Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από dgn » Πέμ Απρ 28, 2011 10:39 pm

Συνέχεια στην παρουσίαση μετά από 2-3 εκχυλίσεις (είχαμε και Πάσχα βλέπετε!).
Όπως ανέφερα και πιο πάνω, έχει μειωθεί σημαντικά ο χρόνος προθέρμανσης της Silvia. Η μόνωση δείχνει τα δόντια της καθώς η Silvia μέσα σε λίγα λεπτά φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και είναι έτοιμη για shot από κρύα σε περίπου 15 λεπτά. Σχεδόν στο μισό χρόνο από ότι πριν.
Το PID συμπεριφέρεται λίγο διαφορετικά καθώς πλέον τοποθετήθηκε σε άλλο σημείο του Boiler (πριν βρισκόταν στο θερμοστάτη του ατμού, πλέον βρίσκεται εκεί που ήταν ο θερμοστάστης του νερού). Κάνει μικρό overshoot (2-3 βαθμούς) και επανέρχεται σε περίπου 1 λεπτό μετά το shot (εν συγκρίσει με τα 2 περίπου λεπτά που ήθελε πριν).
Πριν λίγο έκανα μια εκχύλιση ενός περίπου λεπτού και το αποτέλεσμα ήταν ανέλπιστα καλό καθώς περίμενα τρελό νεροχύτη ελέω χρόνου.Δεν γνωρίζω αν έχει παίξει το ρόλο του το mod με κάποιον τρόπο.
Το Wika δείχνει λίγο κάτω από 9bar (8,9) και έχει ένα ελαφρό τρέμουλο το οποίο οφείλεται όπως μου εξήγησε ο Δημήτρης στο μήκος του χαλκοσωλήνα. Ίσως κάνω μια μικρορυθμισούλα.
Δεν έβαλα το διάφανο καπάκι όπως ο Νίκος καθώς μου αρέσει το μεταλικό περίβλημα αλλά επιφυλάσσομαι και σίγουρα θα δοκιμάσω στο μέλλον.
Θα επανέλθω με διεξοδικότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον καφέ καθώς δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε.

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από dgn » Πέμ Απρ 28, 2011 10:43 pm

smoothbore έγραψε:Πηρες το watlow Παναγιώτη;
Πως το περασες απο την :waf: ρε θηρίο ;
Έχουμε πάρει master απόκρυψης από τις :waf: πλέον :-)

woodsman43

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Απρ 28, 2011 10:54 pm

Δημητρη η βελονα αυτου του μανομετρου και με το χαλκοσωληνα για συνδεση που εχουμε βαλει δεν πρειπει να τρεμει σχεδον καθολου.Επειδη δεν εχω δει το τρεμουλο που λες και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η αν εχει ξεφυγει απο το οριο ,θα ηθελα να σου πω πως εσυ δεν εχεις να κανεις καμμια ρυθμιση.Οτι χρειαζεται θα το κανω εγω αν χρειαζεται κατι.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να περασε λιγος αερας μεσα στο μανομετρο απο την τρομπα και γι αυτο να βλεπεις τρεμουλο.Μηπως σου εμεινε εστω και για ενα δευτερολεπτο χωρις νερο;Oτι και να ειναι παντως ειναι δικια μου υποχρεωση και με την πρωτη ευκαιρια θα το φτιαξουμε.Αλλα βρε δημητρη ,μην γραφεις τετοια και τα βλεπει ο hobis.Ξερεις τι εχω να τραβηξω τωρα;Του παππα τα μαρτυρια θα τραβηξω :lol:

Hobis

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από Hobis » Πέμ Απρ 28, 2011 11:00 pm

Φίλε τι να το κάνεις το καπάκι εσυ με το pid αυτο έχεις την ferrari απο τις sylvia που έχουμε όλοι , αυτά τα τουρμπο της και αυτά τα brembo της είναι όλα τα λευτά!!! Να είσαι καλά και να την χαίρεσαι φίλε Δημήτρη!!!

Και που είσαι Δημήτρη να τα λες εσυ και εγώ θα καθαρίζω με τον DR :priest:


Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από dgn » Παρ Απρ 29, 2011 12:43 am

Κι άλλο ένα αμελητέο mod το οποίο έχει γίνει στη Silvia μου:

viewtopic.php?f=16&t=179&start=30#p15967

woodsman43

Re: Mod mis silvia.Ιδιοκτητης: dgn

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιούλ 29, 2011 10:47 pm

Προς ενημερωση του θριλερ που λεγεται μανομετρο wika16bar small εχω να σας πω πως το προαναφερομενο τρεμουλο το οποιο εμφανιστηκε μερικες μερες μετα απο την τοποθετηση και λειτουργια του ηταν απιστευτα μεγαλο που σημαινει οτι το εν λογω μανομετρο ηταν προβληματικο.Επειτα απο συνεννοηση με τον προμηθευτη του μανομετρου του στειλαμε βιντεο με το προβλημα του μανομετρου συνοδεια φωτογραφιων του πως το εχουμε συνδεσει και μαλιστα σε συγκριση με φτηνα κινεζικα παραλληλα συνδεδεμενα ή και ιδιο μεγαλυτερο που βρισκω και στη χωρα μας.Το βιντεο που στειλαμε ειναι αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=SzfwkMqK7bI.
Μετα απο αυτο το βιντεο ο ανθρωπος παραδεχτηκε πως προκειται για ελλατωματικο εξαρτημα και προθυμα εστειλε καινουργιο και μαλιστα κομπλε με ολα τα ρακορ συνδεσης παρολο που τα ειχαμε ηδη.Να σας πω πως και υστερα απο συνεννοηση μαζι του δοκιμασα διαφορες εναλλακτικες οπως λιγοτερη η περισσοτερη γλυκερινη,εξαερωση,τριχοειδη συνδεση με χαλκοσωληνα,συνδεση με τεφλον ειτε 6χ4 ειτε 4χ2 και σε καμμια περιπτωση δεν διορθωνοταν το τρεμουλο αλλα ειδα μεχρι και χειροτερευση.
Οταν καποια στιγμη ηρθε το καινουργιο και αφου το εβαλα πανω ολα ηρθαν στην θεση τους και δουλευε αψογα με αξιοσημειωτη σταθεροτητα οπως και επρεπε.Να σας πω για να προλαβω πιθανο λαθος σκεπτικο πως οταν το μανομετρο δουλεψει σωστα αυτο σημαινει πως δεν υπαρχει καποιο λαθος στη συνδεση και αυτη η συνδεση δεν ειναι δυνατον να του αλλαξει συμπεριφορα στο απωτερο μελλον σε καμμια περιπτωση.
Ωστοσο μετα απο καμια βδομαδα και το καινουργιο μανομετρο παρουσιασε ακριβως το ιδιο προβλημα :f010:
Στην ερευνα που εκανα στην εδω αντιπροσωπεια ,για να μου φερουν αυτο το ωραιο και μικρο μανομετρο εστω και σε ποσοτητα ,εμαθα υστερα απο τα σχετικα e-mail με αμερικη οτι το μανομετρο αυτο ειναι ειδικη παραγγελια απο πελατη τους με τις δικες του προδιαγραφες και δεν ειναι διαθεσιμο σε κανεναν αλλον λογω αγορας δικαιωματων .
Εικαζω λοιπον πως κατι δεν παει καλα με τις προδιαγραφες που ζητηθηκαν απο τον εν λογω πελατη δεδομενου πως τοσα χρονια η wika δεν εχει κατασκευασει μανομετρο γλυκερινης κατω απο Φ63χιλ διαμετρο οπως και καμμια αλλη γνωστη εταιρια.Αυτοι κατι πρεπει να ξερουν :a014:
Ζητω συγνωμη για το σεντονι ομως ηθελα να προλαβω οποιον πιθανον θα ηθελε να το αγορασει να σκεφτει λιγο και την παραπανω περιπετεια πριν προβει σε κινησεις μιας και εγω προσωπικα ενθουσιαστηκα οταν το ειδα και εξεφρασα θετικα σχολια πριν δοκιμαστει για αρκετο καιρο.

Απάντηση