Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από afonic » Δευ Νοέμ 07, 2011 8:14 pm

Δεν βρήκα κάποιο αυτόνομο thread πάνω στο θέμα, αν υπάρχει ας μετακινηθεί!

Όπως ξέρουμε οι περισσότερες αν όχι όλες Gaggia είναι ρυθμισμένες στα 11 bar για να καλύπτουν τις προδιαγραφές για τις ταμπλέτες ESE. Οπότε αφού προσπαθώ σιγά σιγά να μάθω και εγώ τις παραμέτρους για ιδανικό εσπρέσσο αποφάσισα πως μια που ήρθε η ζυγαριά μου και μπορώ και ελέγχω όλες τις παραμέτρους να προσπαθήσω και εγώ να κάνω αυτή την ρύθμιση που φαίνεται σχετικά εύκολη.

H ερώτηση μου προς τους μάστορες είναι απλή: Πως μπορώ να μετρήσω με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια την πίεση ώστε να κάνω την ρύθμιση σωστά;

Απορρίπτω καταρχήν την μέτρηση της ροή ως προς τα διαγράμματα της ULKA ως μη αξιόπιστη και καταλήγω στην λύση του μανόμετρου. Καθώς δεν θέλω να πληρώνω κερατιάτικα (πχ έτοιμο Pf - μανόμετρο από την Eurogat στα 90 ευρώ!) τι υλικά θα χρειαστώ για να φτιάξω ένα αξιόπιστό με το υπάρχον pf μου; (και φυσικά να βγαίνει ξανά για να μπει το διπλό spout).

Εννοώ κάτι τέτοιο:
http://www.flickr.com/photos/7833319@N0 ... 8622/show/ (ακριβώς αυτό το pf έχω).

Είναι αξιόπιστη η μέτρηση έτσι; Αν ναι φαντάζομαι πάω σε κατάστημα με υδραυλικά και ζητάω μανόμετρο (γλυκερίνης νομίζω είχε γράψει κάπου ο μέγας Woodsman) και απλά μια γωνία και τέφλον;

Τέλος με μέτρηση της πίεσης εκεί ποια τιμή πρέπει να πάρω; 8.5; 9; 10;

Βοηθήστε αλλήλους και θα φροντίσω να υπάρξει λεπτομερές tutorial για όλους τους κατόχους Gaggia εις τους αιώνες των αιώνων. Αμήν.

Loizos

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Loizos » Δευ Νοέμ 07, 2011 8:39 pm

Θα χρειαστείς μια γωνία 3/8" θηλυκό - θηλυκό (για την έξοδο του σπουτ) και μια συστολή αμερικής που να μετατρέψει τα 3/8" σε 1/4" ή 1/8" αναλόγως του μανομέτρου που θα πάρεις. Και εννοείται ταινία τεφλον. Μπορεί να μη σου πετύχει γιατί δεν πρέπει να βάλεις καλαθάκι και πρέπει να σφίξεις το portafilter αρκετά ώστε να στεγανοποιήσεις καλά. Η πίεση που πρέπει να δεις είναι 9.5 -10 bar.

http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... 438&sn=126

http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx? ... 372&sn=126

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από afonic » Δευ Νοέμ 07, 2011 8:47 pm

Ευχαριστώ. Τύπος μανόμετρου που πρέπει να ψάξω είναι αυτός που είπα; (γλυκερίνης)

Υπάρχει κίνδυνος να γίνει ζημιά στο grouphead; Χωρίς καλαθάκι σφίγγει πολύ πιο δεξιά (αν με καλαθάκι κλειδωνω στις 95 μοίρες, σχεδόν 160 χωρίς)

Εdit: Απλά σε σχετικό μαγαζί βλέπω πάνω ουρά, κάτω ουρά, απλά, Ευρώπης και από υδραυλικά... δεν!
http://www.chryssafidis.com/categories.php?catid=491

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Νοέμ 07, 2011 8:59 pm

Δεν είναι τόσο απλό.
Το μετρητικό πορταφίλτερ πρεπει να αφήνει να τρέχει νερό 75ml στα 30 sec. (τα ml του υγρού στο φλυτζάνι, συν τα ml του υγρού το οποίο θα απορροφήσει το puck)
Για να βρείς όμως και να ρυθμίσεις μόνος σου αυτή την ροή, θα πρέπει να το κάνεις πρώτα πάνω σε μια μηχανή που διατηρει την πίεση σταθερή στα 9 bar, ανεξαρτήτως της εκάστοτε υδραυλικής αντίστασης. (μηχανή με περιστροφική αντλία με bypass)

Μετα με ένα τετοιο πορταφίλτερ ρυθμίζεις την μηχανή σου απ ευθείας στα 9 bar που θέλεις.

Αυτό που δείχνεις δεν είναι σωστό διότι θα σου δείχνει ότι θα έδειχνε η μηχανή (εάν είχε μανόμετρο) με τυφλό φίλτρο.
Και στην περίπτωση των παλμικών αντλιών υπάρχει διαφορά, το μεγεθος της οποίας εξαρταται από το είδος της αντλίας και το είδος της OPV. Επομένως με αυτό θα πρεπει να την ρυθμίσεις σε περισσότερα bar, το πόσο όμως δεν μπορείς να το γνωρίζεις με ακρίβεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Δευ Νοέμ 07, 2011 9:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από afonic » Δευ Νοέμ 07, 2011 9:04 pm

Γιάννη τι εννοείς; Στο παράδειγμα που έβαλα στην φωτογραφία από κάποιον χρήστη Classic είναι προφανές πως δεν τρέχει από πουθενά νερό απλά μετράει την πίεση μόλις το pf γεμίσει (και προφανώς αρχίσει να φεύγει νερό πίσω στο tank).

Λες αυτή η μέτρηση να μην είναι αυτή που θέλω άρα άχρηστο το όλο concept; Άρα τα 9 bar δεν μπορούν να μετρηθούν χωρίς την "προσομοίωση" του καφέ όπως είπες και εγώ απλά θα το ρυθμίσω κάπου αρκετά πιο κάτω.

Ο μόνος σωστός τρόπος δηλαδή είναι με μανόμετρο ΠΡΙΝ το boiler και ρύθμιση κατά την δημιουργία καφέ;

Έχω δει και δεύτερη εκδοχή με μανόμετρο στο ακροφύσιο ατμού:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Νοέμ 07, 2011 9:26 pm

Για να καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει, μελέτησε την συζήτηση «περιστροφικες ή παλμικες αντλιες»
Δυστυχώς τα περισσότερα βίντεο στο You tube δείχνουν λάθος τρόπο (και αυτή την στιγμή δεν έχω χρόνο να ψάξω για να βρώ ένα σωστό, μόλις ευκαιρήσω θα ψάξω)

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από afonic » Δευ Νοέμ 07, 2011 9:47 pm

Απογοητεύτηκα λίγο να πω την αλήθεια... Και ήμουν έτοιμος να πάρω τα μαγαζιά αύριο πρωί. :(
Δεν πειράζει όμως για αυτό ρωτάω τους γιατρούς εδώ και όχι τον κάθε άσχετο Οnline.

Ένα ειδικό pf για την δουλειά θα ήταν το καλύτερο. Μήπως υπάρχει κανένας συμφορουμίτης που να έχει τέτοιο pf και να μπορεί να μου το δανείσει;

Επίσης φαντάζομαι μια κάποια ρύθμιση έστω συγκριτικά θα μπορώ να κάνω (πχ άμα δω 12 bar να το κάνω 10) και χωρίς να ξέρω αν είναι ακριβώς 9 κατά την εκχύλιση.

Η άλλη ιδέα είναι η τοποθέτηση μόνιμου μανόμετρου με Τ. Και πολύ πιο χρήσιμη. Αλλά δεν θέλω να τρυπήσω την ομορφιά μου ρε γμτ... :D

mrkaza
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2011 7:02 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: rancilio silvia v3
2η Μηχανή:: 82 C Plaisio
Μύλος:: mahlkoenig vario
Οι καφέδες μου:: Sweet blue , Ιlly Medium roasted
Τοποθεσία: Ζεφυρι Αθήνα

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από mrkaza » Δευ Νοέμ 07, 2011 10:00 pm

Εγω πάντος έχω σκεφτει το εξεις , αγορα ενος μανομετρου για να το συνδεσω σαν να εμπενε στην μηχανη αλλα ΧΥΜΑ , φτιαχνω μερικα καφεδακια ωστε να ρυθμισω και μετα το βγάζω :D .

Ας μας πει και ο doctor αλλα πιστευω οτι αν ρυθμιστη στα 10 bar με τυφλο εισαι πολυ κοντά στο optimum :) έτσι και αλιος σε ενα triple ristreto τα 10 bar τα θες :D (καπου το ειχα διαβασει) .

Ασχετο βρηκα αυτό το video http://gallery.me.com/portergieske#100521 δε γνωριζω αν ειναι σωστο αλλα ετσι μιαζει :)

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Νοέμ 07, 2011 11:17 pm

Aυτό το βιντεο με το μετρητικό που βρήκα δεν έχει μετρηση πίεσης αλλά μόνο θερμοκρασίας.
Ομως και οι δύο μετρήσεις για να είναι σωστές γίνονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο! (δηλαδή με ροή 75ml σε 30sec)


Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από afonic » Τρί Νοέμ 08, 2011 12:02 am

Γιάννη η ροή θα μπορούσε να ρυθμιστεί με ένα Τ και με ένα βρυσάκι με βάνα ακριβείας από την μία αλλά μου λες πως η ρύθμιση πρέπει να γίνει αλλού και όχι πάνω στην μηχανή μου. Άρα δώρον άδωρον.

Άρα πιστεύω καλύτερα να αρχίσω να ψάχνω για τοποθέτηση μόνιμου μανόμετρο και να κάνω την ρύθμιση ανάλογα με τι βλέπω κατά την εκχύλιση καφέ. Υπάρχει κάποιο που να μπαίνει στο πλάι για μικρότερη τρύπα;

Κύριε Δημήτρη καμιά ιδέα;

Απάντηση