PID

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
smoothbore

Re: PID

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Ιαν 18, 2011 5:39 pm

Nikel έγραψε:οποτε το αφηνω οπως ειναι. Με λιγα λογια καθομαι στα αυγα μου :lol: :lol: :lol:
Η μπορείς να αρχίσεις τις σπουδες σαν ηλεκτρρονικός με εξειδίκευση στα συστήματα αυτοματισμών ψυξης θερμανσης :lol: :lol: :lol:

dio

Re: PID

Δημοσίευση από dio » Σάβ Δεκ 03, 2011 1:53 pm

καλημερα ομαδα!!
μπας και μπορει να μου πει καποιος στο auber το δεξι λαμπακι (alarm) σε ποια περιπτωση ειναι αναμενο?

Dimitris_P

Re: PID

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Δεκ 21, 2011 11:46 pm

δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά όταν ένας PID controller έχει μόνο 1 output τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το alarm για 2ο output, π.χ. τον έλεγχο θερμοκρασίας ατμού.

dio

Re: PID

Δημοσίευση από dio » Τετ Δεκ 21, 2011 11:50 pm

:oneup:

Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Παρ Μαρ 02, 2012 6:08 pm

Καλησπέρα παιδιά,

έχω παραγγείλει από Auber ένα universal 1/32 DIN PID temp.controller και λογικά βρίσκεται καθ' οδόν.

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι οι διαστάσεις του. Και εξηγούμαι: θέλω να το εντοιχίσω στην καφετιέρα μου. Ενώ λοιπόν υπάρχει άφθονος χώρος στην πρόσοψή της, δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος πίσω από αυτήν, στο εσωτερικό της. Ο controller σύμφωνα με τα specs που δίνει η Auber έχει βάθος 75mm, πίσω από την πρόσοψη όμως έχω μόλις 40mm.

Έτσι, σκέφτηκα μήπως είναι εφικτό να διαχωριστεί το pid σε δύο μέρη. Δηλαδή στο panel του pid (το τμήμα δηλαδή που φαίνεται εξωτερικά) και στο κυρίως σώμα του pid (πλακέτα μαζί με τις επαφές σύνδεσης). Ψάχνοντας στο forum μήπως έχει συζητηθεί ή κατασκευαστεί κάτι αντίστοιχο, δε βρήκα κάτι.

Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα;

Γιατί, για να είμαι ειλικρινής και χωρίς να θέλω να γίνω προσβλητικός σε όσους το έχουν κάνει, δε μου αρέσει καθόλου η εικόνα του εξωτερικού κουτιού.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :oneup:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: PID

Δημοσίευση από afonic » Παρ Μαρ 02, 2012 6:42 pm

Μονοκόμματο είναι φίλε Γιάννη. Και μάλιστα πρέπει να έχεις και λίγο εξτρά χώρο πίσω για τα καλώδια.

Μπορείς μήπως να το βάλεις στην οροφή να κοιτάει προς τα πάνω;

Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Παρ Μαρ 02, 2012 7:08 pm

Ιωσήφ, το γνωρίζω ότι είναι μονοκόμματο.

Απλά έλεγα μήπως κάποιος έχει καταφέρει να ανοίξει το πλαστικό κέλυφος του pid ώστε να δει εάν είναι εφικτό να διαχωριστεί το panel από την κυρίως πλακέτα :a014:

Όταν το παραλάβω, θα το ανοίξω (εάν ανοίγει βέβαια) και θα τσεκάρω αν γίνεται. Απλά επειδή με τρώει η αγωνία, είπα μπας και με είχε προλάβει κάποιος...

Για να τοποθετηθεί από πάνω δύσκολο και πάλι. Είναι λίγο περίεργη η διαμόρφωσή της και ενώ έχει χώρο χαμηλά στη βάση, ψηλά γίνεται το σώσε!

Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Παρ Μαρ 02, 2012 9:51 pm

Μία επιπλέον ερώτηση: το pid ζεσταίνεται γενικά? Ρωτάω για να δω αν αξίζει να πάω σε κάποιο μεταλλικό κουτί ώστε να μπορεί να απάγει κάπως τη θερμότητα ή να βολευτώ με ένα πλαστικό που έχω βρει και κάθεται κυριολεκτικά "κουτί"?

Ευχαριστώ

dio

Re: PID

Δημοσίευση από dio » Παρ Μαρ 02, 2012 11:38 pm

το pid σαν οργανο δε ζεσταινεται.πρεπει ομως να μπει στο σημειο που βγαζει η μηχανη τη λιγοτερη θερμοτητα.

Άβαταρ μέλους
johnCRT
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:17 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Izzy DayLine 4602S
Οι καφέδες μου:: Buscaglione Soalto, Taf SweetBlue
Τοποθεσία: Δροσοπηγή (Αττικής)

Re: PID

Δημοσίευση από johnCRT » Δευ Μαρ 05, 2012 7:33 pm

Έχω νέα επί του θέματος. Το PID παρελήφθη, βγήκε απ'το πλαστικό κουτί του και εντός της βδομάδας θα υποστεί εγχείρηση διαχωρισμού της κύριας πλακέτας με το panel ελέγχου!

Έτσι θα είναι εφικτό το PID να εντοιχιστεί ακόμα και σε καφετιέρες που πριν δε γινόταν για χωροταξικούς λόγους (όπως στη δικιά μου ή στη Gaggia Classic του αδερφού μου).

Θα επανέλθω με φώτος ;)

Απάντηση