Silvia v3 mod by Woodsman43

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Απρ 27, 2011 1:40 pm

little-prince έγραψε:

ΥΓ. Μας βάζετε συνέχεια σε πειρασμούς ........ με τις φώτο και τα λεγόμενα σας, δεν έχει stop αυτή η :x (τρέλα) όλο με το χέρι στην τσέπη πρέπει να είμαστε :roll:
Για την ιστορια..πληρωνομαι και σε Συναγριδες.Προσφορα για τους φιλους στην νησιωτική επαρχια :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Sandman » Τετ Απρ 27, 2011 1:44 pm

Τριγωνα πανοραματος?

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Απρ 27, 2011 2:16 pm

Και για να μην φευγουμε απο το πρωτοκολο ,οριστε και το σχετικο βιντεακι.
.

Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Τετ Απρ 27, 2011 2:24 pm

little-prince έγραψε:Καλημέρα Νίκο,
Πραγματικά εντυπωσιακές οι παρεμβάσεις (mod) του γνωστού μας ''Bob ο Μάστορας'' οι οποίες κάνουν τη Silvia να φαίνεται και να είναι μια ''άλλη'' μηχανή τόσο σε εικόνα όσο και σε παρασκευή espresso από ότι φαντάζομαι.....
Φαίνεται δουλειά με μεράκι και θα ήταν χρήσιμο να μας περιέγραφες αναλυτικότερα τις καθημερινές ευκολίες και τα benefits που παίρνεις στα cups που παρασκευάζεις, ώστε να κατανοήσουμε την πρακτικότητα των βελτιώσεων και εμέις οι νέοι barista κάτοχοι της μηχανής που ακόμα παλεύουμε να μάθουμε τις ''ιδιοτροπίες'' της.
Πάντως δε σου κρύβω ότι με :a014: αρκετά το θέμα με με την πίεση των 14 bar....
'Όσον αφορά το καπάκι από plexi-glass είναι ''όλα τα λεφτά'' και ομορφαίνει το επάνω μέρος της μηχανής αφαιρώντας το ψυχρό αλουμινένιο κάλυμμα.
Νίκο σου εύχομαι καλοδούλευτη και ακόμα ποιοτικότερα καφεδάκια, κάτι που θεωρώ σίγουρο με τον εξοπλισμό και το μεράκι σου :oneup:

ΥΓ. Μας βάζετε συνέχεια σε πειρασμούς ........ με τις φώτο και τα λεγόμενα σας, δεν έχει stop αυτή η :x (τρέλα) όλο με το χέρι στην τσέπη πρέπει να είμαστε :roll:
Φίλε Απόστολε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Η δουλειά που έκανε ο Δημήτρης φαίνεται αρκετά νομίζω και την έχω περιγράψη όσο καλυτερα μπορώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή!!! Η μηχανή είναι πράγματι μια άλλη μηχανή απο αυτή που είχα στα χέρια μου, πρίν βάδιζα ρωτόντας τώρα έχω πλοηγό , μόνο που πρέπει εσυ να οδηγήσης για να φτάσεις στο φλυτζάνι που σε ικανοποιη. οτι ρύθμιση της κάνεις αυτη και θα ακολουθήση. Τώρα αν με ρωτάς αν αξίζει να δώσεις τα λευτά σου για αυτό εεεε τι να σου πώ εσύ τον επόμενο μήνα μην πληρώσεις τι ΔΕΗ και κάτσε στο σκοτάδι νομίζεις οτι θα βλέπουμε το ίδιο; φιλικά το λέω οτι λέω απλά δεν ξέρω πως να σου εξηγήσω την ευκολία που σου δίνει. Η Alex που έχει pid και μανόμετρο και σταθερότητα θερμοκρασίας(πόσο δεν ξέρω ακριβός) κοστίζει 1849 ευρώ και εσύ με λιγότερα θα έχεις κάτι ανάλογο χωρίς το διπλό μποίλερ. :oneup:
Αν νομίζει ο Δημήτρης ή όποιος άλλος οτι λέω κάτι λάθος ας με διωρθόση για να μην παραπληροφορήσω το φίλο Απόστολο!!!

Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Τετ Απρ 27, 2011 2:30 pm

Φίλε Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για το βιντεο :oneup: :oneup: Αυτο με την περιστροφικη στο τέλος τι είναι;;;;; :lol: :lol: :lol:

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Απρ 27, 2011 2:32 pm

Κατι μου λεει πως τωρα εσυ χρυσωνεις το χαπι για να αποφυγεις την αγορα της allex. :lol: Ξεκινα να μαζευεις τωρα που εκοψες και το τσιγαρο και προσεχε τις δηλωσεις σου φιλε νικο γιατι ο γιαννης παρακολουθει και το ματι του γυαλιζει οταν ακουει τετοια. :lol: :lol:
Αυτο με την περιστροφικη ειναι για αλλους.Εσυ εχεις βαλει ηδη πλωρη για dueto allex απλα δεν το εχεις καταλαβει ακομα. :lol:


Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Sandman » Τετ Απρ 27, 2011 2:42 pm

Παντως "αναφτρες" ειστε ολοι σας :a016:

και να θελει κανεις δε μπορει να αγιασει.. μοντ ο ενας, ECM ο αλλος, ταμπερ με καθρεφτακια και χαντρες ο τριτος.. εγω σας ευγνωμωνω για τις γνωσεις του φορουμ, η τσεπη μου παλι οχι :lol:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από focus » Τετ Απρ 27, 2011 3:05 pm

Επειδή είδα τα έργο του Doc από κοντά με τη μηχανή του Λοΐζου, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η mod Silvia μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα. Δοκιμάσαμε να μετρήσουμε και τη θερμοκρασία του νερού σε ελεύθερη ροή και φάνηκε η αυξημένη θερμοκρασιακή σταθερότητα λόγω του extra σπειρώματος.

Μήτσε, μια παρατήρηση μόνο σχετικά με το μανόμετρο. Στην δικιά μου κυρία (Τea) οι χαλκοσωλήνες που καταλήγουν στα μανόμετρα έχουν ελικοειδή μορφή στο τέλος τους:
5.JPG
Μήπως είναι για να μειώνουν ταλαντώσεις/δονήσεις του νερού και να δίνουν πιο ακριβείς μετρήσεις του μανομέτρου? Μπορείς να δοκιμάσεις αν μια τέτοια μετατροπή επηρρεάζει την αναγραφόμενη τιμή του μανόμετρου σε μηχανές με παλμικές αντλίες? :a048:

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Απρ 27, 2011 4:04 pm

Αυτο που επηρεαζει ειναι η ταχυτητα αποκρισης του μανομετρου εαν ειναι γλυκερινης.Το στριφτο εχει δυο λογους υπαρξης.Ο πρωτος ειναι για να μειωνεται η ταλαντωση σε σχεση και με το μηκος του.Ο δευτερος ειναι για να δινεται η δυνατοτητα να το τοποθετηση ο τεχνικος και να αποσβενονται οι δονησεις.Και στις δυο silvia που εχω ανεβασει αυτες τις μερες εχω βαλει χαλκοσωληνα με μανομετρο γλυκερινης αλλα οχι στριφτο.Αν εβαζα στριφτο θα ειχα μεγαλο μηκος και θα αργουσε πολυ το μανομετρο να δειξει την τελικη ενδειξη.Το μηκος του ειναι τετοιο αναλογως της διαμετρου του μανομετρου και της ποσοτητας γλυκερινης που εχει μεσα.Η τελικη ενδειξη που θα παρεις στο τελος ειναι παντα ιδια.Σημασια εχει ποσο γρηγορα θα την δεις και ποσο θα τρεμει η βελονα.Ολα τα μανομετρα που φορανε οι μηχανες του εμποριου δεν εχουν γλυκερινη μεσα τους αλλα δεν τρεμουν,τουλαχιστον οχι σημαντικα.Αυτο οφειλεται στο χαλκοσωληνα και το μηκος του.

Απάντηση