Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από thodoris5321 » Δευ Σεπ 14, 2020 11:46 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάρει μια μεταχειρισμένη classic εδώ και λίγο καιρό και είπα να αλλάξω τα bar της Opv, αλλά είδα ότι υπάρχει θέμα.
Μου έφτανε σχεδόν 15 bar αλλά δεν ήταν σταθερό, έπεφτε στα ~12 κάθε 2 δευτερόλεπτα. Το άνοιξα να το ρυθμίσω, δεν είμαι σίγουρος αν το γυρνάω γιατί γυρίζει αρκετά ελαφριά. Το ίδιο αποτέλεσμα. Το ξανανοίγω και βλέπω ότι δεν έχει τραβήξει νερό από την Opv. Οπότε υποθέτω δεν ανοίγει η βαλβίδα.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δε της έκανε αφαλάτωση γιατί φοβόταν, οπότε πιστεύω πως έχει φρακάρει λόγω αλάτων.
Αναρρωτιέμαι τώρα τι να κάνω, να συνεχίσω να επιμείνω στο ξεβίδωμα, να προσπαθήσω να την ανοίξω εντελώς να βουλιάξω την Opv σε dezcal, ή να αγοράσω κατευθείαν καινούρια βαλβίδα Opv?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Σεπ 15, 2020 1:53 pm

Αν ποια νουν τα χέρια σου θα την έλυνα την opv και θα την καθάριζα αφού κάνεις αφαλάτωση στην μηχανή πρώτα μήπως την γλυτώσεις.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τρί Σεπ 15, 2020 10:02 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά δε το έκανα σωστά, δεν γέμισα το μανόμετρο με νερό και επίσης δεν γύριζε η OPV, χρησιμοποίησα άλλο alen σήμερα. Ξεκίνησα με αφαλάτωση. Μετά από πολλές δοκιμές το άφησα στα ~9 bar (αν μου το δείχνει σωστά), ενώ όταν το γύριζα ελάχιστα ~70 μοίρες άλλαζε +- 3 bars και ήταν ασταθές.
Η OPV έβγαλε πολλά άλατα πίσω στο δοχείο νερού.
Δυστυχώς δεν είδα πόσο ήταν πριν με νερό στο μανόμετρο.
Σίγουρα θέλει όλη η μηχανή άνοιγμα και καθάρισμα αλλά δεν ξέρω αν θα το κάνω.

lukasb
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 09, 2019 9:56 am
Όνομα: Lb
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από lukasb » Σάβ Νοέμ 14, 2020 8:36 am

Αγορασα πριν από 1 περίπου χρόνο μια gaggia classic 2019 για το πρωινό espresso μου. Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικούς καφέδες. Μετα από 1 χρόνο κατάλαβα πως μου αρέσει η διαδικασία παρασκευής καφέ, αλλά δεν με ικανοποιούσε ο καφές που έβγαζε η gaggia. 1 στους 15 καφέδες ήταν ικανοποιητικός και αυτός έβγαινε στη τύχη. Ήμουν έτοιμος για καινούργια καλύτερη μηχανή αλλά είπα να δοκιμάσω πρωτα να κάνω ένα mod στην gaggia. Πρόσφατα εγκατέστησα PID και ελατήριο OPV στα 9 bar από Mr. Shades https://www.shadesofcoffee.co.uk/ . Το έχω μια βδομάδα, και είναι σαν να έχω καινούργια μηχανή. Οι καφέδες που εχω βγάλει είναι όλοι ικανοποιητικοί. Πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα στην εκχύλιση. Το προτείνω σε όλους που έχουν την μηχανή. Πάντα με δίκη σας ευθύνη καθώς ακυρώνεται η εγγύηση της μηχανής όταν κάνετε mod στην μηχανή σας.

Gaggia Classic 2019 (mr. shades mod, pid & opv 9bar)
Grinder: Eureka Mignon

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Victor » Τετ Δεκ 16, 2020 12:03 pm

Μετά απο πολλά χρόνια αποφάσισα και εγω να ρυθμίσω την OPV στα ~9bar ενώ η μηχανή ήταν ρυθμισμένη στα ~12bar από το εργοστάσιο.
Είναι ίσως η αλλαγή με την μεγαλύτερη διαφορά στο φλιτζάνι (απο αυτές που έχω κάνει) αλλά στην περίπτωση μου δεν είναι μόνο θετικές οι διαφορές .

Στα θετικά, η μηχανή ακούγεται να δουλεύει πιο άνετα, το puck μετά την εκχύλιση είναι πιο ομοιογενές και στους 5 καφέδες που έχω φτιάξει δεν έχω παρατηρήσει channeling στην επιφάνεια.

Στα αρνητικά, γενικά με τους specialty καφέδες έχω πάντα μια πικρή γεύση, άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγότερο. Μετά την ρύθμιση, η πικρή γεύση έχει ελαττωθεί αλλά ταυτόχρονα έχει αδυνατίσει το σώμα του καφέ. Μετά από ρύθμιση του μύλου για να επανέλθω σε λόγο εκχύλισης 1:2 με 17γρ καφε σε ~30sec, βελτιώθηκε λίγο το σώμα αλλά πάλι είναι αισθητά πιο αδύνατο.

Καμία ιδέα για πειραματισμό;

spy dag
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2019 11:52 am

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από spy dag » Τετ Δεκ 16, 2020 9:17 pm

Ασχολησου και λιγο με τις θερμοκρασιες εκχυλισεις

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από Victor » Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm

Δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις πολλά για να ελέγξεις την θερμοκρασία στην Classic. Την αφήνω να ζεσταθεί καλά ~30min και πριν από κάθε εκχύλιση τρέχω λίγο νερό 1-2 φορές μέχρι να ενεργοποιηθεί η αντίσταση.

ktlk21
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:47 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Saeco poemia HD8424
Μύλος:: Graef CM720

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από ktlk21 » Πέμ Δεκ 31, 2020 9:08 pm

να κάνω μια ερώτηση.. επειδή η μαμά βαλβίδα στην evolution είχε κολλήσει και βαρουσε 15bar στο κλείστρο παρήγγειλα την opv της classic μαζί με φλάντζα και το βίδα κι.. ερώτηση η opv όπως έρχεται στα πόσα bar είναι ρυθμισμένη?

killbill
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2020 2:53 pm

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από killbill » Πέμ Μαρ 18, 2021 7:31 pm

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Απο αύριο θα είμαι κάτοχος μιας gaggia new baby 06.Απ όσο ξέρω η opv έχει μέσα ελατήριο.ξερει κάνεις αν το ελατήριο έχει τις ίδιες διαστάσεις με αυτό που πουλάνε στο mr shade's coffee?Αν ναι θα κάνει δουλειά στη μηχανή μου η επειδή είναι παλιό μοντέλο δεν θα γίνεται?

vagosduke
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2021 9:00 am
Μηχανή:: Gaggia Classic Pro
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MD15

Re: Ρύθμιση OPV στα 9 bar σε Gaggia

Δημοσίευση από vagosduke » Δευ Ιαν 03, 2022 1:03 pm

Παιδιά, γράφω εδώ γιατί με ενδιαφέρει κυρίως για την Gaggia και δεν θέλω να ανοίξω καινούριο θέμα, αλλά γιατί τα 9 bar είναι "σωστότερη" πίεση για εσπρέσο? Έχει να κάνει με τον χρόνο εκχύλησης? Tον χρόνο δεν μπορώ να τον ρυθμίσω και με το κόψιμο ή με το πάτημα? Επίσης κάπου διαβάζω ότι τα 9 bar είναι το benchmark για εσπρέσσο αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου το "γιατί". Καταλαβαίνω ένα ίδιο εσπρεσσο (σε χρόνο, ποσότητα, καφέ) με 9 bar και 15 bar να έχουν μια Χ διαφορά γευστική, αλλά γιατί το 9 bar είναι πιο "σωστό"? Είναι όντως "καλύτερο" ή απλά έχει αποφασιστεί ως standard? Τέλος, αν όντως είναι έτσι, γιατί οι περισσότερες μηχανές τις αγοράς βγαίνουν στα 15 bar και μάλιστα έχουν την υψηλή πίεση ως selling point?

Απάντηση