Μod σε Gaggia New Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Dimitris_P

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Μάιος 09, 2012 8:19 pm

Googlis έγραψε:Δημήτρη,ο σωλήνας είναι διαμέτρου 6mm και μήκους περίπου 1 μέτρο. (Το 1/4 είναι 6,5mm).
Τον εκχειλωτή δεν θα τον πρότεινα διότι αυτός είναι για να σου ανοίξει λίγο τα χείλη για να συγκρατεί ένα ρακόρ, στην περίπτωσή μας θέλουμε να ανοίξει σε βάθος 1-2 cm ομοιόμορφα και ίσα ίσα να χωράει ο ένας σωλήνας μέσα στον άλλον με το ζόρι.
έφαγα όλη την Αθήνα και όλο το Internet, 6mm ακριβώς δεν βρήκα πουθενά, παρά μόνο σε μια Κρητική επιχείρηση. ο εκχειλωτής έκανε ακριβώς την δουλειά που λες, δεν βλέπω κάπου την δυσχρηστία του. ίσως λέμε διαφορετικό πράμα.

θεωρητικά κερδίζεις με το steam wand, αν παραγγείλεις απ'έξω τότε πες να κάνουμε μαζική παραγγελία διαφορετικά δε συμφέρει

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Πέμ Μάιος 10, 2012 12:28 am

Dimitris_P έγραψε:έφαγα όλη την Αθήνα και όλο το Internet, 6mm ακριβώς δεν βρήκα πουθενά,

θεωρητικά κερδίζεις με το steam wand, αν παραγγείλεις απ'έξω τότε πες να κάνουμε μαζική παραγγελία διαφορετικά δε συμφέρει
Δεν έχεις πρόβλημα και με 1/4 σωλήνα να το κάνεις. το θέμα είναι όταν φτιάχνεις τον "σαλίγκαρο" του pre-heating τον πυρήνα του να τον κάνεις μικρό ώστε να χωρέσουν 5 σπείρες πάνω στο μπόϊλερ.
Θα ψάξω να δω αν μπορώ να βρω stream wand Ελλάδα και θα ενημερώσω.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Πέμ Μάιος 10, 2012 3:24 pm

Πλέον έχω βάλει και λειτουργεί το pre-heating, το μανόμετρο και η opv της Classic, περιμένοντας τον αισθητήρα για το Pid.
Την opv(με τυφλό portafilter και μανόμετρο) στα πόσα bar να την ρυθμίσω; 9,5 με 10 bar;
Το μανόμετρο πάνω στην καφετιέρα, όταν έχω βάλει σωστή ποσότητα καφέ, σωστό tamping πρέπει να μου δείχνει 9 bar;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Μάιος 10, 2012 4:07 pm

:rtfm:
y.v έγραψε: Επίσης έχε υπ όψη σου (λόγω του ότι έχεις παλμική αντλία), ότι χρειάζεσαι ρύθμιση της OPV για να έχεις τα 9bar στο puck κατα την εκχύλιση (εφ όσον έχεις ροή 75ml /30 sec) και όχι αλλού.
Ιδανικά θα πρέπει να έχεις 9bar με ροή νερού 75ml/30sec (το νερό που απορροφά το Puck συν το νερό στο φλυτζάνι)

Αφού το ρυθμίσεις έτσι, μετα θα δείς τι θα σου δείχνει το μανόμετρο της μηχανής χρησιμοποιώντας το τυφλό.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Παρ Μάιος 11, 2012 9:00 pm

afonic έγραψε:ενώ ακόμα δεν μπορείς να αξιολογήσεις τα αποτελέσματα στο φλυτζάνι.
Αφού λοιπόν έκανα το pre-heating, έβαλα μανόμετρο, opv, την ρύθμισα βάζοντας ένα ταφ στο portafilter από την μία μανόμετρο, από την άλλη βρυσάκι στα 9bar με 75ml στα 30sec.....
Έγινε αυτό που είπες.... αποτελέσματα στο φλιτζάνι.... Τα αποτελέσματα είναι αισχρά! Τουτέστιν πάνω που είχα μάθει με ένα setup στον μύλο, με σωστή κατανομή και tamping έπινα αξιόλογα καφεδάκια! Τώρα πλέον δεν είναι τίποτα όπως τα ήξερα :OOPS: Ο τα πρώτα 10 καφεδάκια που έφτιαξα μου θυμίζουν τα πρώτα πρώτα που είχα φτιάξει, άθλια :shock:
Ελπίζω μετά από αρκετές δοκιμές να πιω ξανά αξιόλογα καφεδάκια (πέρασα 13 μέρες χωρίς καφετιέρα!) :priest:
Για να δούμε....

woodsman43

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Μάιος 11, 2012 9:47 pm

Προσδιορισε τα "αισχρα" μηπως καταλαβουμε τι εννοεις.Και δεν εννοω αρωματα και φρουτα και ολα τα συναφη αλλα κυριως τη ροη ,το χρωμα και κατα ποσο ψοφαει γρηγορα ο καφες.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Παρ Μάιος 11, 2012 10:05 pm

woodsman43 έγραψε:Προσδιορισε τα "αισχρα" μηπως καταλαβουμε τι εννοεις.Και δεν εννοω αρωματα και φρουτα και ολα τα συναφη αλλα κυριως τη ροη ,το χρωμα και κατα ποσο ψοφαει γρηγορα ο καφες.
Καφές: Taf Hacienda La Minita El Conquistador - Costa Rica R/D 24/04/12 Δόση 20g
Μύλος Amfim Mini Best, κόψιμο στο 3
Ο καφές κάνει πολύ φουσκωτό καϊμάκι, σχεδόν σαν αφρός και πέφτει γρήγορα και στο τέλος μένει μια πολύ λεπτή στρώση.
Πάντα σχεδόν είχα under extraction, κάνει πολύ γρήγορα Blonding σχεδόν από τα 14 sec

woodsman43

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Μάιος 11, 2012 10:26 pm

Κατα την γνωμη μου εχεις ενα θεμα με την θερμοκρασια.Μου φαινεται πως βγαινει "αψητος" ο καφες.Υποθετω βεβαια πως εχεις ρυθμισει σωστα το μυλο σου στα νεα δεδομενα.Αν π.χ. ειχες 11 bar τωρα θα χρειαστεις πιο λεπτο κοψιμο απο πριν.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Κυρ Μάιος 13, 2012 10:03 am

Μετά από όλες αυτές τις μετατροπές και την ταλαιπωρία, βρήκα επιτέλους το απαραίτητο setup για τον μύλο ώστε να έχω έναν υπέροχο καφέ στο φλιτζάνι! Επιτέλους!!! Άψογος καφές μετά από τόσες μέρες!!!!! :a013:
Μέχρι στιγμής οι διαφορές που είδα είναι:
1) Το ίδιο αποτέλεσμα σε επαναληψημότητα.
2) Πριν κάποιες φορές, ένοιωθα σαν να είχε καεί ο καφές μια πιο ξινή έντονη γεύση,έλλειψη αρωμάτων και το puck πιο μαυρισμένο, τώρα ποια όχι.
3)Καλύτερη σταθερότητα στην θερμοκρασία, η αντίσταση δεν αναβοσβήνει τόσο συχνά.
woodsman43 έγραψε:Αν π.χ. ειχες 11 bar τωρα θα χρειαστεις πιο λεπτο κοψιμο απο πριν.
Δημήτρη, όντως πλέον ο κόκκος του καφέ θέλει πιο λεπτό κόψιμο, δεν κατάλαβα όμως το γιατί.
Πριν είχα υψηλότερη πίεση, άρα μπορούσε να εξάγει περισσότερα στέρεα και αρώματα από τον καφέ, ενώ τώρα που έχω χαμηλότερη πίεση, χρειάζομαι πιο λεπτό κόψιμο ώστε ο καφές να έχει περισσότερες επιφάνειες για να εξάγω τα την ίδια ποσότητα στέρεων και αρωμάτων;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 13, 2012 10:22 am

Από την στιγμή μου μείωσες την πίεση, το κόψιμο γίνεται πιο χοντρό και όχι πιο ψιλό για να διατηρήσεις τους ίδιους χρόνους εκχύλισης.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Κλειδωμένο