Silvia v3 mod by Woodsman43

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από focus » Τετ Απρ 27, 2011 5:09 pm

Thanks για την απάντηση Μήτσε. Είχα καιρό απορία το λόγο ύπαρξης του ελικοειδούς σπειρώματος στο μανόμετρο. Άψογος όπως πάντα. :oneup:

anepro

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από anepro » Τετ Απρ 27, 2011 8:40 pm

Κατατοπιστικός όπως πάντα γιατρέ μου...ωραίο video! :oneup:

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από nmix » Τετ Απρ 27, 2011 11:09 pm

Παιδια συγχαρητήρια για την νέα δουλειά που μας παρουσιάζετε. Άντε για να σηκωνόμαστε από τους καναπέδες …
woodsman43 έγραψε: Μονωτικο απο εδω armaflex.Το αμερικανικο ειναι σαφως καλυτερο αλλα και αυτο μια χαρα κανει την δουλεια του και φτηνα κιολας.
Δημήτρη , σχετικά με το αρμαφλέξ ,δεν κολλάει πάνω στο μπόιλερ ??Γιατί οι προδιαγραφές του είναι για 100 βαθμούς Celsius ??!!

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Απρ 27, 2011 11:14 pm

Oχι.Δεν κολαει.

Άβαταρ μέλους
nmix
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 12:49 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: ISOMAC Zaffiro PID
2η Μηχανή:: RANCILIO Silvia PID
Μύλος:: QUAMAR Q13 Coni E
2ος Μύλος:: COMPAK E8 OD
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από nmix » Τετ Απρ 27, 2011 11:24 pm

woodsman43 έγραψε:Oχι.Δεν κολαει.
Από αυριο πιάνω δουλειά τότε.
Thanx

Hobis

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από Hobis » Τετ Απρ 27, 2011 11:45 pm

woodsman43 έγραψε:Oχι.Δεν κολαει.
:offtopic:
Ναι - Ναι δεν καλάει τίποτα ουτε η σκόνη στο καπάκι, και αυτή με ενα μοντ ανεμηστηρα συνδεδεμένο με το έξω πλαγιο φέυγει.... να φύγετε να πάτε αλλου και εμείς είχαμε μηχανες στην εποχή μας δεν κανανε ντραγκα ντρουγκα !!! :a016: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Συνημμένα
NA_FYGETE_NA_PATE_ALLOU.jpg
NA_FYGETE_NA_PATE_ALLOU.jpg (5.41 KiB) Προβλήθηκε 1863 φορές

anepro

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Απρ 28, 2011 11:32 am

Δημήτρη (woodsman) και Νίκο (Hobis), από που αγοράστηκαν το μανόμετρο και το PID; Θα ήθελα να μάθω (αν δεν σας πειράζει) τις τιμές τους και τα έξοδα αποστολής (αν υπάρχουν). Στο PID υπήρχαν οδηγίες εγκατάστασης;

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Απρ 28, 2011 4:39 pm

:red: Παναγιωτη παναγιωτη.Τα εχουμε πει απειρες φορες αυτα και μου φαινεται οτι δεν μας διαβαζεις τελικα.Τωρα με πληγωσες βαθια. :(
Για μια ακομη φορα λοιπον ,μανομετρο απο ΙΝΤΕΡ ΚΟΜΒΟΣ στη μεταμορφωση αλλα σιγουρα θα το βρεις και στην περιοχη
σου.


Pid θα παρεις κιτ γιατι αυτο που βαλαμε εμεις δεν εχει οδηγιες εγκαταστασης ουτε ηταν σεταρισμενο.Pid εδω:
http://www.auberins.com/index.php?main_ ... ucts_id=36.
Πολυ καλο ειναι και αυτο το μανομετρο και μικρο:
http://www.bonanza.com/booths/pidsilvia ... lio_Silvia

anepro

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Απρ 28, 2011 8:46 pm

Σε στεναχώρησα Δημήτρη και δεν ήταν στις προθέσεις μου! Να με συμπαθάς.

Το μανόμετρο στο link που μου έδωσες αναφέρεται ως εξωτερικό και έχει μάλλον συνθετικό σωληνάκι, αλλά είδα και στο mod του dgn που έκανες εδώ: viewtopic.php?f=16&t=1116#p15187 ότι το μανόμετρο έχει χαλκοσωλήνα. Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα της μέτρησης ή ακόμα και στην αξιοπιστία της;

Και για να σου δείξω ότι είμαι διαβασμένος παραθέτω την απάντηση σου στον focus σχετικά με τους χαλκοσωλήνες στα μανόμετρα: viewtopic.php?f=16&t=1136&start=10#p15787

woodsman43

Re: Silvia v3 mod by Woodsman43

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Απρ 28, 2011 9:36 pm

Καλε μου παναγιωτη.Αφου μετανοησες για την πραξη σου σε συγχωρω με ολη μου την καρδια αλλα θα ηθελα σαν καλο παιδι να μην το ξανακανεις σε παρακαλω αλλιως θα το πω στη μαμα σου :lol:
Το λινκ που σου εδωσα ειναι πραγματι για extended μανομετρο εξωτερικα μιας και μου φαινεται καπως απιθανο να κατσεις και να κοψεις εσυ την προσοψη.Ο ιδιος πουλαει το ιδιο μανομετρο για εσωτερικη τοποθετηση και ειναι αυτο που βαλαμε στον dgn.Αν πιστευεις οτι μπορεις να το καταφερεις τοτε παρε εκεινο.Με τον χαλκοσωληνα θα δουλεψει σχεδον το ιδιο.

Απάντηση