Μod σε Gaggia New Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
dio

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από dio » Κυρ Μάιος 13, 2012 11:35 pm

Παρακολουθω με ενδιαφερον αυτη την διαμαχη και δεν μπορω να καταλαβω που αρχιζει και που τελειωνει!!
Αυτο ομως που με στεναχωρει ειναι η τροπη που πηρε...
Δεν ειναι καθολου ωραιο να συμβαινουν αυτα σε ενα forum που ολοι (πιστευω)παινευομαστε για αυτο τοσο για το ηθος οσο και για τα ατομα με γνωση που βρισκονται σε αυτο και ειδικα εσεις οι δυο εχετε αρκετη!
Ειναι κριμα λοιπον να μας την στερησετε αποχωροντας καποιος απο εσας και για τετοιους λογους.
Μεγαλα παιδια ειμαστε.Λιγο νερο στο κρασι μας δε βλαπτει!(στον espresso δε κανει) :lol:
Ευχομαι να συνεχιστει ως εχει αυτη η υπεροχη παρεα μας
Ναστε καλα
Με καθε σεβασμο προς ολους :respekt:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μάιος 14, 2012 12:02 am

+1 σε ό,τι είπε ο Διονύσης.

Εγώ πάντως να προσθέσω πως όταν μείωσα την πίεση στην Classic (και χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο) πράγματι έγινε αυτό που λέει ο Δημήτρης, δηλαδή έκοψα πιο ψιλά. Επίσης μου φαίνεται λογικό αν η αντλία δίνει μια ροή νερού X στα 15 bar (ή όσα δουλεύει) και η OPV για να δώσει τα 11 bar να πετάει πίσω στο tank ένα 10% του νερού και το υπόλοιπο 90% να το δίνει στο boiler. Αν κατεβάσουμε τώρα στα 9 bar η λογική μου λέει πως στο tank θα πάει πλέον ένα 20%, μειώνοντας την ροή νερού προς το boiler.

Θεωρητικά όσα λέει ο Γιάννης στέκουν, χωρίς όμως να έχω ιδέα για το επίπεδο σπουδών και γνώσεων που έχει, πιστεύω πως να αναλυθούν μαθηματικά συστήματα όπως μια μηχανή εσπρέσσο με το puck, χρειάζονται κάπως πιο πολύπλοκα μαθηματικά. Δεν έχω πρόσβαση σε βιβλιογραφία για να το ψάξω αυτή τη στιγμή (και δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει και τόσο) αλλά βάση εμπειρίας ισχύει αυτό που λέει ο Δημήτρης, άρα λογικά θα υπάρχει και κάποια θεωρητική απόδειξη.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 14, 2012 12:06 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Διονύση.
Δημήτρη έχεις πμ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Μάιος 14, 2012 12:13 am

Τόσον καιρό ημουν παρα πολύ προσεκτικός για να μην θίξω, ακόμα και αν είχα σοβαρότατες διαφωνίες.
Ομως όλο αυτό δεν ξεκίνησε υπαιτιότητί μου.
Εις το εξής δεν είμαι πλέον διατεθημένος να αφήνω να γράφονται ανακρίβειες και καταννοώ απολύτως τον λόγο της εθελούσιας αποχώρησης.


Η ελλιπής γνώση ακόμα κι αν μας έχει κάνει να βγάλουμε λάθος συμπεράσματα δεν είναι κατακριτέα!
Τα συμπεράσματα της ημιμάθειας όμως, όταν αυτά προβάλονται ώς η απόλυτη αλήθεια, είναι!










.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 14, 2012 12:46 am

Παιδιά λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούν στην χώρα μας, είμαστε όλοι λίγο ή πολύ εκτός εαυτού και με σχεδόν μόνιμο εκνευρισμό.
Μην φέρνουμε τις καταστάσεις στα άκρα και ας μην γκρεμίζουμε γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ μας. Δεν αξίζει για τέτοια ανούσια και μικρής σημασίας στην πραγματικότητα θέματα να στεναχωριόμαστε και να θυμώνουμε.
Τέλος μην ξεχνάτε:
Δικαίωμα στο λάθος έχουμε όλοι μας. Και όταν λέμε ΟΛΟΙ εννοούμε ΟΛΟΙ. :lol:
f2g.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μάιος 14, 2012 12:53 am

Με εχει στενοχωρησει ολος αυτος ο διαλογος και η τροπη που εχει παρει ...
Σας εχω γνωρισει και τους δυο και ξερω οτι ειστε καλα παιδια ...Θελετε πραγματικα να φτασετε στα ακρα γι'αυτο ??
Το θεμα ειναι να λυνουμε τις διαφορες μας πολιτισμενα με επιχειρηματα , κυριως για να μας δινετε τα φωτα σας , και οχι για διαγωνισμο γνωσεων λες και παιζουμε στον Παπαδουπουλο(ποιος θελει να γινει εκατομυριουχος) ...
Ηρεμηστε γιατι οποιος ειναι ηρεμος , μιλαει και πραττει σοφα ...
Στην τελικη μια παρεα ειμαστε ...

ΥΓ-Εγερθητω(επιτηδες) Ολοι Τωρα .... :respekt:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 14, 2012 1:22 am

Φυσικά και δεν πιστεύω στο κακό το μάτι αλλά... :lol:

Εικόνα
Spoiler: show
Μην παίρνετε θάρρος με τα offtopic μου. Εγώ θα κάνω την φασίνα στο νήμα μετά :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

konn4312

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από konn4312 » Δευ Μάιος 14, 2012 11:02 am

Καλημερα σας θα ηθελα να πω και εγω την αποψη μου στο θεμα εφοσον καταρχην με εχει παρει στο λαιμο του ο Δημητρης πιο πολυ απο εσας αφου ειναι γνωστο οτι απολαμβανω τα καφεδακια μου απο την ατισυμβατικη (σε σχεση με τη θεωριτικη πρακτικη) μηχανη η οποια ειναι δημιουργια του!Δυστηχως δεν εχω το θεωριτικο η πρακτικο υποβαθρο να τεκμηριωσω την αποψη μου σε σχεση με το ποιος εχει δικιο,το μονο που μπορω να πω ειναι πως ειμαι κατοχος μιας ιδιοκατασκευης ενος ημιμαθους τεχνικου κατα τα λεγομενα εδω η οποια δουλευει και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ!Καλη η θεωρια παιδια και μπαβο σε οσους την κατανοουν και αφιερωνουν ωρες ολοκληρες διαβαζωντας και μελετωντας οτι πληροφορια κυκλοφορει σε σχεση με το χομπι μας.Μην απαξιωνεται ομως ρε παιδια ενας ανθρωπος που αυτα που εμεις απλως διαβαζουμε η βλεπουμε σε εικονες,αυτος εχει βραχει,μουντζουρωθει,κοπει,τσαντιστει κανοντας τα ομως πραξη,ετσι;Αυτη ειναι η αποψη που εχω για τα πραγματα ειτε προκειται για μηχανη εσπρεσσο,αυτοκινητο,μοτοσυκλετα κλπ,καλη η θεωρια αλλα να με συγχωρειτε, αλλη βαρυτητα εχει για εμενα αυτο που λεει καποιος που μονο εχει διαβασει και αλλη αυτος που εχει ταυτοχρονα εφαρμοσει!.Και μεχρι στιγμης συνδιασμο θεωριας με πραξη εχουμε δει σε αυτο το φορουμ απο τον ημιμαθη τεχνικο woodsman και αλλωστε αυτο ακομα το νημα που αποτελεσε την αρχη του πολεμου πραγματευεται την οσο το δυνατον καλυτερη εφαρμογη ενος mod που εγω τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ το εχω δει να εφαpμοζεται με επιτυχια απο το Δημητρη!Πολοι θα πουν οτι ειμαι προκατηλημενος λογω της προσωπικης μου σχεσης με το Δημητρη.Ισως να ειναι ετσι αυτο θα το κρινετε εσεις.Εγω θα σας αφηνω ρωτωντας σας,αν ειχατε μια βλαβη η δυσλειτουργια στη μηχανη σας και θελατε καποιον να σας βοηθησει μεσα σε αυτο το φορουμ σε ποιον θα στελνατε πμ;Ας ρωτησει ο καθενας τον εαυτο του!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 14, 2012 11:48 am

Θα με ενδιέφερε η άποψη σου Κώστα και στο παρακάτω:
woodsman43 έγραψε:...
Μεχρι να αποκτησω καποιο πτυχιο καλο ειναι να αποχωρησω απο το φορουμ (φαινεται πως ειναι καιρος πια) για να υπαρχει ελευθερο βημα σωστων και καταρτισμενων επιστημονων που θα ανεβασουν το φορουμ στο επομενο επιπεδο.
Οι πρωινοι καλο ειναι να φευγουν μιας και ενταξει μεχρι εδω.Τωρα υπαρχει το βαρυ πυροβολικο που ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται ενα υποψηφιο για βραβειο φορουμ.
Να ειστε καλα ολοι σας και συγνωμη σε οσους εκανα κακο παιρνωντας τους στο λαιμο μου με αφελεις υποθεσεις που τις υποστηριζω σαν τεχνογνωσια.
Πιστεύεις ότι δικαιολογημένα εμπλέκει το συνολικό forum και δηλώνει την αποχώρηση του δημόσια με αυτόν τον τρόπο;

@Δημήτρης
Εξακολουθεί να υπάρχει ένα πμ στα εισερχόμενα σου από εμένα που περιμένει μια απάντηση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μάιος 14, 2012 12:19 pm

Και εγω πιστευω οτι ο Δημητρης εχει συμβάλλει σε πολυ μεγαλο βαθμο στο φορουμ , σε βοηθεια στους χρηστες αλλα και σε πολλα mod που εχει κανει..αν δεν ηταν ο Δημητης πολλοι απο εμας θα ειχαν ακομα μαμα μηχανη..
Εχει αφιερωσει πολλες ωρες στις μηχανες και τον εμπιστεύομαι τυφλα σε οτι αφορα τεχνικα θεματα..για μενα ηταν προβλσβλητικο οτι ειναι ημιμαθης επειδη δεν εχει τελειωσει καποια σχολη...και θα ειναι και μεγαλη απωλεια αμα φυγει...

Κλειδωμένο