ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
woodsman43

ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:27 am

Επιθυμια του ιδιοκτητη της εν λογω ECM BARISTA ηταν να γινουν ολα τα απαραιτητα προκειμενου να την συνδεσει στο δικτυο με τα γνωστα πλεονεκτηματα.Η μηχανη αυτη αγοραστηκε απο την πρωτη προσφορα του saturn λιγους μηνες πριν.
Εντυπωση ιδιαιτερη μου προκαλεσε η κακη κατασταση που την ειχε ο ιδιοκτητης της λογω ανυπαρκτης η εστω ελλιπης συντηρησης.
Τελος παντων εν προκειμενω η μηχανη ερχεται εφοδιασμενη με δονητικη αντλια και σε αυτη την περιπτωση ειναι απαραιτητο να προηγηθει κυκλωμα με ηλεκτροβαλβιδα για να μην δεχεται πιεση σε σταση η αντλια.
Ετσι ξεκιναμε με τοποθετηση τριοδης βανας για επιλογη plumped or tanked και αναμονη 3/8 για να συνδεθει το σπιραλ υψηλης πιεσης.
21.jpg
ηλεκτροβαλβιδα με τριοδη βανα
24.jpg
Ετσι φαινεται απο πισω.
25.jpg
Νεο κυκλωμα υψηλης πιεσης για συνδεση της αντλιας με την τριοδη βανα.
39.jpg
Ολοκληρωθηκε η συνδεση με την βανα.Η διαδρομη των σωληνων επιλεχτηκε ετσι ωστε να περνα γυρω απο το δοχειο νερου το οποιο καταλαμβανει ολο το κενο χωρο που βλεπετε.
34.jpg
Εδω τοποθετηθηκε ,αφου εγινε τρυπα ,εξοδος της εκτονωσης της OPV στο drip tray.Υπηρχε ηδη προβλεψη γι αυτο αφου μπορειτε να δειτε και την αναλογη τρυπα στη σχαρα να περιμενει.
.
Αυτο ηταν.Η μετατροπη ειναι ετοιμη και η μηχανη μπορει τωρα να τροφοδοτηθει κατευθειαν απο το δικτυο η απο το δοχειο της κατ επιλογην.Απαραιτητη προυποθεση γι αυτη την συνδεση ειναι η τοποθετηση μειωτηρα πιεσης ετσι ωστε να μην ξεπερνα η πιεση τα 2.5 η το πολυ 3 bar πανω στην αντλια.
Το κοστος αυτης της μετατροπης ανερχεται στα 90 ευρω με 60 ευρω να κοστιζουν τα υλικα της και 30 ευρω η εργασια την οποια μπορει να γλυτωσει καποιος βεβαια φτιαχνοντας το μονος του.

Επι τη ευκαιρια ας πω και δυο λογακια για αυτη τη μηχανη μιας και περασε για μικρο διαστημα απο τα χερια μου.
Πρωτον να παρατηρησω πως προκειται για πολυ καλη κατασκευη με αρκετα καλης ποιοτητας ανοξειδωτα επινικελωμενα στοιχεια,εξαιρετικη κατασκευη στο εσωτερικο της με αφογο μονταρισμα και πολυ καλη εργονομια που διευκολυνει τον τεχνικο στην επισκευη της.Πολυ καλη ποιοτητα αφθονων ρακορ στα οποια δεν εχει γινει οικονομια αντιθετα απο αλλες ανταγωνιστριες εταιριες που καταφευγουν σε κολησεις προκειμενου να μειωθει το κοστος.Ας τα πουμε ομως καλυτερα βλεποντας και τις σχετικες φωτο μαζι με τα αρνητικα της.
27.jpg
Ομορφες γραμμες ,θηριωδη και ποιοτικη opv,de aerator valve αμεσως μετα την αντλια,πολυ καλης ποιοτητας ρακορακια και αντεπιστροφη βαλβιδα ολα τοποθετημενα καθαρα και με γωνιες ετσι ωστε να ειναι τακτοποιημενα.
26.jpg
Αποψη του εσωτερικου.Εδω δεν μου αρεσε (χωρις αυτο να σημαινει κατι αρνητικο)η διαβρωση γυρω απο τις κολησεις πανω στο μποιλερ οι οποιες βεβαια οφειλονται στην παστα που εχει χρησιμοποιηθει.Θα μπορουσαν να τις ειχαν καθαρισει με βουρτσα.
31.jpg
Το σχεδον ανυπαρκτο buck flash με cafiza ειναι υπευθηνο για τη πετρωμενη καφεδιλα που ειχε κατακλυσει το εσωτερικο της εκτονωσης και προκαλεσε δυσλειτουργια στον αξονα.Παρατηρηστε και την κατασταση του σασι απο την ελλιπη καθαριοτητα.Τα αλατα ειχαν πετρωσει πανω στα νικελεωμενα μεταλλα.
35.jpg
Σκουρια απο το δαχτυλιδι γυρω απο το λαμπακι.Αυτο δεν επρεπε να ειχε συμβει.Εδω επενεβην με διαλυτικο σκουριας για να το προλαβω μην εξαπλωθει.Δειτε και εδω το σασι.Ετσι ηταν και παντου σε ολα τα υπολοιπα καμματια γυρω γυρω.
37.jpg
Σκουρια και εδω δυστηχως αλλα επιφανειακη ευτηχως.
43.jpg
Εξαιρετικο πληρως αποσπωμενο drip tray βαριας κατασκευης και καλης χωρητικοτητας.Δεν μου αρεσε το μικρο βαθος του 15cm αντιθετα απο το ωραιο μεγαλο πλατος του 29 cm.
44.jpg
Οπως βλεπετε η ecm εχει προβλεψη για αποχετευση και μπορειτε να δειτε στο κεντρο το βαθουλωμα με ποντα στη μεση για τρυπημα εαν και εφοσον χρειαστει.Αυτα μαρτυρουν και την δυνατοτητα της μηχανης(συμφωνα με την εταιρια)για επαγγελματικη χρηση σε μικρο μαγαζι.
.


Και μετα απο τρια τεταρτα καθαρισματος τριψιματος με αλοιφες και γυαλισματος η μηχανη εφτασε πιστευω σε καποιο σημειο που να θυμιζει οτι ειναι καινουργια.Εδω στο παγκο μου λιγο πριν την αναψω για να δω και τι μπορει να κανει επι του πιεστηριου.
41.jpg
42.jpg
.


Ουφ κουραστικα.Εντυπωσεις απο τον καφε της αυριο.Καληνυχτα σας.

Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Georgesod » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:29 am

Μπράβο ρε μάστορα :respekt:

woodsman43

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:32 am

Ευχαριστω φιλε μου,αλλα ποτε προλαβες να τα δεις αφου μολις μπηκαν :a014: Βιονικος εισαι; :lol:

antonis

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από antonis » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:40 am

Μπράβο Δημήτρη είδα και το εσωτερικό της μηχανής μου επιτέλους :) :)

Την "κακή" συντήρηση στην έλλειψη backflushing την εντοπίζεις κυρίως; Αν δεν κάνω λάθος η μηχανή πρέπει να είναι σε λειτουργία περίπου 6 μήνες. Γνωρίζεις πόσες φορές έχει κάνει backflushing σε αυτό το διάστημα ο ιδιοκτήτης;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:42 am

Μπράβο Δημήτρη. :oneup:
(το καθαρισμα να το χρεώσεις επί πλεον μπας και βάλει μυαλό, αν και δεν το βλέπω... :a026: )

Αλλιώς να του την ξαναβρωμίσεις :lol:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:44 am

Πολύ χρήσιμη μετατροπή. Καλά πρόλαβε μέσα σε λίγους μόνο μήνες και έγινε έτσι?? Φίλτρο νερού υπήρχε?

woodsman43

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 12, 2011 12:49 am

Oχι μονο το μπακφλας αντωνη αλλα γενικοτερα η νοικοκυροσυνη που χαρακτηριζει τον ιδιοκτητη της :lol:
Αυριο που θα ερθει να την παραλαβει θα τον ρωτησω ποσα μπακφλας μπορει να εχει κανει ακριβως αλλα κατι μου λεει οτι υστερα απο αυτα που γραφω δεν θα μου πει ολη την αληθεια :lol: (αν δεν του την φερω στο κεφαλι :lol: ).

Γιαννη το σκεφτομαι σοβαρα να του ριξω μια γερη αλλα οπως τον ξερεις κιολας μπορει να μου μεινει επιτοπου :lol:
psycho αμα εισαι νοικοκυρης μανα μου γινεται και χειροτερα ,μην νομιζεις. :down:
Φιλτρο απο οσο ξερω υπηρχε αλλα οπως ξερεις ειναι μονο για το εσωτερικο της. :lol: Για το εξωτερικο της χρειαζεται καλος επεξεργαστης στο καταλληλο μερος του εγκεφαλου :lol: :lol:

Ωχ.Θα φαω ξυλο αυριο :a060:

Άβαταρ μέλους
tumich
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2011 1:10 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Miss Silvia
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από tumich » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:00 am

Super :oneup:

( Απορούσες κιόλας που σε εμπιστευόμαστε :a014: )

:offtopic:

Την δοκιμή του καφέ να την κάνει ο Σπύρος, που έχει εμπεδώσει στα εσπεριδοειδή :a048:


anepro

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:26 am

Τα συγχαρητήρια μου γιατρέ, το γυάλισες το μηχάνημα (όχι μόνο από καθαριότητα) μέσα έξω! Άξιος μάστορας! :a013:

Απάντηση