ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μάιος 12, 2011 11:41 pm

Αντώνη απλά αναφέρθηκε στην δυνατότητα ρύθμισης της πίεσης. Δεν είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς εννοούσε. Στο πρώτο email μου έστειλαν ένα copy/paste της ιστοσελίδας τους. Στο δεύτερο μού έστειλαν το παρακάτω απόσπασμα. Μετά ντράπηκα να στείλω και τρίτο κάνοντας την επισήμανση που κάνεις παραπάνω.

Απόσπασμα από το email
The TIV and MIV are the new models with the new features like Reed-Contact and the barista is the beginner of the 2 circle machines.

For example the barista have no manually adjustable brewing pressure.
Επίσης άμα δεις στην ιστοσελίδα τους ξεκάθαρα αναφέρεται για της ΜIV και ΤIV στην home line
"Manually adjustable brewing pressure for optimum coffee pleasure"

Την ρύθμιση όμως της πίεσης χωρίς να χρειαστεί να ανοιχτεί η μηχανή την αναφέρει για την σειρά
Upgrade Home Line (δες το σχετικό pdf)
http://www.ecm.de/en/products/ecm-home- ... ished.html
και όχι την home line (που και εδώ δεν είναι ξεκάθαρο, υπάρχουν δύο σειρές home line; :a014: )
και στην σειρά profi.

Για αυτό και πίστευα ότι θα μας το ξεκαθάριζε ο woodsman διαφορετικά πάλι κάποιος πρέπει να ρωτήσει με email.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

antonis

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από antonis » Πέμ Μάιος 12, 2011 11:52 pm

Κοίτα ο woodsman την άνοιξε αλλά δεν ξέρει από αυτά και δεν θα το κατάλαβε :a016: , θα πρέπει να περιμένεις εμένα να την ελέγξω (σε 1-2 χρόνια που θα βρω χρόνο και διάθεση) :a042:

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από NaGR » Παρ Μάιος 13, 2011 12:00 am

woodsman43 έγραψε: Φιλε NaGR η mechanica απο οσο ξερω δεν εχει εσοχη στο κεντρο του drip tray ετσι ωστε να υπαρχει διαφυγη των νερων.Εκει οτι βαλεις δεν πρεπει να προεξεχει μεσα γιατι τοτε θα λιμναζουν τα νερα μεχρι η σταθμη τους να ξεπερασει την εξοδο που θα εχεις δημιουργησει εσυ.Θελει πατεντα με προσθηκη απο το κατω μερος του ταψιου.

η δικιά μου , mechanika III profi, έχει drip tray ακριβώς ίδιο με αυτό που έχεις παραθέσει στις φωτό στην αρχή. με γούβα και εξτρά τρυπούλα στη σχάρα. δεν ξέρω αν τυχόν το άλλαξαν στη ΙV ή παίζει κάποιο ρόλο που είναι η profi.

για μόνταρισμα, ειδικά στην αρχή, νομίζω οτι πρέπει να γίνει μόνωση του boiler.o οικιακός χρήστης θα δει μεγάλο κέρδος σε κατανάλωση ρεύματος ΙΜΗΟ.

αν σκέφτεσαι σχεδιάζεις και δολοπλέκεις 2ο boiler τότε μια ιδέα είναι να βάλεις ένα με pid το οποίο όμως να είναι μόνο για καφέ. να κάνεις ένα υβρίδιο δηλαδή που αν κάποιος θέλει μόνο εσπρεσσο να μπορεί γρήγορα με τη μέγιστη σταθερότητα και ελάχιστη δυνατή κατανάλωση να παίρνει απο το μικρό boiler σαν κλασσική single boiler single action ενώ αν θέλει cappuccino κλπ να γυρίζει σε HX όπως είναι τώρα.
μια ιδέα λέω χωρίς να την έχω δουλέψει ιδιαίτερα στο μυαλό μου και χωρίς να έχω και την ανάλογη εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 13, 2011 12:08 am

@Αντώνης
Έχει δεν έχει, πιο πολύ για την κουβέντα είναι είναι το θέμα. Οπότε και σε δύο χρόνια να το μάθουμε δεν πειράζει.

@Νάσος
Δεν χρειάζεται να την δουλέψεις την ιδέα στο μυαλό σου. Οι γνωστές DB έτσι δουλεύουν.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από NaGR » Παρ Μάιος 13, 2011 12:14 am

Christos έγραψε: @Νάσος
Δεν χρειάζεται να την δουλέψεις την ιδέα στο μυαλό σου. Οι γνωστές DB έτσι δουλεύουν.
εγώ εννοώ να δουλεύει εναλλάξ ή το ένα ή το άλλο boiler ανάλογα τι θέλεις να κάνεις. μου φαίνεται στις db δουλεύουν ταυτόχρονα αλλά μπορεί και να κάνω λάθος γιατί δεν τις έχω ψάξει πολύ σε βάθος.(είναι εκτός price range για εμένα)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 13, 2011 12:20 am

Κατάλαβα τι λες. Μπορείς σε πολλά μοντέλα να δουλεύεις μόνο το boiler για brew και να έχεις κλειστό το boiler για τον ατμό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: ECM BARISTA συνδεση στο δικτυο και παρουσιαση

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τρί Μάιος 08, 2012 11:44 pm

~1 χρόνο μετά το "patch" δουλεύει άψογα :a013:

Δημήτρη, στην τρίοδη έχεις βάλει-όπως είχα ζητήσει-είσοδο 1/2 αρσ., επειδή όμως σήμερα άλλαξα τα φίλτρα και διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να γίνει το bleeding και για να μην επιβαρύνω την μηχανή (το έκανα αλλιώς τελικά) αφού τα ρακόρ είναι βιδωτά και δεν ήθελα να πειράξω τις συνδέσεις αφού λειτουργούν απροβλημάτιστα, σκέφτηκα να κοτσάρω ένα ταχυσύνδεσμο όπως έχεις κάνει κι εσύ, ή να βάλω έναν διακόπτη βρυσάκι πριν την ένωση ώστε να κόβω την παροχή σ'εκείνο το σημείο για να μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να αποσυνδέσω. Τώρα είναι: 1/2 της τρίοδης=>μούφα 1/2-3/4=>3/4-Φ8 υψηλής.

Τι προτείνεις σαν πιο ασφαλή λύση;

Απάντηση