Silvia v3 mod by Woodsman43

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Πέμ Απρ 28, 2011 10:16 pm

anepro έγραψε:Δημήτρη (woodsman) και Νίκο (Hobis), από που αγοράστηκαν το μανόμετρο και το PID; Θα ήθελα να μάθω (αν δεν σας πειράζει) τις τιμές τους και τα έξοδα αποστολής (αν υπάρχουν). Στο PID υπήρχαν οδηγίες εγκατάστασης;
Φίλε μου Παναγιώτη θα σου απαντούσα αλλα με κάλυψε ο Φίλος Δημήτρης δεν πρόλαβα!!! Να είσαι καλα!!!! :oneup:

Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Μάιος 31, 2011 12:55 am

woodsman43 έγραψε:.....το τελευταιο mod (το οποιο δεν εχω παρουσιασει )με απολυτη επιτυχια το οποιο μετατρεπει μια single boiler σε συμπεριφορα ενος Ε61,δηλ κανει pre-infusion(με μηχανικο τροπο) αρχικα με 4bar για 3-4 δευτερολεπτα και αμεσως μετα στα 9 αλλαζωντας ετσι τις εγχυλισεις δραματικα.
Πρωτος απολαμβανει το mod ο hobis εδω και δεκα μερες και πιστευω μπορει να πει την γνωμη του αλλα στο δικο του thread παρακαλω :lol: :lol:
Καλα να ειμαστε και θα εχουμε και συνεχεια οχι βεβαια με την evo.Αρκετα τραβηξε πια :lol: :lol:
Και λαμβάνοντας πάσα απο τον φίλο μου woodsman43 να πω ότι ήτανε μια silvia τώρα πια είναι κάτι μοναδικό (τις λείπουν κάτι ξύλα στο πλάι βέβαια....οψόμεθα :lol: :lol: )
Λοιπόν πέρα απο την πλάκα είναι ένα απόλυτο μηχάνημα . Θα κάνω μια γενική αναφορά γιατί μου δίνετε η ευκαιρία να ανατρέξω πίσω 5 μήνες τώρα 150 μέρες και να αναλογιστώ ,να φέρω στο νου μου την δυσκολία του να φτιάξω ένα καφέ (σωστό) κατα τα μέτρα μου. Διάβαζα το φόρουμ και έκανα πειράματα να βρω θερμοκρασίες για τον κάθε καφέ ψάχνοντας να βγάλω τα αρώματα του κάθε καφέ και νομίζω σε γενικές γραμμές έβγαλα χρήσιμα συμπεράσματα και πετύχαινα και κάποια από τα αρώματα που έψαχνα. Που θέλω όμως να καταλήξω και σας κουράζω :
1) Κάθε πετυχημένη εκχύλιση που έκανα και έβγαζα ένα άρωμα, δεν μπορούσα να το μεταδώσω σε κάποιον άλλο με διαφορετική μηχανή γιατί πολύ απλά δεν είχα έλεγχο της θερμοκρασίας .Ακόμα και με συζήτηση που έκανα με τον κ.Ταλούμη για τους κοσταρικανούς καφέδες αυτό που μου είπε είναι ότι θα πάει να ελέγξει την θερμοκρασία με μετρικό και θα μου απαντήση. Και πως να μου απαντήση αν δεν έχει μαντικές ικανότητες σε τόσο χρόνο απο το άναμμα ή το σβήσιμο στο λαμπάκι τι θερμοκρασία έχω ;
2) Δεν γνώριζα τα μπάρ που έκανα μια εκχύλιση και όπως αποδείχτηκε ήταν υψηλά λόγο ρύθμισης απο το εργοστάσιο.(Θυμάσαι Δημήτρη που σου το είπα οτι κάτι δεν πάει καλά)
3) Σταθερότητα θερμοκρασίας . Να γίνει η εκχύλιση σε συγκεκριμένα γνωστά πλαίσια και όχι στην τύχη.Και
4) Δεν μου αρέσει φίλε Δημήτρη η silvia ,γιατι μου λέει ο Δημήτρης γιατί δεν έχει pre-infusion του λέω εγώ θέλω την ντουέτο που το κάνει, και έχω μάθει οτι ο καφές βγαίνει πιο γλυκός . Και τότε τι μου απαντάει ο "αθεόφοβος " θα στην κάνω να δουλέψει με τον ίδιο τρόπο ,θα την φτιάξω έτσι που θα κάνει μηχανικό pre-infusion όπως το Ε61 της ντουέτο .
Και τα κατάφερε
Η μηχανή λοιπόν κάνει εκχύλιση ξεκινώντας στα 4 bar και μετά πάει στα 9 bar ή μέχρι τα 9,5 το πολύ αν έχεις πατήσει με πολύ δύναμη ή έχεις κόψη ψιλά τον καφέ. Ο καφές που βγαίνει είναι πιο γλυκός στο καιμάκι και στο σώμα του ,αλλά θα μπορούσα να προσθέσω και πιο απαλός στους τόνους του,κάτι σαν να μοιράζει μια ισοροποία στον καφέ .
Ο ενθουσιασμός μου για τα mods και τα αποτελέσματα που μου έδωσαν στην μηχανή μου είναι μεγάλος όχι γιατί κάτι έφτιαξα και λένε οι άλλοι μπράβο είναι ωραία γιατι αυτό είναι υποκειμενικό αλλα υποκειμενικό δεν είναι το φλυτζάνι αφού πλέων δεν πίνουμε καφέ απο σουπερ μαρκετ και τους καμένους των καφετεριών αλλά τους ίδιους καλούς καφεδες
που φτιάχνουμε σπίτι μας απο το ταφ και έχουμε μέτρο σύγκρισης όταν δοκιμάσουμε σε έναν άλλο φίλο τον ίδιο καφέ από την μηχανή του!!!
5)Την επαναφορά της μηχανής που σε πέντε λεπτά είναι έτοιμη να ξαναφτιάξει καφέ για ένα φίλο.και
6) Την ένωση του pid με τον ατμό και τον έλεγχο αυτού για να μην είναι υγρός και για σταθερότητα σε διάρκεια χωρίς να σκέπτεσαι οτι δεν θα ανταπεξέλθει στην παρσκευή κρέμας (σαν μπογιάς) αφού μεταβάλεις την θερμοκρασία του στην περίπτωση που σου φαίνεται υγρός.
7) Δεν γλυστράει στο πάγκο κούμπωμα ξεκούμπωμα του pf με το ένα χέρι χωρίς να κάνει βήμα :lol: :lol:
8 ) και τελευταίο η μηχανή έχει σίγουρα σιγαστήρα αλλιώς δεν εξηγήτε γιατί δεν θορυβεί αλλά γουργουρίζει !!!
Νομίζω ότι αρκετά σας κούρασα και δεν μου αρέσουν τα σεντόνια πάρα μόνο κατ εξαίρεση !!! :cfstd:
Φίλε Δημήτρη η τιμή που μου έκανες είναι μεγάλη και ένα ευχαριστώ πολύ-πολύ μικρό,σε κούρασα σου σπατάλησα τον χρόνο σου, σου έσπασα τα νεύρα σε έκανα σίγουρα να δουλέψεις χωρίς να βγάλεις το κέρδος που έπρεπε απο τις απαιτήσεις μου αλλά αυτό σε ξεχωρίζει απο το να μην είσαι επαγγελματίας αλλά φίλος πραγματικός και αυτό θα το έχουν νοιώσει και άλλοι φίλοι σίγουρα που σε έχουν γνωρίσει ή έχεις φτιάξει την μηχανή τους πάντα κάνεις το κάτι παραπάνω βοηθάς και αποκαλύπτεις τους κόπους των γνώσεων σου στους άλλους!!! :respekt:
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά γιατί ..... έχουμε και συνέχεια :lol: :lol: :lol:

Αν την φτιάξεις σε άλλον την ίδια θα ..... τρυπήσω τον πάγκο μου και τότε ετοιμάσου την συνέχεια την ξέρεις ...... :lol: :lol: :lol:

Για τα τεχνικά νομίζω ότι ο Δημήτρης θα σας απαντούσε καλύτερα από μένα!!! Ο λόγος λοιπόν στο Δημήτρη για να με συμπληρώσει σε αυτά που ξέχασα , εγώ μετράω το φλιτζάνι....!!! :oneup:

anepro

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από anepro » Τρί Μάιος 31, 2011 1:45 am

Δηλαδή τώρα Νίκο έχεις μια duettina Silvia (κατά κάποιον τρόπο) στον πάγκο σου! :a013: Τι να ευχηθώ περισσότερο δεν ξέρω (χωράει η ευχή "και εις ανώτερα"), αλλά...woodsman είναι αυτός. :b050: Μπορεί να φτάσει ακόμα ψηλότερα. Από κει που δεν το περιμένουμε, μας αφήνει ξερούς ανεβάζοντας τον πήχη λίγο ακόμα! Περιμένουμε videoπαρουσίαση οπωσδήποτε.

Loizos

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Loizos » Τρί Μάιος 31, 2011 3:41 am

anepro έγραψε:Τι να ευχηθώ περισσότερο δεν ξέρω (χωράει η ευχή "και εις ανώτερα"), αλλά...woodsman είναι αυτός. :b050: Μπορεί να φτάσει ακόμα ψηλότερα. Από κει που δεν το περιμένουμε, μας αφήνει ξερούς ανεβάζοντας τον πήχη λίγο ακόμα
Μωρέ ξέρουμε τι άλλο έμεινε αλλά ποιός το πληρώνει...
http://www.pacificro.com/cmp.htm
και σε διαστάσεις που χωράει στη δεσποινίδα...

Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Τρί Μάιος 31, 2011 9:56 pm

Παναγιώτη πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης φίλε μου...για δες τον Λοϊζο που αγωνίζεται συνέχεια και τη βελτιώνει τώρα σκέπτεται και άλλη μου φαίνεται!!!

Giorgio

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Giorgio » Τρί Οκτ 02, 2012 9:43 am

woodsman43 έγραψε:Καλε μου παναγιωτη.Αφου μετανοησες για την πραξη σου σε συγχωρω με ολη μου την καρδια αλλα θα ηθελα σαν καλο παιδι να μην το ξανακανεις σε παρακαλω αλλιως θα το πω στη μαμα σου :lol:
Το λινκ που σου εδωσα ειναι πραγματι για extended μανομετρο εξωτερικα μιας και μου φαινεται καπως απιθανο να κατσεις και να κοψεις εσυ την προσοψη.Ο ιδιος πουλαει το ιδιο μανομετρο για εσωτερικη τοποθετηση και ειναι αυτο που βαλαμε στον dgn.Αν πιστευεις οτι μπορεις να το καταφερεις τοτε παρε εκεινο.Με τον χαλκοσωληνα θα δουλεψει σχεδον το ιδιο.
Αυτό το μανόμετρο είναι αυτό που παρουσίαζε τρέμουλο?

Απάντηση