Silvia Mod Help!

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από denial » Πέμ Ιούλ 28, 2011 7:33 am

Γεια χαρα σε ολους !
Σκεφτομαι να MODαρω την silvia μου στο αμεσο μελλον και ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν κανει να με κατατοπισουν αν ειναι ευκολο.
Καταρχην το μονο που βρηκα να προτιμουν πολλοι ειναι το Auber Kit απο οσα διαβασα εδω και γενικως στο net.
Μιλαω για αυτο.

1)Η auber βγαζει 3 μοντελα.
Το κλασικο Retrofit kit
Το κιτ με Steam control
TO kit Με Pre-Infusion
Ποιο κατα τη γνωμη σας αξιζει τα λεφτα του να παρω οταν το αποφασισω ?

2)Καπου διαβασα οτι ειναι reversible Η εγκατασταση του σε περιπτωση που θελησω να την στειλω για service.Γνωριζει κανεις αν ισχυει? Βασικα πως τοποθετειται με μαγνητη? ΓΙατι αν βιδωνεται στο σασι πως ειναι reversible.......?

3)Το εχει παρει κανεις για να μου λυσει την απορια αν ειναι ευκολο DIY κιτ η χρειαζεται γνωσεις με τις μηχανες?

4)Υπαρχει κατι αλλο να προτεινετε καλυτερο ή ειναι αρκετο της auber?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

konn4312

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από konn4312 » Πέμ Ιούλ 28, 2011 8:57 am

Φιλε μια απαντηση μου ερχεται πρωτη στο μυαλο!Dr woodsman43 :worthy: :worthy:

anepro

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Ιούλ 28, 2011 11:44 am

+1 Συμφωνώ με τον Κώστα :oneup: !

dio

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από dio » Πέμ Ιούλ 28, 2011 12:47 pm

woodsman ΑΕ. :a013:

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από denial » Πέμ Ιούλ 28, 2011 3:23 pm

Wood τι λες για τα παραπανω δωσε τα φωτα σου?

woodsman43

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιούλ 28, 2011 5:51 pm

Για καποιον που εχει βασικες γνωσεις ηλεκτρονικων η και απλες ηλεκτρολογικες γνωσεις ειναι ευκολα σε γενικες γραμμες τα προσφερομενα κιτ.Οι εταιρειες εχουν αναλυτικες οδηγιες τοποθετησης και οι συνδεσεις ειναι παιχνιδακι μιας και ειναι ολα τερματισμενα με κλιπς οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι να κουμπωθουν στη θεση τους αρκει να εισαι σε θεση να αναγνωριζεις αυτην τη θεση :lol: .
Το καλυτερο κιτ ειναι της watt low χωρις να υπολειπεται σημαντικα το auber.Aπλως το watt low διαθετει fuzzi logic πολυ καλα υλοποιημενο και σε αναλογη τιμη βεβαια.
Η silvia δουλευει μια χαρα με το auber και ολα τα παραπανω δεν θα δειξουν τιποτα το διαφορετικο στο φλυτζανι σου παρα μονο θα προσφερουν μια ευχαριστηση στη χρηση του pid σαν ενα πιο σοφιστικε gadget.
Την αναγκη ετοιμης μηχανης για shot θα την εξαλειψης και με τα δυο pid με το watt low να υπερτερει λιγο σε θεματα ταχυτητας αναρωσης και overshoot.
Oσο για το steam control εγω προσωπικα θα το εβαζα γιατι οχι μονο βελτιωνει την σταθεροτητα παροχης ατμου αλλα και γιατι σου δινει την δυνατοτητα να ελεγχεις την θερμοκρασια του steaming ελεγχωντας με αυτο τον τροπο την πιεση του μποιλερ η οποια ειναι πολυ μεγαλη στις single boiler λογω του οτι ο θερμοστατης ειναι στους 145 βαθμους με την θερμοκρασια να αγγιζει στα τοιχωματα του μποιλερ τους 160 βαθμους και την πιεση να ξεπερνα πολλες φορες και τα 6 bar.Σκεψου μονο οτι στις ΗΧ ειτε επαγγελματικες ειτε οικιακες η πιεση ρυθμιζεται στα 1.2 bar και η θερμοκρασια παιζει κοντα στους 123 βαθμους.Η silvia εμπειρικα δινει στεγνο ατμο με 130 βαθμους και πιεση κοντα στα 3 bar με μεγαλη διαρκεια steaming.
Εγω παντως μια χαρα μπορω να κανω αφρογαλο με τη silvia χωρις pid μιας και δεν μου ειναι δυσκολο να την ελεγξω.Ειναι και θεμα χρηστη στην τελικη.
Τα pid της auber μπαινουν με velcro διπλης οψης αυτοκολλητο πανω στη λαμαρινα.





Υ.Γ.Και μια επισυμανση.Η woodsman δεν ειναι ΑΕ πρωτον και δευτερον δεν ειναι εταιρεια και αυτο γιατι πρωτον δεν κανω κεφι τους συνεταιρους και δευτερον δεν ανεχομαι αλλο τεχνιτη να μπλεκεται στα ποδια μου :lol: Επισης επειδη οι καιροι ειναι εκτος απο δυσκολοι και πολυ υποπτοι καλο ειναι να ξεμπερδευονται καποια πραγματα γιατι μπορει να διαβαζει και κανενας εφοριακος με υπερμετρο ζηλο για παταξη της φοροδιαφυγης και να βρει σε εμενα την τρυπα του ελλειματος βαθια στο υπογειο μου :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από denial » Πέμ Ιούλ 28, 2011 6:06 pm

Δημητρη σε ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος.
Μια τελευταια ερωτηση μονο, οσον αφορα το pre-infusion αξιζει ή να παρω το απλο ?

To αυτοκολλητο αραγε θα αντεξει με τις θερμοκρασιες που αναπτυσονται στο σασι....με προβληματιζει λιγο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 28, 2011 7:43 pm

Ο θερμοστάτης στην Silvia είναι στους 140C που αντιστοιχεί σε ένδειξη μανόμετρου λίγο κάτω από 3bar (4 Bar απόλυτη πίεση).
Για την HX συμφωνώ με τα νούμερα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από dio » Πέμ Ιούλ 28, 2011 8:34 pm

σωστα τα λες αλλα εγω με το ΑΕ

εννοω
......


ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ :respekt:

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Silvia Mod Help!

Δημοσίευση από denial » Πέμ Ιούλ 28, 2011 10:24 pm

woodsman43 έγραψε:Για καποιον που εχει βασικες γνωσεις ηλεκτρονικων η και απλες ηλεκτρολογικες γνωσεις ειναι ευκολα σε γενικες γραμμες τα προσφερομενα κιτ.Οι εταιρειες εχουν αναλυτικες οδηγιες τοποθετησης και οι συνδεσεις ειναι παιχνιδακι μιας και ειναι ολα τερματισμενα με κλιπς οποτε το μονο που χρειαζεται ειναι να κουμπωθουν στη θεση τους αρκει να εισαι σε θεση να αναγνωριζεις αυτην τη θεση :lol: .
Δηλαδη δημητρη τα κλιπς που εχει το Pid παρεμβαλονται στα υπαρχοντα και απλα κουμπωνουν μεταξυ τους , δεν χρειαζεται να κοπει τιποτα να κολληθει κλπ. ετσι?
woodsman43 έγραψε: Το καλυτερο κιτ ειναι της watt low χωρις να υπολειπεται σημαντικα το auber.Aπλως το watt low διαθετει fuzzi logic πολυ καλα υλοποιημενο και σε αναλογη τιμη βεβαια.
Η Αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα την Homepage τους για να δω τιμες. :(
woodsman43 έγραψε: Oσο για το steam control εγω προσωπικα θα το εβαζα γιατι οχι μονο βελτιωνει την σταθεροτητα παροχης ατμου αλλα και γιατι σου δινει την δυνατοτητα να ελεγχεις την θερμοκρασια του steaming ελεγχωντας με αυτο τον τροπο την πιεση του..
Ειναι προρυθμισμενο ξερεις η θα χριεαστει να βαλω χερι στις ρυθμισεις για τον ατμο, μηπως γνωριζεις?.
Αν και δεν το χρησιμοποιω προς το παρον κανω με αλλον τροπο κρεμα για τον cappuccino αλλα ποτε δεν ξερεις...
Βεβαια σκεφτομουν και για το το pre-infusion pid αλλα δεν ξερω αν κανει διαφορά και αν αξιζει τα 20Ε παραπανω στο pid.
woodsman43 έγραψε: Τα pid της auber μπαινουν με velcro διπλης οψης αυτοκολλητο πανω στη λαμαρινα.
Χωρις να θελω να σε εκνευρισω να ρωτησω παλι, αντεχει τις θερμοκρασιες το αυτοκολλητο? Βασικα εφοσον ειναι αυτοκολλητο σκεφτομουν να το βαλω στην οροφη της μηχανης και οχι εκει που το εχουν στις Photos γιατι δεν μου αρεσει αναμεσα στο group και στο steam wand.Αραγε θα γινεται...εσυ θα με διαφωτησεις.

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σου !

Απάντηση