Mod Saeco HD8323

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Παρ Ιαν 27, 2012 11:16 pm

Χαιρετώ την παρέα! Όταν ολοκλήρωσα τις περιφερειακές αυτοσχέδιες κατασκευές μου, επικεντρώθηκα στο πως θα μπορούσα να βελτιώσω λίγο την φθηνή μου μηχανή. Διάβασα όλα τα θέματα στον τομέα mods και έτσι έμαθα πολλά. Κυρίως από τον Δημήτρη - woodsman43, που χωρίς να το ξέρει έγινε δάσκαλός μου!

Αρχικά ήθελα να ξέρω τι γίνεται από άποψη θερμοκρασίας και πίεσης. Προμηθεύτηκα ένα ψηφιακό θερμόμετρο με thermocouple, καθώς και ένα μανόμετρο. Αφού κατάφερα να κάνω τις μετρήσεις, έμαθα τα εξής: 1) Η μηχανή έκανε καφέ στα 14 bar(!) σταθερά κατά την διάρκεια της εκχύλισης, 2) Η intrashot διαφορά θερμοκρασίας ήταν 8-12 βαθμούς.

Η OPV που έχει η Saeco δεν μου επέτρεπε να ρυθμίσω στα bar που ήθελα την μηχανή. Μπορούσα να την πάω μέχρι 12 bar. Επιπλέον είχε ρουξούνι, ενώ ήθελα να βάλω σωληνάκι τεφλόν με ρακόρ. Είχα στην διάθεσή μου όμως τα ανταλλακτικά από την παλιά μου καφετιέρα, η οποία είχε μεν μια πλαστική opv, αλλά πολύ σταθερή δε. Έτσι την τοποθέτησα, βάζοντας και το μανόμετρο γλυκερίνης. Είχα όμως άλλο ένα πρόβλημα. Για την είσοδο του νερού στο μπόιλερ, είχε επίσης ρουξούνι, οι βόλτες του οποίου δεν υπήρχαν πουθενά για να βάλω κάποιο ρακόρ. Εδώ ζήτησα την βοήθεια του Δημήτρη, τον οποίο και ευχαριστώ, που μου είπε να κόψω το ρουξούνι, να κάνω εσωτερικές βόλτες και να βάλω πάνω μια συστολή. Έτσι ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση του μανόμετρου. Επίσης, για να μπαινοβγαίνει εύκολα το μανόμετρο, έκοψα το πλαστικό καπάκι και τοποθέτησα μεταλλικό, δημιουργώντας έτσι και cup warmer! Να σημείωσω ότι η βελτίωση στο φλυτζάνι και μόνο με την πτώση των bar στα 9.5, ήταν μεγάλη.

Στην συνέχεια, είχα στο μυαλό μου να βελτιώσω την intrashot διαφορά θερμοκρασίας. Γι’αυτό και ήθελα να εφαρμόσω το mod του Δημήτρη με τον χαλκοσωλήνα. Έτσι αγόρασα 2 μέτρα χαλκοσωλήνα 6mm και αφού έλυσα τελείως το μπόιλερ, το τοποθέτησα προσεκτικά. Επίσης τοποθέτησα πάνω στο μπόιλερ ένα thermocouple μόνιμα, για να ελέγχω την θερμοκρασία αφού δεν έχω pid. Τα αποτελέσματα στο παρακάτω βιντεάκι... Πάντως δεν τα περίμενα!

Τέλος, αφού ολοκλήρωσα τη «βαριά» δουλειά, ήθελα να κάνω και κάτι για να βλέπω καλύτερα την στάθμη νερού στη δεξαμενή. Έτσι τοποθέτησα εσωτερικά αδιάβροχη λεντοταινία και νομίζω έγινε και ωραίο εφέ!

Ιδού το αποτέλεσμα!
1.jpg
2.jpg
Εδώ το μπόιλερ λυμένο, καθαρό και με τον χαλκοσωλήνα πάνω. Πάνω στους θερμοσένσορες και στον χαλκοσωλήνα όπου μπορούσα, έβαλα την κεραμική θερμοαγώγιμη πάστα επεξεργαστή arctic.
4.jpg
Εδώ, η μηχανή εσωτερικά. Δεν έχω πάρει ακόμα καλή μόνωση, αλλά σύντομα θα το κάνω. Στην opv έβαλα προληπτικά τον σφικτήρα.
6.jpg
Και εδώ φαίνεται και η λεντοταινία. Αρχικά είχα βάλει μια σειρά μπλε. Όμως ήταν πολύ σκούρο και δεν έβλεπα την στάθμη του νερού. Έτσι έβαλα και μια άσπρη σειρά. Σε αυτά δίνω ρεύμα 12v με ένα προσωρινό τρόπο, μέχρι να πάρω αδιάβροχο μικρό μετασχηματιστή. Βγάζω καλώδιο από τον διακόπτη το οποίο πηγαίνει έξω από την μηχανή σε μετασχηματιστή και στην συνέχεια επιστρέφει στα led.
8.jpg
Και εδώ το βιντεάκι που δείχνω την θερμοκρασιακή σταθερότητα της μηχανής!




ΥΓ1. Ο τρόπος που μέτρησα την θερμοκρασία της εκχύλισης είναι ο πιο απλός που μπορούσα να βρώ. Τοποθέτησα διπλό foamy cup στο γυμνό portafilter κάνωντας μια τρύπα για να περάσω το thermocouple και να έχω ελεγχόμενη ροή.
9.JPG
ΥΓ2. Το ακροφύσιο είναι και πάλι mod του Δημήτρη! Το είχα φτιάξει βέβαια παλαίοτερα.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από afonic » Παρ Ιαν 27, 2012 11:32 pm

Άψογος!! Ειδικά το mod με τον χαλκοσωλήνα με ενθουσίασε που το ξαναείδα αφού το σκέφτομαι και εγώ!

Πιστεύω να είδες μεγάλη διαφορά στην γεύση.

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Παρ Ιαν 27, 2012 11:45 pm

Είδα τεράστια διαφορά στην γεύση! Για πρώτη φορά είδα και χρώματα που βλέπω από άλλες εκχυλίσεις στο φόρουμ!

Να πω ακόμα ότι ίσως κάποια στιγμή, γίνει ακόμα ένα mod. Έχω διαθέσιμη μια solenoid valve...!

woodsman43

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Ιαν 28, 2012 12:27 am

Στεφανε πολυ καλη δουλεια και εξαιρετικη παρουσιαση.Δεν περιμενα με τιποτα οτι θα το εφτανες σε τετοιο επιπεδο το πραγμα.Συγχαρητηρια για το αποτελεσμα.Ετσι οπως πατε σε λιγο θα ειμαι αχρηστος εδω μεσα. :lol: Θα καταντησω να παρακολουθω σαν επισκεπτης μονο.
Saeco λοιπον με δυνατοτητες.Μπραβο.Καλα καφεδακια σου ευχομαι να απολαμβανεις με την νεα σου μηχανουλα. :a013:

dio

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από dio » Σάβ Ιαν 28, 2012 8:17 am

μπραβο κι απο εμενα Στεφανε!πολυ καλη δουλεια και παρουσιαση.καλους καφεδες απο εδω και περα :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 28, 2012 9:18 am

Μάλλον θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος σε κάτι του τύπου "η καλύτερη Saeco στον κόσμο;" Μπράβο Στέφανε, πιάνουν τα χέρια σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Fanis
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 2:30 pm
Όνομα: Φανης
Μηχανή:: Magic L'Espresso ESE
2η Μηχανή:: Saeco 8323
Μύλος:: Zassenhaus Lima
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από Fanis » Σάβ Ιαν 28, 2012 9:22 am

Μπραβο Στεφανε και για το mod αλλα και για το βιντεακι!!!!!! :oneup: :oneup: :oneup:
με εβαλες ομως σε σκεψεις αφου ξερεις οτι εχω την ιδια........

ΥΓ περιμενουμε και βιντεακι με καφε

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Σάβ Ιαν 28, 2012 9:49 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Η αλήθεια είναι ότι άξιζε ο χρόνος που αφιέρωσα, αφού το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι με αντάμειψε.
woodsman43 έγραψε:Στεφανε πολυ καλη δουλεια και εξαιρετικη παρουσιαση.Δεν περιμενα με τιποτα οτι θα το εφτανες σε τετοιο επιπεδο το πραγμα.Συγχαρητηρια για το αποτελεσμα.Ετσι οπως πατε σε λιγο θα ειμαι αχρηστος εδω μεσα. :lol: Θα καταντησω να παρακολουθω σαν επισκεπτης μονο.
Saeco λοιπον με δυνατοτητες.Μπραβο.Καλα καφεδακια σου ευχομαι να απολαμβανεις με την νεα σου μηχανουλα. :a013:
Δημήτρη εσύ διδάσκεις και οι υπόλοιποι σε αντιγράφουμε! Οπότε η συμμετοχή σου είναι παραπάνω από απαραίτητη! Να΄σαι καλά.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από focus » Σάβ Ιαν 28, 2012 11:01 am

Εξαιρετική δουλειά! :oneup:

Ήμουν προκατειλημμένος (κακώς) ότι οι Saeco δεν έχουν δυνατότητες και αιφνιδιάστηκα ευχάριστα με αυτά που είδα.

Μπράβο Στέφανε!

Loizos

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από Loizos » Σάβ Ιαν 28, 2012 11:52 am

Μπράβο Στέφανε. Ωραία δουλειά. :a013:

Απάντηση