Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Portstewart » Παρ Φεβ 25, 2011 8:59 am

Ρίχνοντας ένα Dezcal κατόπιν συμβουλής, το νερό άρχισε να βγαίνει μαύρο από την καφετιέρα...διέλυσα ένα φακελάκι σε ένα λίτρο σύμφωνα με τις οδηγίες και τράβηξα νερό για να το πάρει μέσα η μηχανή και την άφησα και περίπου μια ώρα να δουλέψει..
το νερό δεν σταμάτησε να βγαίνει μαύρο παρά μόνο όταν έβαλα ξανά νερό στη μηχανή για το ξέπλυμα...και μιλάμε για νερό στο οποίο δεν συνέβαινε καθίζηση για ώρα....(παρέμενε μαύρο για πολύ περισσότερη ώρα απ'οσο μπορούσα να περιμένω). Anyway...

επειδή δεν πιστεύω ότι καθάρισε η μηχανή από τα άλατα πλήρως (ένα ανταλλακτικό της μηχανής που αντικατέστησα και είχε υποστεί διάβρωση μετά από χρήση του διαλύματος παρέμεινε μαύρο διαβρωμένο και με ίχνη από άλατα.)

επιλογικά να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος από τον καθαρισμό του Dezcal και επειδή πιστεύω ότι το Boiler έχει δουλειά ακόμα, θα κάνω και ένα δεύτερο καθαρισμό... μήπως και σταματήσει να βγαίνει το νερό μαύρο (με ρινίσματα δηλαδή).

Αυτά..!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 25, 2011 10:40 am

Γιατι δεν κάνεις την αφαλάτωση στο λυμένο boiler όπως συζητήθηκε παραπάνω ώστε να έχεις και οπτικό feedback; (και εμείς τις φωτογραφίες :lol: ). Εγώ νόμιζα ότι ήταν ήδη λυμένο από τις φωτογραφίες σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Portstewart » Παρ Φεβ 25, 2011 1:17 pm

ήταν επικίνδυνο για τις άλλες επιφάνειες εξωτερικά του boiler (και κάποιες επαφές) + το σημείο που κουμπώνει με το κάτω μέρος (που είναι μπρούτζος) όπου υπάρχει μια λαστιχένια επικάλυψη. δεν ήθελα να τα πειράξω όλα αυτά. έχω όμως αντίδειγμα της κατάστασης από το ανταλλακτικό που έχω αλλάξει και το βούτηξα στο dezcal για να δω τις αλλαγές. αν δεν δω αλλαγή μετά την επανάληψη του καθαρισμού με dezcal μπορεί να την λύσω ξανά...τιμής ένεκεν του φορουμ!

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Portstewart » Πέμ Μαρ 17, 2011 3:40 pm

ενημερωτικά για κλείσιμο του διαλόγου και το δεύτερο dezcal δεν έδωσε λύση στο πρόβλημα... το νερό συνεχίζει και βγάζει κομμάτια από το boiler.

η μόνη πιθανότητα είναι ίσως το τρίψιμο των εσωτερικών επιφανειών, αλλά το βλέπω δύσκολο να ασχολούμαι με κάτι τέτοιο για την ώρα. έχω κάτι κατά νου βέβαια, αλλά θα ενημερώσω το Post όταν έχω κάποια αποτελέσματα.

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Portstewart » Τρί Μάιος 10, 2011 12:18 pm

Για να κλείσω και το θέμα,

έγινε η αντικατάσταση του μποίλερ με καινούριο μαζί με τις τσιμούχες στις επαφές και τώρα η μηχανή είναι σαν καινούρια.
Να σημειώσω ότι έγινε και 3η αφαλάτωση στη Eurogat αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Η διάβρωση δεν επιδιωρθώνεται με τέτοιες ενέργειες αφαλάτωσης. Το καινούριο Boiler κόστισε περίπου 50 ευρω (τιμές eurogat).

Λ

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 10, 2011 12:28 pm

Μαζί με τα εργατικά πόσο κόστισε;
Επίσης φυσικά και δεν μπορεί να διορθωθεί η διάβρωση με αφαλάτωση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Portstewart
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 1:19 pm
Όνομα: Λάμπρος
Μηχανή:: Delonghi Dedica 680
2η Μηχανή:: Gaggia Deluxe(sold!)
Μύλος:: Iberital
Τοποθεσία: Agrinion

Re: Gaggia Evolution Διάβρωση Boiler

Δημοσίευση από Portstewart » Τρί Μάιος 10, 2011 9:34 pm

τα εργατικά δικά μου άρα μόνο το χρόνο μου (15 λεπτά ) και το φυσικά κόστισε 15 ευρω στη Eurogat (χωρίς να ανοίξουν το Boiler).....

Απάντηση