Προθέρμανση για Gaggia Classic

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Παρ Δεκ 06, 2013 1:25 pm

Θα μπορουσες να μου δωσεις τις διαστασεις απο το τανκακι και τις ιντσες απο τα θηλυκα.Ευχαριστω.

strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Πέμ Δεκ 19, 2013 8:14 pm

Καλυτερα να συνεχισουμε απο εδω, γιατι το αλλο thread το :censored: :c034:

Εφτιαξα το tank και το δοκιμασα, ΧΩΡΙΣ PID ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, απλως το ακουμπησα στο μποιλερ και το γεμισα νερο.

Διαστασεις: 90*40*30 (mm)
Χωρητικοτητα: 108 ml
Υλικα: Ανοξειδωτη λαμαρινα 1.5 mm 304


Τα σωληνακια που αφησα για τα λαστιχα ειναι, 6*4 mm με μια πατουρα 8 mm για να κολληθει καλυτερα. Η εισοδος, το αριστερο, κατεβαινει 3 cm απο πανω, ενω η εξοδος ειναι συριζα στο καπακι. Επισης, ολο το τανκ ακολουθα μια καμπυλη, ωστε να εφαρμοζει καλυτερα στο μποιλερ.
18122013761-1.jpg
18122013762-1.jpg
18122013763-1.jpg
Τοποθετημενο:
18122013758-1.jpg
18122013759-1.jpg
18122013760-1.jpg
Δεν φαινεται στις φωτο, αλλα ενδιαμεσα στο μποιλερ και στο τανκ, παρενεβαλα ενα φυλλο χαλκου 2 mm παχος. Επισης ειχα σκοπο να βαλω και θερμοαγωγιμη παστα, αλλα μιας που ηταν προσωρινη η τοποθετηση, βαριομουν να τα καθαριζω μετα και δεν την εβαλα. Η συσφιξη εγινε με ανωξειδωτο κολλαρο. Ηταν λιγο μανικι, αλλα ηθελα να εχω οσο το δυνατο καλυτερη επαφη.

Στα δεδομενα τωρα.

Οι παρακατω μετρησεις εγιναν με ψηφιακο θερμομετρο, στην εξωτερικη, μπροστινη, πλευρα του τανκ.
Ο λογος που το μετρησα εκει, ηταν διοτι ηθελα να μετρησω την μικροτερη θερμοκρασια στο συστημα, αλλα μαλλον επρεπε να μετρησω την θερμοκρασια του νερου. Στην επομενη μετρηση, που θα γινει με τοποθετημενο το pid, θα γινει ετσι.
Temp-chart.jpg
Τα δεδομενα στον x αξονα ειναι σε λεπτα:δευτερολεπτα
καπου σε αυτο το σημειο καταλαβα οτι εκανα βλακεια στον τροπο μετρησης ( :a042: ) και αποφασισα να μετρησω την θερμοκρασια του νερου, βαζοντας το probe μεσα στο τανκ. Οι μετρησεις που πηρα ηταν:

Λεπτα --> Θερμοκρασια
16.30 --> 59
18.00 --> 65
25.00 --> 70

Τα συμπερασματα απο ολη αυτη τη διαδικασια, ηταν μαλλον απογοητευτικα. Ισως με το pid να αλλαξουν λιγο τα πραγματα, αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλες διαφορες. Στο πρωτο καφε θα εχει μια θετικη επιδραση, αλλα απο τον δευτερο και μετα, δεν θα παρουσιαζει καμμια διαφορα. Θα του δωσω ακομα μια ευκαιρια, αφου βαλω το pid και το συνδεσω κανονικα, ωστε να μετρησω και τις θερμοκρασιες του νερου που βγαινουν απο το group. Αλλα κατι μου λεει οτι ο χαλκος ειναι μονοδρομος, ειτε σε σωληνα, ειτε σε τανκ.

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Πέμ Δεκ 19, 2013 10:51 pm

Μια μικρη γευση απο πατεντα που ετοιμαζω με αυτοθερμαινομενο μποιλερ 800 watt,300 ml και θερμοστατη 85-95c απο παλια delonghi.Θα τοποθετηθει στην πισω δεξια γωνια της classic.
Συνημμένα
20131219_224136.jpg
20131219_224210.jpg
20131219_224123.jpg

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Πέμ Δεκ 19, 2013 11:01 pm

Ξεχασα να αναφερω οτι περιμενω το καπακι απο το μηχανουργειο καθως και τα ρακορ.Η μονη αλλαγη στην classic θα ειναιτο κοψιμο του κωνου πληρωσεως νερου της δεξαμενης και αντικατασταστασεως του με σωληνακι σιλικονης 5×10,τρυπα στο πλαστικο της οροφης κσι αναλογο "χωνι"για ευκολο γεμισμα αυτης.

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από G.K » Παρ Δεκ 20, 2013 10:07 am

strider19 έγραψε: Τα συμπερασματα απο ολη αυτη τη διαδικασια, ηταν μαλλον απογοητευτικα. Ισως με το pid να αλλαξουν λιγο τα πραγματα, αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλες διαφορες. Στο πρωτο καφε θα εχει μια θετικη επιδραση, αλλα απο τον δευτερο και μετα, δεν θα παρουσιαζει καμμια διαφορα. Θα του δωσω ακομα μια ευκαιρια, αφου βαλω το pid και το συνδεσω κανονικα, ωστε να μετρησω και τις θερμοκρασιες του νερου που βγαινουν απο το group. Αλλα κατι μου λεει οτι ο χαλκος ειναι μονοδρομος, ειτε σε σωληνα, ειτε σε τανκ.
ισως να εχεις δικιο,αυτο που θα ηθελα ομως να επισημανω,τουλαχιστον ετσι φαινεται απο τις φωτογραφιες,ειναι οτι η πλευρα του δοχειου που εφτιαξες για προθερμανση δεν ειναι επιπεδη.
και αν ειναι ετσι δεν ειχε πληρη επαφη με το μποιλερ.

strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Δεκ 20, 2013 12:14 pm

Το εκανα ετσι, επειδη ακριβως ουτε η επιφανεια του μποιλερ ειναι επιπεδη. Ειναι λιγο κυρτη, και οπως φαινοταν, η κλιση που του εδωσα, συν το χαλκο στη μεση, συν το σφιξιμο, ακουμπουσε αρκετα.

mymenhir1971

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από mymenhir1971 » Παρ Δεκ 20, 2013 2:08 pm

Ηρθε και το καπακι!!!!
Συνημμένα
20131220_123247.jpg

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Makron » Παρ Δεκ 20, 2013 7:37 pm

@strider19

Έχω μπερδευτεί Αλέξανδρε με την διασπορά που έχει το θέμα από thread σε thread. :a058: Θα ζητήσω από τον admin να τα ενώσει κάπως. Να αναφερθώ στο τεχνικό κομμάτι πρώτα. Σαν κατασκευή δείχνει απλή και ωραία.
Το ανοξείδωτο κολάρο γιατί σε παίδεψε; Πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι καλύτερο ίσως;
Το φύλλο χαλκού παρά τις θερμοαγώγιμες ιδιότητες του χαλκού, μήπως τελικά προσθέτει απλώς περισσότερο μέταλλο οπότε και δυσκολεύει περισσότερο την γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας; Αυτό διότι η θερμοκρασία από το μεγάλο boiler έχει να διαπεράσει άλλο ένα στρώμα 2mm για να θερμάνει το μικρό boiler;

strider19

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Δεκ 20, 2013 8:20 pm

Makron έγραψε:@strider19

Έχω μπερδευτεί Αλέξανδρε με την διασπορά που έχει το θέμα από thread σε thread. :a058: Θα ζητήσω από τον admin να τα ενώσει κάπως. Να αναφερθώ στο τεχνικό κομμάτι πρώτα. Σαν κατασκευή δείχνει απλή και ωραία.
Το ανοξείδωτο κολάρο γιατί σε παίδεψε; Πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι καλύτερο ίσως;
Το φύλλο χαλκού παρά τις θερμοαγώγιμες ιδιότητες του χαλκού, μήπως τελικά προσθέτει απλώς περισσότερο μέταλλο οπότε και δυσκολεύει περισσότερο την γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας; Αυτό διότι η θερμοκρασία από το μεγάλο boiler έχει να διαπεράσει άλλο ένα στρώμα 2mm για να θερμάνει το μικρό boiler;
Ειναι λιγο μπερδεμα, αλλα ειχαμε ξεφυγει πολυ στο αλλο θεμα. Τεςπα, το κολλαρο με παιδεψε, διοτι επρεπε να το περασω γυρω-γυρω απο το μποιλερ. Και φυσικα χωρις να αφαιρεσω τιποτα :a013: (η μαυρη βαση που κραταει τη βανα του ατμου ηταν το μεγαλο προβλημα). Οσο για τον χαλκο, βαζω μια κοπια απο αλλο φορουμ (ασχετο τελειως με τον εσπρεσσο):
nikmmech
Η θερμική αγωγιμότητα (λ) του ανοξείδωτου χάλυβα κυμαίνεται από 16 έως 24 W/mK, ενώ του χαλκού έχει μια τιμή γύρω στο 400.
Καταλαβαινεις λοιπον, οτι ο χαλκος ειναι το μικροτερο εμποδιο στην ολη ιστορια.

Σημερα ομως μου ηρθε μια πολυ απλη ιδεα (και εχω να ευχαριστησω τον φιλο mymenhir1971 με την πολυ ωραια δουλεια που εκανε που μου εδωσε εμπνευση), να χρησιμοποιησω το θερμομπλοκ μιας παλιας καφετεριας γαλλικου που βρηκα. Περισσοτερες φωτο οσονουπω, μολις τελειωσει η αφαλατωση του (ειχε κυριολεκτικα φραξει) και γινει και μια μικρη δοκιμη.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Προθέρμανση για Gaggia Classic

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 20, 2013 8:53 pm

admin:
Makron έγραψε:@strider19
... Θα ζητήσω από τον admin να τα ενώσει κάπως...

Ας μείνουν όπως έχουν τα νήματα τώρα για συζήτηση και ας γίνουν νέα νήματα μόλις το κάθε mod είναι πλήρως τελειωμένο και η μηχανή σε λειτουργική κατάσταση. Κάθε μέλος ας παρουσιάσει την δική του υλοποίηση ξεχωριστά σε δικό της αυτόνομο νήμα. Δεν πειράζει στην παρουσίαση σας να επαναλάβετε και κείμενα η υλικό που έχετε ήδη παρουσιάσει. Το μήνυμα αυτό θα διαγραφεί αργότερα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση