Μod σε Gaggia New Baby

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Κλειδωμένο
Googlis

Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Απρ 11, 2012 9:25 am

Καλημέρα σας, όπως θα ξέρετε, έχω μια Gaggia New Baby Black εδώ και 1 περίπου χρόνο...
Σκέφτομαι και ξανασκεύτομαι... να την Modάρω ή να αγοράσω μια καλύτερη καινούρια;
Τι mod θα κάνω, αν τα κάνω;
1) Τοποθέτηση μανόμετρου στα 16bar
2)Pid
3)Opv από την Gaggia Classic
4) Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω;

Αξίζει την κόπο και το κόστος να κάτσω να κάνω αυτά τα Mods, θα δω μεγάλη διαφορά στο φλιτζάνι ή πιστεύεται είναι προτιμότερο να στραφώ προς αγορά μιας καλύτερης καφετιέρας όπως την Miss Sylvia;

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Απρ 11, 2012 9:54 am

Όλα τα παραπάνω αν κάνεις Νίκο θα σε βοηθήσουν στον έλεγχο της μηχανής και των παραμέτρων εκχύλισης.
PID=Πιο σταθερή θερμοκρασία κατα την εκχύλιση.
Μανόμετρο-Ρυθμιζόμενη ΟΡV=Ρύθμιση της πίεσης εκχύλισης στην επιθυμητή 9bar..
Αυτά τα δύο είναι απο τα πιο σημαντικά.
Αυτά τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν στο να κάνεις καλύτερο καφέ αν δεν μπορείς "στα κουτουρού".Δλδ δεν είσαι ικανοποιημένος με την γεύση του καφέ σου.
Η Silvia σε γενικές γραμμές είναι παρόμοια με αυτήν που έχεις και αν την πάρεις θα θέσεις πάλι το ερώτημα της αναβάθμισης ή του modρίσματος της υπάρχουσας.
(*1τοποθέτηση μανόμετρου απλά για ανάγνωση της πίεσης οχι στα 16bar.)

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Απρ 11, 2012 11:21 am

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Η Silvia σε γενικές γραμμές είναι παρόμοια με αυτήν που έχεις και αν την πάρεις θα θέσεις πάλι το ερώτημα της αναβάθμισης ή του modρίσματος της υπάρχουσας.
Αν πω να αλλάξω καφετιέρα, ποια θα μου προτείνατε ώστε να έχω μια αισθητή διαφορά από αυτήν που ήδη έχω;

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από afonic » Τετ Απρ 11, 2012 1:08 pm

Νικό, προσωπική καθαρά άποψη μετά πας για HX μηχανή. Σίγουρα η Silvia είναι μια αναβάθμιση απλά θα την πρότεινα μόνο αν συνειδητά πεις ότι ποτέ δεν θα ανέβεις στο ποσό που απαιτείται για μια HX. Όλα τα mods που προανέφερες πιστεύω θα σε βοηθήσουν να έχεις σταθερά αποτελέσματα, πολύ κοντά ή πανομοιότυπα με μία Silvia.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Απρ 11, 2012 1:23 pm

afonic έγραψε:Νικό, προσωπική καθαρά άποψη μετά πας για HX μηχανή.
Τι είναι η HX μηχανές; Σε τι ποσά παίζουν;

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από afonic » Τετ Απρ 11, 2012 1:31 pm

Αν ξέρεις Αγγλικά καλό άρθρο είναι αυτό:
http://coffeegeek.com/opinions/javajim/07-14-2003

Παίζουν με τιμή εκκίνησης τα 1000 ευρώ και ανεβαίνουν μέχρι και 3000 ανάλογα το μοντέλο.

Googlis

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Googlis » Τετ Απρ 11, 2012 2:53 pm

Χρήσιμο το άρθρο, σε ευχαριστώ.
Χιλιάευρω δεν μου περισσεύει, τουλάχιστον για φέτος και για τον επόμενο χρόνο, οπότε αφού η Silvia είναι περίπου ίδια με την δική μου, αποφασίζω να προβώ σε Mods! :a013:

Ερωτήσεις:
Για το Pid http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ucts_id=14,και το SSR http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ducts_id=9 και τον αισθητήρα http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ucts_id=21 τα παραγγέλνω από αυτό το site; Περνάνε τελωνείο και πληρώνω εκτελωνισμό και φόρους; Τι κάνω υπάρχουν Ελλάδα;

dio

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από dio » Τετ Απρ 11, 2012 4:18 pm

Νικο δε πληρωνεις τιποτε παραπανω απο το ποσο και τα μεταφορικα.τελωνειο δεν υπαρχει. :oneup:

Gtsog

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Απρ 11, 2012 5:42 pm

Από Αμερική τα στέλνουν, μια χαρά τελωνείο παίζει!

Απλά επειδή τα στέλνουν με USPS (δηλαδή έρχονται με τα ΕΛΤΑ) έχει καλές πιθανότητες να μη το σταματήσουν στο τελωνείο (ειδικά αν το ποσό της αξίας είναι κάτω από 100 ευρώ). Τα courier ό,τι έρχεται εκτός EU, επίτηδες τα πάνε στο τελωνείο για να πάρουν τηλέφωνο και να σου πούν ότι μπορείς να πας και να φας μια μέρα στο αεροδρόμιο να εκτελωνίσεις το δέμα σου ή με ένα 50αρικο το κάνουν αυτοί...

Όταν πήρα το PID εγώ από auberins στα notes της παραγγελίας έγραψα αν μπορούν να βάλουν μικρή αξία στο δέμα για να μη πληρώσω τελωνείο και όντως στο πακέτο απ'έξω έγραφε 10-15 δολάρια (δε θυμάμαι ακριβώς).

dio

Re: Μod σε Gaggia New Baby

Δημοσίευση από dio » Τετ Απρ 11, 2012 6:01 pm

Εγώ πάντως οταν πήρα το auber δε πλήρωσα τίποτα επιπλέον

Κλειδωμένο