PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Τρί Μαρ 13, 2012 9:57 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα βρήκα χρόνο και διάθεση για να ασχοληθώ με το θέμα που ανέφερα και παραπάνω. Το διαχωρισμό δηλαδή του panel από την κύρια πλακέτα του PID.

Τα πρώτα βήματα είναι πολύ ενθαρρυντικά! Ο διαχωρισμός έγινε ήδη και απομένει η σύνδεση του καλωδίου, της φύσας και του εντοιχισμού της κύριας πλακέτας στο καινούριο της κουτί.

Για να μη φορτώνω όμως το post με πολλά λόγια, παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες:

1) Το PID βγαίνοντας δειλά-δειλά απ'το "καβούκι" του

2) Τα κομμάτια μετά το διαχωρισμό

3) Το panel και η κύρια πλακέτα χωριστά. Το πλάτος του είναι πλέον μόλις 9mm!

4) Καλωδιοταινία και φύσες για συνδεθούν οι 2 πλακέτες μεταξύ τους και το μαύρο κουτί που θα φιλοξενήσει την κύρια πλακέτα.

5) Τέλος, κάνοντας μιά πρόβα την κύρια πλακέτα μέσα στο κουτί της.

Το δύσκολο (και επικίνδυνο) μέρος, έφυγε. Ακολουθεί αρίθμηση των επαφών και κολλήσεις της καλωδιοταινίας με τις πλακέτες και τις φύσες.

Εννοείται πως σχόλια, παρατηρήσεις και συμβουλές είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες :oneup:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnCRT την Τρί Μαρ 13, 2012 10:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dio

Re: PID

Δημοσίευση από dio » Τρί Μαρ 13, 2012 9:59 pm

ωραια δουλεια Γιαννη!ελπιζω να σου πανε ολα καλα :oneup:

Fanis
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 2:30 pm
Όνομα: Φανης
Μηχανή:: Magic L'Espresso ESE
2η Μηχανή:: Saeco 8323
Μύλος:: Zassenhaus Lima
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: PID

Δημοσίευση από Fanis » Τρί Μαρ 13, 2012 11:48 pm

Μπραβο Γιαννη!!! :oneup: :oneup:
περιμενουμε και την ολοκληρωση του οπως επισης και ενα μικρο review αν τελικα αξιζε η εγκατασταση του

woodsman43

Re: PID

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Μαρ 14, 2012 8:01 am

Καταπληκτικο mod.Και εγω ελπιζω να σου δουλεψει.Δεν ξερω αν μπορει να οδηγηθει το καλωδιο σωστα απο την κυρια πλακετα.Αν σου δουλεψει παντως ειναι ενα mod που πολλοι απο εμας θα το θελαμε στις μηχανες μας για τους προφανεις λογους που και εσυ το ξεκινησες.Καλη επιτυχια.Θα περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα πως και πως. :clap:

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: PID

Δημοσίευση από G.K » Παρ Φεβ 01, 2013 10:12 am

johnCRT έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα βρήκα χρόνο και διάθεση για να ασχοληθώ με το θέμα που ανέφερα και παραπάνω. Το διαχωρισμό δηλαδή του panel από την κύρια πλακέτα του PID.

Τα πρώτα βήματα είναι πολύ ενθαρρυντικά! Ο διαχωρισμός έγινε ήδη και απομένει η σύνδεση του καλωδίου, της φύσας και του εντοιχισμού της κύριας πλακέτας στο καινούριο της κουτί.

Για να μη φορτώνω όμως το post με πολλά λόγια, παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες:

2) Τα κομμάτια μετά το διαχωρισμό

3) Το panel και η κύρια πλακέτα χωριστά. Το πλάτος του είναι πλέον μόλις 9mm!

τελικα φιλε γιαννη τι εγινε, δουλεψε ο διαχωρισμος? νομιζω οτι θα ενδιαφερει αρκετους να
μαθουμε νεα. :coffee:

Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Παρ Μάιος 17, 2013 11:40 pm

Γειά χαρά, μετά από αρκετό καιρό...

Ο διαχωρισμός δούλεψε κανονικότατα στον πάγκο δοκιμών :clap: Μάλιστα προμηθεύτηκα και υλικά για να φτιάξω και 2ο για τη Gaggia του αδερφού μου.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ με την τοποθέτησή του στην καφετιέρα μου και όπως το βλέπω μάλλον πρώτα θα τοποθετηθεί στου bro.

Όπως και να χει, θα ανέβουν οι σχετικές φώτος, απλά δε μπορώ να υποσχεθώ για το πότε ;)

Απάντηση