Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Makron » Κυρ Μάιος 05, 2013 8:55 pm

Γεια σας
Έχω μια μηχανή Gaggia Baby Twin και θέλω να εφαρμόσω διάφορα από τα mod σας που διάβασα στο φόρουμ. Κάποια πράγματα δεν τα έχω καταλάβει πλήρως και χρειάζομαι την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας.

Θέλω να τοποθετήσω:

- Ένα μανόμετρο για την εκχύλιση
- PID για θερμοκρασία
- PID για ατμό - αν είναι δυνατόν
- Προθέρμανση νερού με χαλκοσωλήνα γύρω από το boiler.
- Μανόμετρο για τον ατμό – αν είναι δυνατόν


Μέχρι στιγμής έχω τοποθετήσει:

- Μπράτσο ατμού της Rancilio Sylvia V2 (άψογο για microfoam)
- OPV για ρύθμιση της πίεσης (μεγάλη η διαφορά στην εκχύλιση)

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Κυρ Μάιος 05, 2013 8:58 pm

      Αρχίζοντας από το μανόμετρο, ήδη πριν λίγες ημέρες προμηθεύτηκα ένα μικρό με διάμετρο 40mm από Θεσσαλονίκη όπως αυτό εδώ, Ταυ κλπ και έκανα πρόχειρα την μετατροπή όπως ακριβώς την διάβασα εδώ.

      Το πρόβλημα είναι ότι το μανόμετρο δεν δείχνει σταθερή πίεση και η βελόνα παίζει 1 bar δηλαδή από 8,5 σε 9,5.
      Αντιθέτως η πίεση στο μεγαλύτερο μανόμετρο που έχω στο pf είναι σταθερή στα 9 bar κατά την εκχύλιση.

      Χρειάζομαι τα φώτα σας. Μπορώ να κάνω κάτι για να σταθεροποιηθεί και στο μικρό;

      Σας ευχαριστώ
      Ντίνος

      Άβαταρ μέλους
      afonic
      Δημοσιεύσεις: 1421
      Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
      Όνομα: Ιωσήφ
      Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
      Μύλος:: Anfim Best
      Οι καφέδες μου:: Barista Shop
      Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
      Επικοινωνία:

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από afonic » Δευ Μάιος 06, 2013 10:06 pm

      Δοκίμασε να προσθέσεις παραπάνω σωλήνα από το Τ μέχρι το μανόμετρο, να κάνει δηλαδή 2-3 στροφές.

      Είναι πάνω στη μηχανή το μανόμετρο; Μήπως γίνεται λόγο κραδασμών;

      Edit: Φαντάζομαι είναι γλυκερίνης έτσι; (έχει υγρό μέσα από το τζαμάκι;)

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Τρί Μάιος 07, 2013 12:17 pm

      Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ για την απάντηση. Δοκιμάζοντας, είδα ότι το μήκος του σωλήνα δεν παίζει ρόλο. Ενώ το αρχικό σωληνάκι από το Τ μέχρι το μανόμετρο ήταν στα 70cm και έκανε στροφές για να μπορώ να βγάζω το καπάκι της μηχανής, δοκίμασα και με μικρότερο στα 20cm αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Το μανόμετρο πρόχειρα το έχω στον αέρα μέχρι να το στηρίξω στην πρόσοψη της μηχανής, άρα δεν έχει κραδασμούς από την μηχανή.

      Για το τελευταίο που ρωτάς, ναι είναι γλυκερίνης μεν. Είναι το ίδιο με αυτό που έβαλα στο λινκ από Θεσσαλονίκη. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Όταν το παρέλαβα, είχε μέσα ένα κενό αέρα (σαν φυσαλίδα) στην κορυφή όπως όλα τα μανόμετρα γλυκερίνης που έχω δει. Μετά από την πρώτη χρήση το κενό έφυγε. Σήμερα δοκίμασα και άνοιξα λίγο την λαστιχένια τάπα της κορυφής και αμέσως λίγη γλυκερίνη βγήκε από εκεί.
      Είναι έτσι και τα δικά σας μανόμετρα ή συμβαίνει κάτι με το συγκεκριμένο;

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Σάβ Μάιος 11, 2013 1:51 pm

      Σήμερα αντικατέστησα το μικρό μανόμετρο των 40mm με το μεγαλύτερο 65mm που έχω στο pf. Με ένα αντάπτορα το προσάρμοσα στο σωληνάκι μετά το Ταυ. Το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει το τρέμολο της βελόνας που είχε το μικρότερο -να θυμίσω ότι έπαιζε 1-1,5 bar. Πείτε μου ποια είναι η άποψή σας; Είχε πρόβλημα το μικρότερο και να παραγγείλω άλλο; Ή το μεγαλύτερο έχει περισσότερες αντιστάσεις;

      Βέβαια να σημειώσω ότι κατά την διάρκεια της εκχύλισης και η βελόνα στο μεγάλο δεν είναι καρφωμένη στο 9 αλλά έχει πάλι ένα συνεχόμενο μικρό τρέμολο μόλις 0,2bar. Αυτό γίνεται είτε με μακρύ σωληνάκι 70cm ή με μικρό 20cm. Είτε ακουμπάει στην μηχανή, είτε κρατάω με τα χέρια όλο το σύστημα στον αέρα με ξεσκέπαστη τη μηχανή.

      Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη για να μπορέσω να ξεμπερδευτώ και να προχωρήσω. :a048:

      Άβαταρ μέλους
      afonic
      Δημοσιεύσεις: 1421
      Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
      Όνομα: Ιωσήφ
      Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
      Μύλος:: Anfim Best
      Οι καφέδες μου:: Barista Shop
      Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
      Επικοινωνία:

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από afonic » Τετ Μάιος 15, 2013 12:18 am

      Πιστεύω έχει πρόβλημα το μικρό μανόμετρο. Δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στην τσέπη σου, εγώ θα δοκίμαζα να πάρω ένα ακόμα. Το κενό αέρος το έχει πάνω πάνω το δικό μου.

      Στην τελική πάντως, δεν νομίζω πως το μανόμετρο είναι και τόσο σημαντικό για να το βάλεις μόνιμα. Εγώ περιμένω να βρω όρεξη να το βγάλω. Τα άλλα MODS (PID και προθέρμανση) είναι πολύ πιο σημαντικά, αν και δεν ξέρω την εσωτερική κατανομή στην Twin. (καμιά φώτο;)

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Πέμ Μάιος 16, 2013 12:33 pm

      Παρήγγειλα ένα νέο μικρό ελπίζω να βρουν κάποιο αξιόπιστο ίσως καλύτερης ποιότητας. Το κόστος τους έτσι και αλλιώς είναι χαμηλό.

      Γιατί όμως σκέφτεσαι να αφαιρέσεις το δικό σου μανόμετρο;

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ότι PID και προθέρμανση είναι σημαντικότερες μετατροπές, αλλά ξεκίνησα από το εύκολο που ήταν το μανόμετρο για να προχωρήσω σιγά - σιγά και στα υπόλοιπα.
      Ήθελα να δω και την ανταπόκριση του φόρουμ σε βοήθεια γιατί έχω αρκετές ερωτήσεις για PID κλπ, αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω από τις απαντήσεις μέχρι τώρα, οπότε ίσως χρειαστεί να κάνω τις ερωτήσεις και σε ξένο φόρουμ. Να σε ευχαριστήσω πάντως για την (κυριολεκτικά μοναδική :a048: ) συμμετοχή σου και βοήθεια.


      Μερικές φωτό από Gaggia Baby Twin και το εσωτερικό τους. Συγνώμη για το αντιαισθητικό αποτέλεσμα με τα λινκ αλλά το σύστημα δεν με αφήνει να ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες.


      http://imageshack.us/a/img41/4908/mainbu.jpg

      http://imageshack.us/a/img842/1791/sam0106b.jpg

      http://imageshack.us/a/img836/1803/450p ... inansi.jpg

      http://imageshack.us/a/img716/1870/6264689ibxb.jpg

      http://imageshack.us/a/img402/8391/img00086jeob.jpg
      Συνημμένα
      main b.jpg

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Παρ Μάιος 17, 2013 12:13 pm

      Σήμερα παρέλαβα το νέο μανόμετρο από την εταιρία ΔΕΚΑ ΑΕΒΕ στον Πειραιά και είναι ακριβώς το ίδιο με το προαναφερόμενο από την Θεσσαλονίκη από Γκαζής - Κυρατζάκος. Υπάρχει η φυσαλίδα αέρα στην κορυφή. Το πρόβλημα όμως παραμένει το ίδιο δηλαδή η βελόνα παίζει 1,5 bar. Άρα δεν ήταν ελαττωματικό το πρώτο και υποψιάζομαι ότι τα μεγαλύτερα σε διαστάσεις πχ 65mm έχουν περισσότερες αντιστάσεις στην βελόνα. Ή η συγκεκριμένη μάρκα που αγόρασα 2 φορές δεν είναι της προκοπής (άραγε το έχει εγκαταστήσει κάποιος άλλος; )

      Η ερώτηση παραμένει:
      - Γιατί όμως σκέφτεσαι να αφαιρέσεις το δικό σου μανόμετρο;

      Και προστίθεται και η εξής:
      - Θα μπορούσες να μου πεις λίγα πράγματα για τα χαρακτηριστικά του δικού σου μανόμετρου αν είναι διαφορετικός ο τρόπος τοποθέτησης και αν παίζει η βελόνα κατά την εκχύλιση;

      Άβαταρ μέλους
      afonic
      Δημοσιεύσεις: 1421
      Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
      Όνομα: Ιωσήφ
      Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
      Μύλος:: Anfim Best
      Οι καφέδες μου:: Barista Shop
      Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
      Επικοινωνία:

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από afonic » Παρ Μάιος 17, 2013 12:24 pm

      Ωραίες οι φωτό!

      Το μανόμετρο μου είναι ένα 65αρι Kindmen. Συνδεσμολογία εδώ: viewtopic.php?f=5&t=1874&start=20#p32415

      Ο λόγος που σκέφτομαι να το αφαιρέσω είναι πως εκτός από μια περίοδο αρχικής χρησιμότητας του, όπου ρύθμισα σωστά την OPV και παρακολουθούσα για λάθη στην εκχύλιση, πλέον μου είναι κατά 99% άχρηστο. Δεν το κοιτάω καν καθώς λόγο εμπειρίας, και χρήσης συγκεκριμένων καφέδων, λαμβάνω πάντα σταθερά καλά αποτελέσματα.

      Οπότε μια το γεγονός ότι είναι εξωτερικά εγκατεστημένο, μια ότι σκέφτομαι το mod της προθέρμανσης με οδηγούν μάλλον να το αφαιρέσω.

      Άβαταρ μέλους
      Makron
      Δημοσιεύσεις: 117
      Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
      Όνομα: Ντίνος
      Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
      Μύλος:: Graef CM702
      Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
      Τοποθεσία: Πήλιο

      Re: Βοήθεια για μετατροπές σε Gaggia Baby Twin

      Δημοσίευση από Makron » Παρ Μάιος 17, 2013 12:35 pm

      Απόλυτα κατανοητό! Είχα την εντύπωση ότι με την πάροδο του χρόνου η πίεση στα εσωτερικά μέρη της μηχανής έχει μεταβολές οπότε ίσως χρειάζεται επαναρύθμιση η OPV και η χρήση του μόνιμου μανόμετρου θα ήταν αναγκαία. Στο 65αρι Kindmen ποιά είναι η συμπεριφορά της βελόνας κατά την εκχύλιση; Μένει ακίνητη ή έχει κάποιο μέγεθος απόκλισης; (Το θέμα σου για την Βίβλο της Gaggia classic είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο).

      Απάντηση