Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3.

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Googlis

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από Googlis » Παρ Μάιος 11, 2012 10:03 am

:offtopic:
y.v έγραψε:ΥΓ Απάντησε τώρα και στις ερωτήσεις του Googli, ο οποίος παρα το ότι λέγεται έτσι, την αναζήτηση μέσα στο φόρουμ δεν φαίνεται να την χρησιμοποιεί... :lol:
Κύριος, με υποτιμάτε.... έχω διαβάσει το DIY HX E61 machine project 1(παρουσίαση) όπου αναφέρει, την τότε κατασκευή μπόιλερ, αλλά εδώ ίσως να τα έκανε αλλιώς. Όπως και με την ρύθμιση της Opv είχα διαβάσει τα σχετικά νήματα, αλλά θεωρώ πως κάνοντας μια παρουσίαση να είναι μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σε ένα νήμα, και όχι αποσπασματικά.

woodsman43

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Μάιος 11, 2012 9:42 pm

y.v έγραψε:

Nα ανταπαντήσω κι εγώ (μια και εξελίχθηκε μια απλή προτροπή μου για προσοχή στην υλοποίηση χωρίς να έχω καμμία άλλη πρόθεση, σε διδασκαλικό ύφος περί του που και πώς γίνεται η ατμοποίηση), διευκρινίζοντας την επιφύλαξή μου.
.
To διδασκαλικο υφος στο οποιο αναφερεσαι πραγματικα δεν ξερω πως το εμπνευστικες αλλα εμενα μου ακουγεται καπως επιθετικη εκφραση με ριζες στις δικες σου ευθιξιες και οχι στο πραγματικο μου υφος.Αλλα και στο κατω κατω δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα;Δεν δεχεσαι διδασκαλια απο κανεναν αυτο εννοεις;Aν ειναι ετσι κακως γιατι δεν θα μπορεσεις ποτε να εξακριβωσεις τις πρακτικες αληθειες που εχουν οι διαπαρτες γκουκλικες θεωριες.
y.v έγραψε: Βλέποντας την διάταξη του μπόιλερ είναι εμφανές ότι αυτό έχει κατασκευαστεί για να τοποθετηθεί πλάγια.
Θεωρώντας ως δεδομένο ότι για να έχεις καλή ποιότητα ατμού το μπόιλερ θα πρέπει να είναι γεμάτο κατά τό ήμισυ, δεν είναι αδυνατόν από κάποια δυσλειτουργία (εξ ού και η προτροπή μου για προσοχή στην υλοποίηση), να μην αδειάζουν οι σπείρες στο πάνω μισό τμημα της περιέλιξής τους. (συμφωνα με την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων) ακόμα και αν έχουμε το θεωρητικά κλειστό κύκλωμα από την μία μεριά.
Αυτό δημιουργεί επιφάνεια(-ες) για ατμοποίηση.
.
Εδω δεν υπαρχουν συγκοινωνουντα δοχεια πουθενα.Ενας χωρος γεματο νερο υπο πιεση υπαρχει κλειστος απο τη μια μερια του και σε πιεση απο την αλλη.Δεν ισχυουν τα πανω και κατω που αναφερεσαι.Ουτε υπαρχει περιπτωση να αδειασουν οι σπειρες στο "πανω" μερος τους γιατι απλα δεν υπαρχουν επιφανειες για ατμοποιηση.Ουτε δημιουργουνται επιφανειες γιατι οσους βαθμους και να μετραει το οργανο (μεχρι τους 130 που εχω κανει δοκιμες) η ατμοποιηση θα γινει ΜΟΝΟ αν ανοιξει η βανα και μονο απο την επιφανεια του νερου μεσα στο μποιλερ.Αν ατμοποιουνταν το νερο απο τους 100 οπως λες σε κλειστο κυκλωμα τοτε δεν θα ειχαμε πληρωση νερου κατα το ημιση ποτε γιατι το νερο συνεχως θα ατμοποιουνταν.
y.v έγραψε: Εάν είναι ρυθμισμένο στούς 128 βαθμούς, (1,54 bar) ακόμα και 10 βαθμούς κάτω να είναι στις σπείρες η θερμοκρασία (δηλαδή στούς 118 βαθμούς, αν και θα ήθελα να μαθω πώς έγινε αυτή η μέτρηση), πάλι είμαστε πολύ πάνω από την θερμοκρασία μετατροπής του νερού σε ατμό η οποία είναι 100 βαθμοί.
Σου απαντησα παραπανω αλλα τι υπονοεις οτι για τον τροπο μετρησης;Ειπα στην παρουσιαση οτι εκανα δοκιμες και εφοσον δηλωνω ρυθμισμενο ασφαλιστικο στα 2 bar ειναι αυτονοητο για καποιον που εχει καποιες πρακτικες γνωσεις οτι ανεβηκε η θερμοκρασια πολυ πανω απο τους 123 προκειμενου να τεσταριστει η αντοχη του μποιλερ στα ορια του ασφαλιστικου.Αν και δεν εχω καμμια αναγκη να δωσω εξηγησεις αλλα για την ιστορια να υπενθυμισω πως στο εργαστηριο μου εχω 4 θερμομετρα και ενα pid ταγμενα σε μετρησεις.Το μποιλερ δοκιμαστηκε στον παγκο με αισθητηρες μεσα στο νερο, μεσα στο σωμα της αντιστασης με αισθητηρα gaggia μ4 ,πανω στο χαλκινο σωληνακι και στον κενο χωρο του μποιλερ οπου γινεται η ατμοποιηση μονο οταν ανοιξει η βανα.
y.v έγραψε:
Πιθανον να μην συμβεί, αλλά το θεωρώ ένα εν δυνάμει πρόβλημα το οποίο θα είχε αποφευχθεί εάν το μπόιλερ είχε σχεδιαστεί πχ να τοποθετηθεί όρθιο, ώστε οι σπείρες να βρίσκονται κατω από το επίπεδο του νερού ώστε να μην μπορουν να αδειάσουν ποτέ, αλλά έχοντας και το επι πλέον πλεονέκτημα όλο το νερό των σπειρων να είναι σε επαφή με τους 128 βαθμούς (και όχι το μισό στους 128 και το άλλο μισό με τους 100 του ατμού όπως είναι τώρα), μειώνοντας κι άλλο την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ νερού στο μπόιλερ και νερού στις σπείρες.Oσο για την δοκιμή, θεώρησα ότι ήταν η επιβεβλημένη δοκιμή υπερπίεσης που είναι απαραίτητη για ασφάλεια στα μπόιλερ και δεν καταλαβα ότι ήταν δοκιμή λειτουργίας.
Bρε συ γιαννη στο οριζοντιο μποιλερ η θερμοκρασια που ανεβαινει προς τα πανω ζεσταινει μια χαρα το επανω τμημα του χαλκοσωληνα και δεν υπαρχουν διαφορες θερμοκρασιας αξιες λογου.Οσο για τα ορθια μποιλερ απο τα οποια εχω φτιαξει τρια απο 650ml μεχρι τα 1,6 litr. που ειναι το τωρινο εχω να πω πως για να δουλεψει καλα ενα ορθιο μποιλερ δεν πρεπει να ειναι κατω απο 1,5litr και οχι μικροτερης διαμετρου απο 12 εκατοστα.Επισης δεν εχει αναγκη απο preheating σωληνακια.Απλα το κανεις να μην αυτοπληρωνεται οταν κανεις αφρογαλο παρα μονο οταν τελειωσεις οπως το εχω κανει τωρα στη δικια μου.Οχι οτι παθαινει και κανα ιδιαιτερο σοκ αν πληρωσει οταν κανεις αφρογαλο αλλα λεμε τωρα.


Υ.Γ.Εχε υποψην σου οτι γραφωντας αυτες τις κουραστικες γραμμες,ειδικα την πρωτη παραγραφο, στις οποιες με εξαναγκασες προκειμενου να γελασεις πινοντας το ουισκακι σου :lol: (ειμαι σιγουρος γι αυτο) δεν εχω καμμια φανερη εμπαθεια και μαρτυρας μου η :waf: η οποια απορει γιατι γελαω μονος μου τοσο δυνατα ενω πληκτρολογω.
Βεβαια εχω πεθανει φανταζομενος τις αντιδρασεις σου και θα περιμενω με αγωνια τιην εμπνευσμενη απαντηση σου προκειμενου να ανταπαντησω και εγω ελπιζωντας να μην επεμβει δραστικα η διαχειριση και χασουμε την ευκαιρια για ενα θερμο σαββατοκυριακο :lol:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Μάιος 11, 2012 11:28 pm

woodsman43 έγραψε:
y.v έγραψε:
Θελει όμως κατα την γνώμη μου ιδιαιτερη προσοχή η υλοποίηση, διότι υπάρχει περίπτωση το νερο μέσα στο σωληνάκι της προθέρμανσης να ατμοποιήται, να εγκλωβίζεται εκεί ο ατμός, και αντι για καυτό νερό, κατα την πλήρωση να μπαινει ατμός.
.

Η ατμοποιηση γινεται ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ απο την επιφανεια του νερου και σε σχεση με τη διαφορα θερμοκρασιας που αναπτυσεται οταν ανοιγει η βανα ατμου.Σε καμμια μα σε καμμια περιπτωση δεν ατμοποιειται νερο μεσα στο κυκλωμα σωληνωσεων.Ενα αλλο που πρεπει να ξερεις ...
Eγώ ήμουν πολύ προσεκτικός στην αρχική μου διατύπωση για να μην σε θίξω αλλά ουτε να αμφισβητήσω την ιδέα σου.

Εαν ή απάντηση σου δεν ήταν δασκαλίστικη, κάποιος από τους δυό μας δεν γνωρίζει καλά Ελληνικά.
Ενα « με συγχωρείς αν το εξέλαβες έτσι αλλά δεν είχα τέτοια πρόθεση» θα αρκούσε για να δείξεις ότι πραγματικά δεν είχες τέτοια πρόθεση.
Αντ αυτού απ ότι φαίνεται από την επόμενη απάντηση, το δασκαλίστικο υφος έγινε από πρόθεση διότι συνεχίζεις να με προσβάλεις (ή να με τσιγκλάς) μιλώντας για γκουγκλικές θεωρίες, ενώ πολύ καλά ο ιδιος γνωρίζεις από που κατεχω τις όποιες γνώσεις.
woodsman43 έγραψε:
y.v έγραψε:

Nα ανταπαντήσω κι εγώ (μια και εξελίχθηκε μια απλή προτροπή μου για προσοχή στην υλοποίηση χωρίς να έχω καμμία άλλη πρόθεση, σε διδασκαλικό ύφος περί του που και πώς γίνεται η ατμοποίηση), διευκρινίζοντας την επιφύλαξή μου.
.

To διδασκαλικο υφος στο οποιο αναφερεσαι πραγματικα δεν ξερω πως το εμπνευστικες αλλα εμενα μου ακουγεται καπως επιθετικη εκφραση με ριζες στις δικες σου ευθιξιες και οχι στο πραγματικο μου υφος.Αλλα και στο κατω κατω δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα;Δεν δεχεσαι διδασκαλια απο κανεναν αυτο εννοεις;Aν ειναι ετσι κακως γιατι δεν θα μπορεσεις ποτε να εξακριβωσεις τις πρακτικες αληθειες που εχουν οι διαπαρτες γκουκλικες θεωριες.







Υ.Γ.Εχε υποψην σου οτι γραφωντας αυτες τις κουραστικες γραμμες,ειδικα την πρωτη παραγραφο, στις οποιες με εξαναγκασες προκειμενου να γελασεις πινοντας το ουισκακι σου :lol: (ειμαι σιγουρος γι αυτο) δεν εχω καμμια φανερη εμπαθεια και μαρτυρας μου η :waf: η οποια απορει γιατι γελαω μονος μου τοσο δυνατα ενω πληκτρολογω.
Βεβαια εχω πεθανει φανταζομενος τις αντιδρασεις σου και θα περιμενω με αγωνια τιην εμπνευσμενη απαντηση σου προκειμενου να ανταπαντησω και εγω ελπιζωντας να μην επεμβει δραστικα η διαχειριση και χασουμε την ευκαιρια για ενα θερμο σαββατοκυριακο :lol:
Με έκανες να ψάχνω βραδυάτικα ηρεμιστικά και χάπια για την πίεση, με αποτέλεσμα να μην απολαύσω το ουισκάκι μου (που πράγματι είχα βάλει).
Δεν θα το τραβήξω γιατι εξακολουθώ να είμαι υπερβολικά μπουρινιαμένος (μάλλον μου έδωσαν γενόσημα), μπορεί το πράγμα να ξεφύγει εκτός ελέγχου...και λυπάμαι τον Χρήστο που θα ψάχνει κι αυτός για διανυκτερεύοντα φαρμακεία...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 12, 2012 12:06 am

y.v έγραψε: ...και λυπάμαι τον Χρήστο που θα ψάχνει κι αυτός για διανυκτερεύοντα φαρμακεία...
*Προσοχή*
Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα. Για να βγαίνουν και τα μικροέξοδα του forum :lol:
Ο διαχειριστής του greekespresso.gr χρησιμοποιεί το Omron M6 comfort. Απαραίτητο για κάθε διαχειριστή. Ενδεικτικές τιμές για την 11/05/2012 @ 23:42
Συστολική πίεση 130 mmHg
Διαστολική πίεση 82 mmHg
Παλμοί/λεπτό: 65
Το αγόρασα πρόσφατα και ήταν ευκαιρία να το δοκιμάσω. Είναι το πρώτο μου και αφείλω να ομολογήσω...είναι ωραίο γκατζετάκι :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Μάιος 12, 2012 12:14 am

:lol:

dio

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από dio » Σάβ Μάιος 12, 2012 12:23 am

Μια χαρά εισαι από τιμές ! :lol:

woodsman43

Re: Τεχνικές ερωτήσεις στο DΙΥ Dual Boiler machine project 3

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Μάιος 13, 2012 12:00 am

Δεν χρειαζεται να ειναι κανεις προσεκτικος για να μην αμφισβητησει την ιδεα μου.Χρειαζεται να ειναι πραγματικος πρακτικος γνωστης εφαρμοσμενων θεωριων.Η ιδεα μου καλοπροαιρετα τουλαχιστον απλα δεν μπορει να αμφισβητηθει για τον απλουστατο λογο οτι δουλευει και ειναι δοκιμασμενη. Τελος.
Θα παραδεχτω οτι αν καποιος δεν ξερει καλα ελληνικα αυτος ειμαι σιγουρα εγω και αυτο μπορει ευκολα να αποδειχτει απο τα πολλα ορθογραφικα μου λαθη.
Επισης δεν εχω φαινεται συνειδητοποιησει πως ο τιτλος του Δασκαλου δεν μου ανηκει.Τον εχει αλλος και δεν εχω καμια διαθεση να τον οικιοποιηθω.
Μου φτανει και μου επαρκει το doctor που καλοψυχα οφειλω να παραδεχτω μου εχουν προσφερει οι συνφορουμιτες μου αν και εχω προσπαθησει επιτυχως να το αποβαλω δειχνωντας περισσοτερη προτιμηση στο ονομα μου .
Το συγνωμη ειναι μια λεξη που τη σεβομαι παρα πολυ και δεν την πεταω οπου να ειναι και μαλιστα χωρις ουσιαστικη αιτια και ιδιαιτερα απο απαιτηση του οποιουδηποτε.
Νοιωθω ξαλαφρωμενος οταν συνειδητοποιω πως διακοπτουμε οριστικα αυτη τη σχεση μας με τον ιδιο τροπο που την ξεκινησαμε πριν πολυ καιρο σε αναλογη συζητηση -διαφωνια για ΗΧ σχεδιασμο και τροπο λειτουργιας.Θεωρω το ενδιαμεσο διαστημα χρησιμη εμπειρια και τιποτε αλλο.
Διαβαζωντας ξανα το νημα συνειδητοποιω πως αν και επιφορτισμενος εχω απαντησει σε καθε μου παραγραφο σχεδον οτι χρειαζεται για να εξηγηθει ο τροπος που δουλευει το απλουστατο κατα τα αλλα μποιλερακι μου.Αυτο ειναι και το μονο που με ενδιαφερει σε αυτο το νημα.Η αναλυση δηλ και η συζητηση.
Οι αναγνωστες μπορουν να ειναι σιγουροι ,και τους διαβεβαιωνω γι αυτο ,οτι η κατασκευη δουλευει απροβληματιστα χωρις πιθανες δυσλειτουργιες απο κακο σχεδιασμο οπως ισως εχει εννοηθει.
Κοντος ψαλμος αληλουλια.Σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμη και τα βιντεακια θα μιλησουν.

Απάντηση