Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 05, 2010 11:08 pm

Ψήνομαι να κάνω ένα μικροπείραγμα στην μηχανή μου και να βάλω ένα θερμόμετρο κάπου εξωτερικά στο boiler (μη μόνιμη μετατροπή) για να με βοηθήσει στο temperature surfing. Οπότε ψάχνω (Δημήτρη είσαι σπίτι ??? :lol: ),για το τι και από που να αγοράσω τα σχετικά καθώς επίσης και οδηγίες πως να το κάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Μάιος 05, 2010 11:23 pm

Επειδή και σε μένα πέρασε κάποτε από το μυαλό, αυτό που με απέτρεψε είναι το ότι σκέφτηκα πως, ο λόγος που οι θερμοστάτες έχουν τόσο lag είναι ότι βρίσκονται έξω από το νερό. Ανάμεσα στο νερό και στον θερμοστάτη μεσολαβεί το μέταλλο του boiler, που όσο και καλός αγωγός της θερμότητας να είναι, είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δείχνει την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται το νερό επακριβώς και σίγουρα θα έχει κάποια δευτερόλεπτα καθυστέρηση στο να δείξει τις εναλλαγές της.
Άρα το να βάλεις ένα θερμόμετρο πάνω στο boiler θα σου πει μέρος της αλήθειας. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι η θερμοκρασία στο group, την στιγμή που το νερό ακουμπάει τον καφέ. Και κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί μόνο με μια τέτοια διάταξη
Εικόνα
Εικόνα
...η οποία όμως "τσούζει" από θέμα τιμής...
http://www.coffeehit.co.uk/PRD_ProductD ... ProdID=804

Και αν θες να τεστάρεις ΚΑΙ την πίεση συγχρόνως τότε αυτό είναι η λύση... Με 500+€ καθάρισες :lol:
Εικόνα
Εικόνα

http://www.coffeehit.co.uk/PRD_ProductD ... rodID=1062
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 05, 2010 11:30 pm

Για να μετρήσεις με ακρίβεια έχεις δίκιο αλλά εγώ απλά θέλω να έχω μία ένδειξη στο περίπου ώστε μετά από δοκιμές (φλυτζάνι) να έχω πιο σταθερά αποτελέσματα. Να ξέρω δηλαδή που να τραβήξω το shot. Το λαμπακι για το boiler on-off στην Baby δεν βοηθάει πολύ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 06, 2010 3:04 pm

Christos έγραψε:Ψήνομαι να κάνω ένα μικροπείραγμα στην μηχανή μου και να βάλω ένα θερμόμετρο κάπου εξωτερικά στο boiler (μη μόνιμη μετατροπή) για να με βοηθήσει στο temperature surfing. Οπότε ψάχνω (Δημήτρη είσαι σπίτι ??? :lol: ),για το τι και από που να αγοράσω τα σχετικά καθώς επίσης και οδηγίες πως να το κάνω.
Το ψηνομαι απο το ψηθηκα απεχει λιγακι αλλα για να ψηθεις πιο γρηγορα σου παραθετω ενα ενα τα βηματα και ο θεος βοηθος. :lol: :lol: :lol: .Θα χρειαστεις το θερμομετρο με τον αισθητηρα ο οποιος παει μαζι,μια αλουμινοταινια αυτοκολλητη,μια θερμοαγωγιμη παστα.Την ταινια την παιρνεις απο χρωματοπωλειο και το θερμομετρο μαζι με την παστα απο καταστημα ηλεκτρονικων.Το θερμομετρο παιζει απο 8 εως 10 Ε και ειναι υπεραρκετο για την δουλεια που το θελεις. Εικόνα. Εικόνα. Εικόνα. Εικόνα. Τωρα παιρνεις την αλουμινοταινια μαζι με το αισθητηριο να κολυμπαει μεσα στην παστα και το κολλας πανω στο μποιλερ στη μεση του περιπου στην πιο μεγαλη επιφανεια που θα βρεις.Ενοειται πως το σημειο που θα κολλησεις θα το εχεις σκουπισει καλα να μην εχει σκονη και θα στρωσεις την ταινια πατητα καλα και με προσοχη γιατι σκιζεται ευκολα.Απο πανω της μετα μπορεις να βαλεις και αλλο ενα κοματι για ενισχυση εαν θελεις.Αυτος ειναι ο πιο ευκολος και ο πιο γρηγορος τροπος.Οταν το κανεις και δεις πως εχουν τα πραγματα τοτε θα σου δωσω οδηγιες για πιο καλη και πιο μονιμη στηριξη.Αλλα και ετσι στηριζεται πολυ καλα και δεν ξεκολαει η ταινια με τιποτα αρκει να μην την τραβηξεις με ζεστο μποιλερ.Εγω στη θεση σου θα αγοραζα αλλον ενα αισθητηρα για να ξερω ποτε εχω στο γκρουπ την πιο κοντινη θερμοκρασια στους 92 βαθμους.Δες εδω. Εικόνα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 06, 2010 3:54 pm

Δημήτρη είσαι μέγιστος. Χίλια ευχαριστώ. Γνωρίζεις και κανένα online μαγαζί να τα παραγγείλω; (εάν "ψηθώ" τελικά :lol: )

ΥΓ Από τo τρύπημα του boiler απέχω πολύ λόγω εγγύησης, αλλά μόλις αυτή λήξει περίμενε δέμα από Πτολεμαΐδα :lol: :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 06, 2010 5:24 pm

Christos έγραψε:Δημήτρη είσαι μέγιστος. Χίλια ευχαριστώ. Γνωρίζεις και κανένα online μαγαζί να τα παραγγείλω; (εάν "ψηθώ" τελικά :lol: )

ΥΓ Από τo τρύπημα του boiler απέχω πολύ λόγω εγγύησης, αλλά μόλις αυτή λήξει περίμενε δέμα από Πτολεμαΐδα :lol: :lol: :lol:
Απο εκει που το εβρισκα εξαντληθηκε οποτε πας ψαχνωντας σε καταστημα ηλεκτρονικων στην περιοχη σου.Ειναι πολυ κοινο και θα το βρεις ευκολα επειδη ειναι το φθηνοτερο.Εναλλακτικα και πολυ καλυτερα ειναι αυτα: http://www.elektronik.gr/eshop/index.ph ... ts_id=4795. http://www.emimikos.gr/shop/product.php ... 557&page=1. Αν μου ερθει δεμα απο πτολεμαιδα τοτε ξυλωνεσαι κανονικα και πας για PID ειτε σου αρεσει ειτε οχι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 01, 2010 11:48 am

Μόλις παρήγγειλα αυτό
Εικόνα

8-)
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Christos » Τρί Ιουν 01, 2010 12:06 pm

Alex το πήρες €21.50 από το παραπάνω link;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Ιουν 01, 2010 12:08 pm

Των 21€ είναι το MS6500.
Εγώ πήρα το MS6501 με 27 κάτι ευρώ. + μεταφορικά +αντικαταβολή, σύνολο 34€
Από εδώ
http://antoniou24.gr/p.PSifiako-THermom ... 23397.html

Υ.Γ. Πριν με ρωτήσεις ποια η διαφορά τους, λίγο που το έψαξα, το "φτηνότερο" 6500 έχει μεγαλύτερο έυρος (μέχρι 750C) σε αντίθεση με το 6501 που φτάνει μέχρι τα 150C αλλά "χειρότερη" ακρίβεια 1C σε σχέση με το 6501 που έχει ακρίβεια 0.1C.
Και επειδή αν το boiler φτάσει ποτέ πάνω από 150C πιθανότατα θα το έχω ήδη "πάρει στο χέρι" οπότε προτίμησα την "ποιότητα" έναντι της "ποσότητας" (πράγμα ΚΑΘΟΛΟΥ αντιπροσωπευτικό για μένα :lol: )
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμόμετρο στην Gaggia Baby

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Ιουν 03, 2010 12:03 pm

Το θερμόμετρο βρίσκεται Θεσσαλονίκη και πιθανότατα να το έχω το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι.
Πέτυχα αυτό το forum. Μάρεσε η λύση που έδωσε ο τύπος. Συμμαζεμένη. Μάλλον θα την ακολουθήσω.
http://coffeesnobs.com.au/YaBB.pl?num=1227428190/7

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μόνο μια απορία έχω για το που θα ήταν καλύτερα να πάει ο σένσορας. Ψηλά, στην μέση ή χαμηλά στο boiler...
Κανα hint?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση