Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από nmix » Σάβ Μάιος 14, 2011 1:04 am

Ψάχνοντας τον καλύτερο τρόπο για να κάνει κάποιος Cooling flush σε HX μηχανές, βρήκα μια τεχνική όπου ένα θερμόμετρο τοποθετείται μέσω κάποιου αντάπτορα στην μπροστινή βίδα του Ε-61 Group .
Πιστεύω ότι είναι άξιο προσοχής και μελέτης :oneup: μιας και μπορεί να μας χαρίσει ένα καλύτερο και πιο άμεσο έλεγχο θερμοκρασίας της εκχύλισης μας. Εφαρμογή μπορεί να έχει σε όλες τις E 61 group μηχανές ανεξάρτητα εάν είναι HX ή όχι. Στις Single /dual boiler ίσως να μπορεί να επιτευχθεί τέτοιο temperature surfing ώστε να μην απαιτείται η χρήση του PID.
Επειδή λοιπόν δεν έχω εντοπίσει κάποια αναφορά για την εν λόγω τεχνική στο forum μας ,σας παραθέτω κάποια links ώστε να αποτελέσουν το εφαλτήριο μιας δημιουργικής ανταλλαγής απόψεων :waf: .

http://www.youtube.com/watch?v=dY0UfmHmXaM

http://www.home-barista.com/espresso-ma ... t1352.html

http://www.chriscoffee.com/files/68/Dig ... 182011.pdf

http://www.chriscoffee.com/products/hom ... mometerkit

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Νοέμ 24, 2011 10:37 am

Ξαναανοίγω το θέμα μετα από μιά συζήτηση που είχα με έναν φίλο, όπως επίσης και γιατι πλέον οι κάτοχοι μηχανών ΗΧ με Ε61 είναι αρκετοί.

Δεν νομίζω ότι σε μιά single boiler να προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα, άσε που περίπου με τα ίδια χρήματα κάποιος τοποθετεί PID.
Στις ΗΧ όμως μπορεί να προσφέρει.
Αν και πιστεύω ότι είναι και θεμα προσωπικό το τι βολεύει τον καθένα.
Αλλος μαθαίνει εύκολα το cooling flush και ρυθμίζει την μηχανή και τις κινήσεις του σύμφωνα με την γεύση στο φλυτζάνι και άλλος νοιώθει ανασφάλεια εάν δεν βλεπει γραμμένη κάπου μιά θερμοκρασία.
Εγώ πιστεύω ότι το θερμόμετρο αυτό στις ΗΧ είναι σαν το στροφόμετρο στο αυτοκίνητο.
Το κοιτας συνεχεια όταν είσαι νέος οδηγός, αλλα σε λίγο καιρό απλώς υπάρχει στο ταμπλό και άντε πού και πού να ρίξεις καμιά ματιά.
Τα παλαιότερα χρόνια που δεν είχαν όλα τα αυτοκίνητα στροφόμετρο υπήρχαν οδηγοί που μια χαρά έμαθαν και χωρίς αυτό και δεν νομίζω ότι ηταν καλύτεροι όσοι έμαθαν απ ευθείας με στροφόμετρο.

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από nmix » Σάβ Νοέμ 26, 2011 2:21 am

Σε μια single boiler σίγουρα το PID είναι πιο απαραίτητο και αναντικατάστατο ( όταν άνοιξα το topic δεν είχα εγκαταστήσει ακόμα PID στην μηχανή μου ώστε να αντιληφθώ πλήρως τον τρόπο εκμετάλλευσης του) αλλά κάθε όργανο παρατήρησης είναι χρήσιμο και μπορεί να παρατηρήσεις συμπεριφορές στην μηχανή που δεν περίμενες. Π.χ. με αυτό το θερμόμετρο, τρέχεις το νερό και βλέπεις πότε είναι σε θερμοκρασία 92-93 C ώστε να κουμπώσεις το PF και να εκχυλίσεις. Ακόμα βλέπεις την θερμική σταθερότητα της εκχύλισης καθότι εάν o sensor του ΡΙD ( που οι πιο πολλοί τοποθετούμε) είναι τοποθετημένος εξωτερικά του boiler ,αντιλαμβανόμαστε την θερμική μεταβολή του boiler με μεγάλη χρονική καθυστέρηση και δεν γνωρίζουμε κατά πόσο επηρεάζει την θερμοκρασία του νερού που πέφτει στο pack.
Στις ΗΧ μπορεί να προσφέρει ώστε να γνωρίζεις που πρέπει να σταματήσεις το cooling flash.Μικρότερο cooling μπορεί να σε οδηγήσει σε θερμοκρασίες 95-96 C ,και μεγαλύτερο cooling σε θερμοκρασίες κάτω από 90 C . Ακόμα βλέπεις το διάγραμμα θερμικής σταθερότητας της εκχύλισης ώστε να μπορείς να καταλάβεις σε ποια ένδειξη του εσωτερικού boiler (σε bar) πρέπει να ξεκινά η εκχύλιση. Με κάθε όργανο έχεις μια επιπλέον ένδειξη. Όταν έχεις καλή εκχύλιση όλα καλά. Όταν όμως κάνεις μια άσχημη σου χρειάζεται για την διάγνωση. Και δυστυχώς οι παράμετροι για μια εκχύλιση είναι πολλοί ώστε να μπορείς να βασιστείς μόνο στην εμπειρία.
Και εδώ παραθέτω και ένα link ενός mod που θέλω να φτιάξω όταν έχω χρόνο.
http://www.home-barista.com/espresso-ma ... 80-10.html

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Νοέμ 26, 2011 9:36 am

Eτσι όπως το θετεις συμφωνώ.

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από nmix » Σάβ Νοέμ 26, 2011 9:53 am

Εάν έβγαζε ο Woodsman τέτοιο mod οι μισοί συμφορουμίτες με Ε61 θα 'θελαν να μπουν... στη λίστα αναμονής. :worthy:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Δεκ 19, 2011 4:15 pm

Τελικά το παρήγγειλα απο chriscoffee.com στις 30/11 και θα ερχόταν στο σπίτι στις 12/12,σύμφωνα με το tracking number,αλλά έλειπα εκτός και το παρέλαβα σήμερα.
Κόστος θερμομέτρου και αντάπτορα 97$ + μτφ 48.45$ Συν. 145.45$ :a060:
Επίσης με χρέωσαν και 3Ευρώ για το τελωνείο.Είχα επισημάνει να γράψουν επάνω στο κουτί ''gift'' αλλά δεν το έκαναν.Δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι.
Ήρθε σε ένα αρκετά μεγάλο χαρτοκούτι με τα γνωστά κομματάκια απο φελιζόλ.Όταν έσκαψα μέσα και το βρήκα ήταν σε μία απλή σακουλίτσα που σφραγίζει αεροστεγώς μαζί με κάτι διπλά αναταλακτικά.Δεύτερη μπαταρία,2η φλάντζα,2ο παξιμάδι κτλ.Όλα απο δύο εκτός απο το θερμόμετρο.
Το τοποθέτησα κιόλας και το τέσταρα.Δείχνει θερμοκρασία..Τώρα τι παίζει... ίδωμεν!
Πολλά τα λεφτά βέβαια για μία σταλιά πράγμα.Ήρθε ο Άι Βασίλης για μένα λίγο νωρίτερα και τέλος! :D
19122011001.jpg
19122011002.jpg
19122011003.jpg

luckyb

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από luckyb » Δευ Δεκ 19, 2011 6:43 pm

ρε τρελέ, το πήρες !!!????

με γεια, με γεια :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 19, 2011 7:28 pm

Με γεια σου Βαγγέλη. Τώρα θα μπορείς να ελέγξεις εάν η ρουτίνα σου στο cooling flush ήταν η σωστή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nvog

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από nvog » Δευ Δεκ 19, 2011 7:30 pm

Καλορίζικο και καλές μετρήσεις. :clap:
Εγώ δυο παρατηρήσεις έχω να κάνω….
1)πεσμου ότι την είχες καθαρίσει την μηχανή πριν την φωτογράφηση γιατί με κάνεις και νιώθω άσχημα
2)το ταμπελακι ‘προσοχή αν ακουμπήσεις θα πάθεις έγκαυμα Α βαθμού’ είναι στα γερμανικά κι όχι στα αγγλικά(όπως στην δίκια μου)…έχω ένα πρόβλημα με το achtung..
3)για να επανέλθουμε στο θέμα το θερμόμετρο αν εξαιρέσεις την τιμή μόνο χρήσιμο μπορεί να είναι ειδικά όταν η μηχανή έχει μείνει ώρες ανοιχτη.Σιγουρα η εμπειρία παίζει έναν ρολό και όλοι πάνω κάτω –με τις πληροφορίες από το φόρουμ :cfstd: -ξέρουμε ποτε πρέπει να βάλουμε το PF….οι υπόλοιποι απλά τον καινέ…αλλά το θερμόμετρο μπορεί να σου δώσει αυτήν την ακρίβεια…
Εδώ μετράμε νερα,γραμμαρια,δευτερολεπτα κλπ,κλπ την θερμοκρασία του νερού θα αφήσουμε απέξω…

antonis

Re: Τοποθέτηση Θερμομέτρου πάνω στο E-61 group

Δημοσίευση από antonis » Δευ Δεκ 19, 2011 8:16 pm

Βαγγέλη με γεια, περιμένουμε αποτελέσματα.

Μιας και είναι λίγο τσουχτερό για αυτές τις εποχές, δεν αρχίζεις να σκέφτεσαι και την ιδέα του leasing; Μόλις βγάλεις τα συμπεράσματα σου να το πάρουμε κι εμείς, με 10€ το μήνα π.χ., και να βγάλεις και μέρος από τα σπασμένα; ;)

Απάντηση