P.I.D. Δοκίμαζα ρυθμίσεις για πολλές ημέρες άλλα ήταν στην τύχη περισσότερο για διαφορετικές μηχανές από την δική μου, που είχαν άλλοι. Πλησίασα σε αρκετά καλά αποτελέσματα, αλλά τελικά τις καλύτερες ρυθμίσεις τις πήρα χρησιμοποιώντας το αυτόματο auto-setting. Μια δυνατότητα δηλαδή που έχουν τα PID που εξετάζουν τις συνθήκες δεδομένων θερμοκρασίας και μεταβάλλουν κάποιες επί μέρους ρυθμίσεις. Με αυτόν τον τρόπο πήρα την μικρότερη απόκλιση επάνω και κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία προρύθμισης, την γρηγορότερη επαναφορά και την σχετικά σταθερότερη θερμοκρασία κατά την εκχύλιση.

  • Κάποιες από τις ρυθμίσεις που έχω δώσει στο REX-C100 για την Gaggia Baby Twin:
    P=6
    I=120
    D=24
    Ar=50
    R=20
    SC= -21 (μείον 21 βαθμούς και έτσι η οθόνη δείχνει 92 βαθμούς όταν ο αισθητήρας μετράει 113 στο boiler στην χαμηλή τρύπα όπου βρισκόταν ο προηγούμενος θερμοστάτης)

Υπάρχει και μια ρύθμιση για το "upper limit of setting value" αλλά παρά τις δοκιμές, δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως δουλεύει και την άφησα στην εργοστασιακή που είναι 400. Μακάρι να καταλάβαινα την χρησιμότητά της.
Παρόλο που αγόρασα και μια ψήκτρα με το δεύτερο PID, αποδείχτηκε ότι τελικά δεν χρειαζόταν. Το σημείο που τοποθετήθηκε μέσα στην βάση είναι πλαστικό μεν αλλά η θερμοκρασία του SSR είναι χαμηλή, επομένως η ψήκτρα είναι περιττή.
Τα καλώδια συνδέθηκαν με τον τρόπο που δείχνουν τα επόμενα σχήματα...

IMG_4038 s.jpg

IMG_4038 s2.jpg

Ενώστε το ένα καλώδιο 220V στο 2.1 του διακόπτη της Gaggia και τον ουδέτερο στο 1.2 του σχεδιαγράμματος. Έτσι ο controller θα ανάβει όταν ανοίγετε τον διακόπτη on/off της Gaggia. ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΑΝΤΟΤΕ να κάνετε τις δοκιμές σας αφαιρώντας πρώτα το φις που δίνει ρεύμα στην μηχανή. Το σχεδιάγραμμα για τα ηλεκτρικά της Twin μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ http://www.partsguru.com/user/New%20Bab ... _Rev00.pdf

IMG_4045 s.jpg

Μια πρόχειρη ξύλινη βάση με βόλεψε πολύ για την τοποθέτηση της μηχανής ώστε να μη κινδυνεύουν τα διάφορα μέρη της και να μπορώ να δουλέψω σωστότερα.
Θυμηθείτε πριν να κλείσετε το καπάκι, να σπρώξετε το μαύρο σωληνάκι αποχέτευσης της τρίοδης βαλβίδας (solenoid valve) μέσα στον σωλήνα που βρίσκεται στην βάση της μηχανής, ώστε τα περιττά νερά από το γκρουπ να φεύγουν στο ειδικό ταψάκι. Διαφορετικά τα νερά αυτά θα χύνονται μέσα στην βάση που θα είναι γεμάτη με ηλεκτρικά εξαρτήματα.


ΚΟΥΤΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ

IMG_4079 s.jpg

Το αλουμινένιο κουτί που παρήγγειλα χώρεσε ίσα-ίσα το PID (παρά ένα χιλιοστό) και το μανόμετρο. Χρειάστηκε μια μετατροπή εσωτερικά γιατί υπήρχε ένα νεύρο που με παίδεψε να το αφαιρέσω και έτσι χώρεσε τελικά το PID. Άνοιξα μία νέα τρύπα για το ένα βιδάκι του. Έκοψα και διαμόρφωσα το καπάκι μπροστά για να ταιριάξουν τα δύο εξαρτήματα. Στην πίσω μεριά άνοιξα τρύπες και τοποθέτησα δύο ελαστικά διέλευσης καλωδίων από κατάστημα ηλεκτρονικών. Επειδή υπάρχουν καλώδια 220V καλό θα ήταν να προσέξετε να τα καλύψετε με ένα πλαστικό ώστε να μην ακουμπήσουν στο μεταλλικό κουτί.

IMG_4079 s2.jpg

Για τα καλώδια από το εσωτερικό της μηχανής προς το κουτί, άνοιξα μια τρύπα στο μεταλλικό καπάκι της, κάνοντας και μια εγκοπή με τέτοιο τρόπο ώστε να μη χρειάζεται να τα ξεβιδώνω κάθε φορά από το PID για να αφαιρέσω το μεταλλικό καπάκι αν χρειαστεί.
Έφτιαξα επίσης από λαμαρίνα μια ροδέλα με ποδαράκι και την βίδωσα στο μανόμετρο σε ένα από τα παξιμάδια του και το ποδαράκι το βίδωσα στην βάση του κουτιού, ώστε να κρατάει στην θέση του το μανόμετρο όταν θα δέχεται τις δονήσεις από την πίεση της αντλίας. Τέλος κόλλησα το κουτί στο επάνω μέρος της μηχανής με πολύ γερή ταινία διπλής όψης.


______________

Αυτά προς το παρόν είμαι ενθουσιασμένος μέχρι τώρα από τα καφεδάκια μου και τις δυνατότητες, θα συνεχίσω με το δεύτερο PID για τον έλεγχο ατμού του thermoboiler. Εκεί προφανώς θα χρειαστώ πολλές δοκιμές γιατί οι αναφορές και η βοήθεια στο Ίντερνετ είναι μηδενικές, δεν υπάρχουν για κάτι σχετικό. Δεν βρήκα κάποιον που να ελέγχει το thermoboiler με PID και τι ρυθμίσεις είναι απαραίτητες. Αναρωτιέμαι μήπως δεν χρειάζεται ή αν απλώς δεν το έχουν δοκιμάσει. Από ότι έχω κατανοήσει έως τώρα, λόγω των διαφορών που υπάρχουν στο πως δουλεύει το boiler εκχύλισης και πως το thermoblock, θα χρειάζονται και διαφορετικές ρυθμίσεις. Αξίζει όμως να το προσπαθήσω έστω και για την εμπειρία, πιστεύω ότι κάτι θα αποκομίσω τελικά.

.
Χαιρεται! Είναι εφικτό να γίνει μία τετοια μετατροπη με pid σε delonghi dedica ec685?? Ειχε επιτυχια με τον καιρό αυτο που εκανες εσυ;;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Νοέμ 11, 2019 1:27 pm

Όχι, δεν αξίζει και δεν πρόκειται να δεις κανένα αποτέλεσμα γιατί η delonghi έχει thermoblock. Το pid για να αποδώσει θέλει boiler έστω και στοιχειώδες.
Κάνε μερικούς κύκλους προθέρμανσης με σκέτο νερό μήπως περιορίσεις τις θερμικές απώλειες και βελτιωθεί λίγο η γεύση (μαζί με μύλο + φρέσκο καφέ). Κάποιοι την έχουν κάνει και upressurized.

Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Tasos.p » Δευ Νοέμ 11, 2019 2:31 pm

Luckees έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 1:27 pm
Όχι, δεν αξίζει και δεν πρόκειται να δεις κανένα αποτέλεσμα γιατί η delonghi έχει thermoblock. Το pid για να αποδώσει θέλει boiler έστω και στοιχειώδες.
Κάνε μερικούς κύκλους προθέρμανσης με σκέτο νερό μήπως περιορίσεις τις θερμικές απώλειες και βελτιωθεί λίγο η γεύση (μαζί με μύλο + φρέσκο καφέ). Κάποιοι την έχουν κάνει και upressurized.
Την έχω κανει unpressurized τωρα περιμενω τα black friday για να παραγγειλω τον eureka mignon specialita. Ωστοσο δεν ξερω καν μεχρι που φτάνει η θερμοκρασία του αλλα σιγουρα δεν φτανει τους 90 βαθμους. Μερικους κυκλους εννοεις να παταω μερικες φορες την μικρη την δοση μεχρι να τρεξει τερμα το νερο της δοσης;; παρεμπιπτόντως σαν απορία ο graef cm802 αξιζει σε περιπτωση που δεν θες να πας σε λεφτα eureka?

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Makron » Τετ Νοέμ 13, 2019 9:54 am

Tasos.p έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 11:28 am
Χαιρεται! Είναι εφικτό να γίνει μία τετοια μετατροπη με pid σε delonghi dedica ec685?? Ειχε επιτυχια με τον καιρό αυτο που εκανες εσυ;;
Θα συμφωνήσω ότι δεν θα σε βολέψει το PID για το thermoblock γιατί δεν θα έχεις σταθερότητα θερμοκρασίας.
Όσο για το εγχείρημα μου αν είχε επιτυχία, πίνω σταθερά καλό καφέ μετά 6 χρόνια, η μηχανή φτιάχνει πολύ καλό αφρόγαλα και δεν έχω κανένα παράπονο.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τρί Ιουν 16, 2020 3:31 pm

Καλησπέρα.
Είμαι και εγώ κάτοχος μιας Baby Twin, μέχρι στιγμής την έχω χωρίς κανένα mod. Η παλμική βαλβίδα της εργοστασιακής μηχανής ρυθμίζεται να ρίξω την πίεση ή θέλει καινούργια; Αν μπορείτε στείλτε μου και λινκ με εξαρτήματα.

Απάντηση