Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
antonis

Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από antonis » Σάβ Ιαν 22, 2011 9:44 pm

Μετά από υπόδειξη της Eurogat χρησιμοποίησα για πρώτη φορά ταμπλέτες cafiza για να καθαρίσω το shower screen, τα καλαθάκια και το pf. Έβαλα μία ταμπλέτα με μπόλικο ζεστό νερό σε μία λεκάνη και τα έριξα όλα μέσα όπως (νομίζω) ότι μου είχαν προτείνει. Αποτέλεσμα: τζίφος :down: Οι τρύπες που ήταν κλειστές από καφέ παρέμειναν κλειστές. Θα επικοινωνήσω μαζί τους τη Δευτέρα, αλλά μήπως κάποιος καθαρίζει με αυτόν τον τρόπο για να μου πει τι γίνεται; Επίσης με τι τρόπο καθαρίζετε εσείς το shower screen και τα καλαθάκια και πόσο συχνά, εκτός από το καθημερινό καθάρισμα με wetex/βουρτσάκι/χαρτί κλπ; Διάβασα ένα παλιό Post του Χρήστου που αναφέρει μούλιασμα σε ξύδι. Κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Ιαν 22, 2011 10:16 pm

Το ξύδι σίγουρα θα βγάλει και τα πιο δύσκολα και μετά δεν θα μυρίζει καθόλου.
Πάντως εγώ έβγαζα την σίτα και την έτριβα με μία οδοντόβουρτσα.Γυάλιζε.
Εσένα γιατί είναι τόσο βουλωμένες οι τρύπες;Γίνεται αυτό; :a014:
Αλήθεια με το καθάρισμα που ρίχνω στην μηχανή με ένα απλό vettex,δεν βρίσκω ούτε ίχνος υπολειμμάτων καφέ πουθενά!
Για μένα αυτό είναι το παν.Πολύ καλό καθάρισμα μετά τον καφέ.Την στιγμή που είναι φρέσκα τα υπολείμματα και με ένα νωπό vettex δεν μένει τίποτα!Ούτε βουρτσάκια,ούτε πανιά,ούτε φάρμακα.. Σκύβω να δω απο κάτω το group,βάζω μέσα το vettex στο αυλάκι,καθαρίζω το λάστιχο,το αυλάκι που τρέχουν τα δόντια του PF,την ντουζιέρα,τρέχω λίγο νερό χωρίς το PF,μετά με το PF κουμπωμένο (ανάλογα πόση βρωμιά έχει) και τέλος!Γυαλί όλα.
Off topic:
Έκανα μετά απο τόσο καιρό backflush (χωρίς φάρμακο) στην μηχανή γιατί είδα λίγο θολό το νερό που έβγαινε στο drip tray και αμέσως καθάρισε.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 22, 2011 10:20 pm

Το cafiza είναι για τα λάδια από τον καφέ. Το ξύδι είναι για τα άλατα του νερού. Διαφορετικά πράγματα. Το cafiza θα σου τα καθαρίσει από την καφετί χρωστική, εάν την παρατηρείς βέβαια. Εμένα με δύο καφέδες την ημέρα και καλό καθάρισμα με νερό δεν είχα καφέ χρωστική στα καλαθάκια και στο pf και όσο είχα την μηχανή δεν χρειάστηκε ποτέ να τα καθαρίσω με cafiza που σημειωτέον ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έρθει σε επαφή με το πλαστικό χερούλι του pf.
Εάν οι τρύπες της shower screen παρέμειναν κλειστές μετά το cafιza τότε το κρύο ξύδι θα κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Update.
Επίσης με τίποτα μην δοκιμάσεις να ξεμπλοκάρεις τις τρύπες της shower screen με μηχανικό τρόπο. Πχ οδοντόβουρτσα, καρφίτσες κτλ. Θα την καταστρέψεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

antonis

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από antonis » Σάβ Ιαν 22, 2011 10:47 pm

Το shower screen έχει κλειστές τρύπες κατά 10% περίπου (τυχαία εκτίμηση δεν τις μέτρησα) και το διπλό καλαθάκι πολύ λιγότερες. Τη μηχανή την έχω 2 χρόνια περίπου φτιάχνοντας 1 καφέ την ημέρα, εδώ και λίγο καιρό τα καθαρίζω με βουρτσάκι ενώ μέχρι τώρα τα καθάριζα με wetex ή διπλωμένο χαρτί κουζίνας μετά από κάθε καφέ. Οι κλειστές τρύπες φαίνονται να έχουν καφετί χρώμα και φανταζόμουν κατάλοιπα καφέ και όχι άλατα, αλλά ίσως να είναι οφθαλμαπάτη. Καφέ χρωστική φαίνεται έντονα στο εσωτερικό του pf αλλά ούτε σε αυτό είδα ιδιαίτερη διαφορά μετά το cafiza. Ούτως ή άλλως θα δοκιμάσω και το ξύδι. Βάζετε κάποιο ιδιαίτερο ξύδι (θυμάμαι ένα άσπρο που έβαζε παλιά η μητέρα μου στο σίδερο για αφαλάτωση) ή κάνει οποιοδήποτε κι ας είναι και balsamico :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 22, 2011 11:01 pm

Εγώ απλό φτηνό κόκκινο ξύδι carrefour χρησιμοποίησα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από focus » Σάβ Ιαν 22, 2011 11:05 pm

Christos έγραψε: Επίσης με τίποτα μην δοκιμάσεις να ξεμπλοκάρεις τις τρύπες της shower screen με μηχανικό τρόπο. Πχ οδοντόβουρτσα, καρφίτσες κτλ. Θα την καταστρέψεις.
+1

Με αυτό τον τόπο ξεβούλωσα ένα διπλό καλαθάκι... Νόμιζα ότι έκανα κάτι σωστό , μέχρι που το έβαλα σε naked portafilter. :OOPS:

antonis

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από antonis » Δευ Ιαν 24, 2011 7:02 pm

Δυστυχώς και με το ξύδι δεν είδα αποτέλεσμα :( Παραμένουν οι κλειστές τρύπες στο shower screen και στο διπλό καλαθάκι

nikp81

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Ιαν 25, 2011 8:12 am

Το ζεστανες το ξυδι??Εγω χτες το εκανα αυτο με σχεδον βραστο ξυδι και καθαρισανε ολα..Και οχι μονο ξεβουλωσαν οι τρυπες απο τα φιλτρα και την shower αλλα γυαλισανε κιολας...

antonis

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από antonis » Τετ Φεβ 02, 2011 10:53 pm

Τελικά δεν έπιασε τίποτα από τα παραπάνω.

Βρήκα όμως το απόλυτο καθαριστικό που σου δίνει καθαρό και γυαλισμένο shower screen και καλαθάκι:
10euro.jpg
ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ :b050:

(4€ περίπου το shower screen και 4€ το καλαθάκι και προσεκτικότερο καθάρισμα από εδώ και πέρα)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 02, 2011 10:56 pm

Σωστός ο Αντώνης :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση