Αντικατάσταση βίδας shower screen

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αντικατάσταση βίδας shower screen

Δημοσίευση από After » Παρ Απρ 29, 2011 7:10 pm

dgn έγραψε:Πάντως στη Silvia με την flat shower screen δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απολύτως γευστική διαφορά ή διαφορά στην εκχύλιση.
Απλά στο μάτι :lick:

Και ομως εγω διεκρινα μια ελαφρα νοτα εσπεριδοειδων στο after taste :a016:

Ταιριαζει το σπειρωμα με την βιδα απο gaggia?
Ειναι τελειως flat και εξεχει οσο χρειαζεται(εχει αναποδο κωνο σαν βαση)
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Hobis

Re: Αντικατάσταση βίδας shower screen

Δημοσίευση από Hobis » Σάβ Απρ 30, 2011 2:06 am

dgn έγραψε:
Hobis έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Χρήστο και χαράλαμπε για τις απαντήσεις σας αλλά επειδή έχω ενα μικρουλι κόλημα με το τάμπερ και αυτό εχει πολλες επεκτάσεις και μια απο αυτές είναι και η βίδα γι αυτό το συζητάω.
Μια ακόμα σχετική ερώτηση για πείτε μου αν θελετε γιατι μέσα και στις σχετικά ακριβες μηχανές βάζουν πλαστικό κοιλο τάμπερ; καλά για το πλαστικό λόγο κέρδους έυκολο.για το κοίλο μήπως φταίει ή βίδα; ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ και συγνώμη !!!
Είναι θέμα καθαρά κόστους και τίποτε άλλο.
Αλλά εσύ Νίκο έχεις καλή συλλογή από tamper οπότε no worries :mrgreen:
Την διαφορά κόστους την καταλαβένω φίλε μου Δημήτρη το σχήμα που είναι κοίλο σε όλα δεν καταλαβένω :lol: :lol:

Hobis

Re: Αντικατάσταση βίδας shower screen

Δημοσίευση από Hobis » Σάβ Απρ 30, 2011 2:11 am

dgn έγραψε:Πάντως στη Silvia με την flat shower screen δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απολύτως γευστική διαφορά ή διαφορά στην εκχύλιση.
Απλά στο μάτι :lick:
Πόσο καιρό φτιάχνεις τον ίδιο καφέ και έβγαλες ασφαλή συμπέρασμα; Η διαφορά θα είναι σε κλάσματα όπως και η διαφορά της γεύσης στην λεπτομέρεια και όπως είπε και ο Χρήστος επιστημονικά δυσκολα να βγάζαμε αποτέλεσμα!!
Αλλα πάλι η σκέψη δεν σταματάει ποτέ....!!!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αντικατάσταση βίδας shower screen

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 30, 2011 8:58 am

Να κάνω μη διόρθωση μόνο γιατί δεν το έγραψα καλά. Εμείς δεν έχουμε την δυνατότητα με επιστημονικό τρόπο να εντοπίσουμε τις τυχόν διαφορές στην εκχύλιση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση