PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: PID

Δημοσίευση από dgn » Τρί Νοέμ 16, 2010 3:14 pm

Πρώτες εντυπώσεις:

1) Δεν το βρήκα ιδιαίτερα δύσκολο στην τοποθέτηση. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σας το κάνετε.
2) Το kit είναι από το PIDKits.com και έχει μέχρι και την τελευταία βίδα. Ο ιδιοκτήτης (Jim) είναι πολύ συνεννοήσιμος και γνώστης του αντικειμένου.
3) Επιτέλους βλέπω τι γίνεται στη Silvia !! Έστω και στην κορυφή του Boiler.
4) Ο woodsman έχει δίκιο σχετικά με την θερμοκρασία της Silvia, δεν είναι καθόλου σταθερή πόσο μάλλον χωρίς το PID.
5) Όταν τρέχει νεράκι η θερμοκρασία πέφτει ραγδαία.
6) Intrashot έχει μια απόκλιση της τάξεως των 10 περίπου βαθμών κελσίου με το PID πλέον.
7) Η γεύση του espresso έχει βελτιωθεί λίγο

Θα προσπαθήσω να γράψω πιο αναλυτικά τα βήματα. Γενικά πιστεύω ότι είναι ένα εύκολο task, που αν κάποιος επενδύσει λίγο παραπάνω χρόνο, τον οποίο εγώ δυστυχώς δεν διαθέτω, θα μπορέσει να το κάνει και με λιγότερα χρήματα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: PID

Δημοσίευση από Christos » Τρί Νοέμ 16, 2010 4:00 pm

dgn έγραψε:Πρώτες εντυπώσεις:
...
7) Η γεύση του espresso έχει βελτιωθεί λίγο
...
Εγώ προσωπικά που δεν είμαι και τόσο των mods εδώ θα ήθελα να δοθεί έμφαση, στο θέμα γεύση. (Φυσικά σε άλλο θέμα γιατί εδώ είναι το καθαρά τεχνικό κομμάτι).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: PID

Δημοσίευση από dgn » Τετ Νοέμ 17, 2010 5:53 pm

woodsman43 έγραψε:Φιλε φαινεται πολυ ενταξει η τοποθετηση συγχαρητηρια.Ηταν ευκολο το κιτ ?ειχε ακριβεις οδηγιες?Πως δουλευει?Κανα βιντεο με ελευθερη ροη της τρομπας και με shot μπορεις να βαλεις?Και παλι συγχαρητηρια και αναμενουμε. :oneup:
Καλησπέρα,

Το Kit θεωρώ ότι ήταν εύκολο στην τοποθέτησή του. Αυτό που με παίδεψε λίγο ήταν το να βγάλω τα καλώδια από τους μαμά θερμοστάτες αλλά και αυτό αντιμετωπίστηκε με ένα κατσαβιδάκι :-) Οι οδηγίες ήταν ακριβείς και η ροή τους βοήθησε προκειμένου να μπουν όλα με τον τρόπο που έπρεπε.
Η συναρμολόγηση του Kit πάνω στη μηχανή μου πήρε περίπου 3-4 ώρες ενός βραδινού μιας Κυριακής, κοινώς με αρκετά χαλαρούς ρυθμούς :D
Θα ποστάρω και video με ελεύθερη ροή τρόμπας. Περιττό να αναφέρω ότι τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά αν κάποιος δει το video και σίγουρα όχι ενδεικτικά. Δεν έχω δυστυχώς θερμόμετρο το οποίο να βάλω στο portafilter προκειμένου να μετρήσω την ακριβή θερμοκρασία του νερού.
Intrashot έχουμε μια απόκλιση της τάξης των 10 περίπου βαθμών. Σε αυτό παίζει ρόλο το γεγονός ότι το PID καταλαβαίνει ότι εισέρχεται κρύο νερό στο boiler με αποτέλεσμα να ανάβει απευθείας την αντίσταση προκειμένου να κρατήσει ισορροπία στη θερμοκρασία. Αυτό βέβαια οδηγεί και σε ένα μικρό overshooting στο τέλος του shot. Με το μαμά θερμοστάτη αυτή η σταθερότητα δεν υφίσταται μιας και η εντολή δίνεται αρκετά αργότερα. Αυτή είναι και η βασική βελτίωση στα shots. Επίσης σημαντικό είναι το γεγονός ότι η μηχανή είναι πλεον έτοιμη για χρήση ανά πάσα στιγμή, αφότου ζεσταθεί περίπου 30 mins (bye bye temp surfing).
Στο ουσιαστικό μέρος της βελτίωσης, η γεύση του espresso έχει βελτιωθεί προς το καλύτερο και έχει εξαλειφθεί μέρος της πικράδας, προφανώς λόγω της αυξημένης σταθερότητας θερμοκρασίας με το PID.

woodsman43

Re: PID

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Νοέμ 17, 2010 6:33 pm

Πολυ κατατοπιστικος ευχαριστουμε πολυ φιλε.Καλα καφεδακια με την ανανεωμενη σου ranchilio και αναμενουμε κανα βιντεακι με ενδιαφερον :respekt:

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: PID

Δημοσίευση από dalas » Σάβ Νοέμ 20, 2010 4:05 pm

Καταλαβαίνει κανένας τι έχει κάνει ο τύπος στο βιντεάκι;

Κατά τη διάρκεια της εκχύλισης πατάει τον διακόπτη του νερού;; :o Επίσης τι είναι το άλλο κουμπάκι αριστερά που πατάει;

A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

woodsman43

Re: PID

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Νοέμ 20, 2010 6:09 pm

To κοκκινο κουμπακι ειναι μια παραλληλη συνδεση που εχει κανει πανω στην τρομπα με μπουτον για να της δινει μικρες ενεργοποιησεις ετσι ωστε να συμπληρωνει λιγο νερο καθε φορα μεσα στο μποιλερ (για να εχει γεματο το μποιλερ συνεχεια μιας και αυτο αδειαζει ενω ατμοποιειται το νερο)και να πετυχαινει ετσι μεγαλη διαρκεια στον ατμο.Την ιδεα την εχει παρει απο την krups η οποια το κανει αυτο με πλακετα(οσοι εχουν krups με θερμομπλοκ το ξερουν αυτο)και τροφοδοτει το θερμομπλοκ συνεχεια με νερο.Οσο για το κουμπι του νερου μονο αυτος ξερει τι εχει κανει :lol: :lol: :lol: Ειναι προφανες πως εχει αλλαξει την συνδεσμολογια του διακοπτη αλλα δεν βλεπω πως μπορει αυτο να τον βοηθησει στην εκχυλιση.Ο Ποιητης εχει το δικαιωμα να λεει και να κανει οτι θελει και κανεις να μην μπορει να τον καταλαβει :roll:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: PID

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 20, 2010 6:32 pm

:offtopic: Δεν ξέρω για το PID αλλά η ιδέα για διάφανη πλάκα στο πάνω μέρος είναι ΟΛΑ τα λεφτά (πάλι από τον ίδιο).
http://bonanzleimages.s3.amazonaws.com/ ... Silvia.jpg
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: PID

Δημοσίευση από dalas » Σάβ Νοέμ 20, 2010 7:44 pm

Γιατί, η μόνωση του boiler τι σου λέει;

http://www.bonanza.com/booths/pidsilvia ... a_with_PID
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: PID

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Νοέμ 20, 2010 7:58 pm

Μπα...κρύβει το σημείον φθόνου αυτής της μηχανής. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: PID

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Νοέμ 20, 2010 8:11 pm

Off topic:
:lol:
Αποστειρωμένο δωμάτιο δωμάτιο μου θυμίζει το μπόιλερ!
Και στο βίντεο νόμιζα οτι βλέπω διαδικασία απογείωσης, live μέσα απο το cockpit!
Ο άνθρωπος έχει ρίξει την δουλειά! :clap:

Απάντηση