'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
woodsman43

'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Ιαν 31, 2011 10:24 pm

Ενα τεταρτο με αδειο μποιλερ απο νερο ειναι αρκετο για να γινει το κακο σε μηχανες με εσωτερικη αντισταση.Το εζησα και εγω δυστηχως στο πετσι μου και σας δειχνω το αποτελεσμα ετσι για λιγο βραδυνο οφθαλμολουτρο να φοβουνται και να τρωνε ολο το φαι τους τα καλα παιδακια :lol: :lol:.
Συνημμένα
06.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιαν 31, 2011 10:31 pm

Έπρεπε να το δημοσιεύσεις μετά τις 11:00 π.μ. και να βάλεις και το σηματάκι ακατάλληλο. Ευτυχώς δεν υπάρχει ιντερνετικό ΕΣΡ. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Loizos

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από Loizos » Δευ Ιαν 31, 2011 10:39 pm

Συγχαρητήρια :a013:
Πως και δεν σκέφτηκες καμιά πατέντα γιαυτό? Εγώ σκέφτηκα να βάλω ένα φλοτεροδιακόπτη που απλά θα οδηγεί ένα ledακι για προειδοποίηση μέσω μπαταρίας (δεν εμπιστεύομαι σε τέτοια πράματα 230V).

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Ιαν 31, 2011 10:40 pm

:a060: Αποκρουστικό..Κρύος ιδρώτας!
Δημήτρη απο τι μέταλλο είναι η αντίσταση και τι θερμοκρασία πιάνει και συμβαίνει αυτό;
Βασικά σκάει σε εκείνο το σημείο,ανοίγει,τί γίνεται;
Για πές λίγα.. :a014:

Dimitris_P

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Ιαν 31, 2011 10:50 pm

Περίεργο γιατί οι περισσότερες μηχανές (υποτίθεται ότι) έχουν έλεγχο στάθμης κ διακόπτουν όταν το δοχείο μείνει χωρίς νερό,αλλά η δικιά σου είπε να το παίξει Κιάμος, Χωρίς νερό μπορώ χωρίς εσένα όχι

woodsman43

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Ιαν 31, 2011 11:13 pm

Τι πατεντα?Δεν υπαρχει πατεντα γι αυτο.Οι ΗΧ ολες εχουν αισθητηρα σταθμης και αναπληρωνουν αυτοματα οταν πεσει η σταθμη.Ετσι ειναι και η δικια μου.Δεν διακοπτεται τιποτε βρε δημητρης απλως αναπληρωνει αυτοματα η μηχανη σου.

Εμενα το επαθε απο κινεζικο διακοπτη με τον οποιο εκανα μια πατεντα και αυτος κολλησε.Αλλα η αντισταση ειναι απο silvia και σε ολες τις single boiler δεν υπαρχει αυτοματη πληρωση.Αυτο παθαινει μια τετοια μηχανη(single boiler) αν εξατμιστει το νερο της και δεν το παρετε χαμπαρι γι αυτο λεμε πως δεν τις αφηνουμε με τις ωρες ανοιχτες χωρις να βγαζουμε λιγο νερακι που και που.

Η θερμοκρασια που αναπτυσεται ειναι περα απο τα ορια της αντιστασης μιας και ο θερμοστατης η το pid δεν αντιλαμβανονται την ανοδο της θερμοκρασιας για να κοψουν επειδη εχει μεινει μονο ο αερας μεσα στο μποιλερ.Το νερο λειτουργει και σαν ψυκτικο της αντιστασης .

Μαθαινουμε πονωντας δυστηχως και εγω δεν αποτελω εξαιρεση :( (πονουν μωρε τα παληκαρια?) :lol:

anepro

Re: 'Αδειο μπόιλερ=καμμένη αντίσταση.

Δημοσίευση από anepro » Δευ Ιαν 31, 2011 11:52 pm

Δεν πειράζει, εσύ να' σαι καλά. Το πάθημα σου έγινε μάθημα. Τώρα...ξέρεις τι πρέπει να αποφεύγεις στο μέλλον. Ουδέν κακόν αμιγές καλού (σε κάθε πράγμα, όσο και αν φαίνεται αρνητικό, βρίσκεται πάντοτε κάτι το θετικό).

Απάντηση