Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
VAMPIRE

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από VAMPIRE » Τετ Φεβ 02, 2011 10:59 pm

Είναι μαγικό . :lol: :lol: :lol:
Μπράβο Αντώνη :a013:

Dimitris_P

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Φεβ 02, 2011 11:11 pm

κι έχεις και ρέστα :D

Mpoumpoukas

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Mpoumpoukas » Παρ Ιουν 17, 2011 8:33 pm

Παιδια συγνωμη αλλα ειμαι καινουργιος και δεν εχω ιδεα απο που να αγορασω το shower και το καλαθακι με 10€ !

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιουν 17, 2011 8:40 pm

Καλωσόρισες στο forum. Για Gaggia ανταλλακτικά θα δεις στην Eurogat.
http://www.eurogat.eu/default.asp?sid=1612&LangId=71

YΓ Άμα θέλεις ενημέρωσε το profil σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Savvas

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Savvas » Παρ Αύγ 05, 2011 10:59 am

Παιδια πηγα να καθαρισω το steam wand αμεσως μετα την παρασκευη γαλακτος με ενα vetex και κολλησε το vetex απανο...:P
Τωρα τι να κανω για να το καθαρισω καλα?

Συγνωμη εαν εβαλα την ερωτηση μου σε λαθος θεμα αλλα δεν εβρισκα τιποτα πιο ταιριαστο...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Αύγ 05, 2011 11:34 am

Savvas έγραψε:...

Συγνωμη εαν εβαλα την ερωτηση μου σε λαθος θεμα αλλα δεν εβρισκα τιποτα πιο ταιριαστο...
Δεν θα με ένοιαζε πραγματικά εάν η ερώτηση είναι σε λάθος μέρος αλλά αυτό που για να είμαι ειλικρινής μου την έδωσε στα νεύρα ήταν το συγγνώμη. Αυτά τα "συγγνώμη" που κανείς δεν εννοεί.

Το πμ που σου έστειλα και το διάβασες στις 30/07. Να το δει ο κόσμος και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.
Christos έγραψε:Καλημέρα Σάββα.

Το καλύτερο απ΄όλα είναι να προηγείται αναζήτηση στο forum. Πάνω δεξιά υπάρχει κατάλληλο πεδίο που λέει "αναζήτηση" όπου μπορείς να βάζεις λέξεις κλειδιά.
Εάν δεν βρεις κάτι καλύτερα είναι να ανοίγεις καινούριο topic με συγκεκριμένο και περιγραφικό τίτλο. Πρέπει να αποφεύγεται η δημιουργία θεμάτων που να αναπτύσσονται σε πολλές σελίδες και κάτω από τίτλους του τύπου "SOS δεν είναι καλός ο καφές".
Επίσης καλή ορθογραφία απαιτείται μόνο για τον τίτλο αν και καλό θα ήταν να υπάρχει και σε όλο το κείμενο.

Τέλος εδώ είμαστε όλοι φιλαράκια οπότε μπορείς να με αποκαλείς με το όνομα μου. Η διαχείριση του forum είναι απλά όπως λένε οι Eγγλέζοι μια "βρώμικη δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει". :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

gtsip

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από gtsip » Τρί Νοέμ 01, 2011 12:55 pm

Γεια σας,
Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με τον καθαρισμό του shower screen. Είναι βουλωμένο κατά 80%.Προσπάθησα να το ξεβιδώσω για να το καθαρίσω εσωτερικά και η βίδα δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Μήπως δεν κάνω σωστά?
:a014:
Να σημειώσω ότι έχω χρησιμοποιήσει υγρά καθαρισμού αλάτων και δεν έφεραν αποτέλεσμα.
:(

prwpelas

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από prwpelas » Πέμ Σεπ 06, 2012 9:10 pm

καλησπερα! επειδη δεν εχω κανει ποτε καποιο καθαρισμο της μηχανης μου και για την ακριβεια δεν ειχα ακουσει ποτε περι αφαλατωσης κλπ ειπα να ασχοληθω με το θεμα...
καταρχας προσπαθησα να ξεβιδωσω το shower screen για να το καθαρισω, δεν μπορεσα και τα παρατησα για να μην καταστρεψω τις στροφες της βιδας. Επισης λογω των οσων διαβασα ειπα να πιω εναν εσπρεσο και να τον βαθμολογησω οντας πιο εμπειρος απο πριν και παρατηρησα μια πικρα που δεν ειχα παρατηρησει προηγουμενως.
Στο ερωτημα μου λοιπον, τι συνεργα πρεπει να αγορασω για την συντηρηση και πως ακριβως γινεται; Στα αλλα θεματα αναφερεται η διαδικασια αλλα εχει καποιους ορους που δεν τους καταλαβαινω οπως back-flushing και κατι βαλβιδες.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Σεπ 06, 2012 9:35 pm

Δεν χρειάζεται η μηχανή σου backflushing γιατί δεν έχει αυτήν την βαλβίδα που αναφέρεις. Πάντως χρειάζεται σίγουρα αφαλάτωση (δες το manual της μηχανής σου).
Τα καλαθάκια και το portafilter καθάρισέ τα με υγρό για τα πιάτα και εάν είναι πολύ βρώμικα ίσως να χρειαστεί κάποιο πιο εξειδικευμένο καθαριστικό.
Τέλος, πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο για να βγάλεις και την shower screen για καθάρισμα (φυσικά χωρίς να καταστρέψεις την βίδα).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

prwpelas

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από prwpelas » Παρ Σεπ 07, 2012 8:05 pm

Μολις τελειωσα τον πρωτο καθαρισμο της μηχανης μου..
θα κανω μια περιγραφη των οσων εκανα μην τυχον και εχω κανει κατι λαθος που δεν νομιζω καθως τα βηματα ηταν πολυ απλα...
καταρχας καταφερα να ξεβιδωσω την shower screen και μετα την καθαρισα μαζι μετα τα καλαθακια και τα εβαλα σε ξυδι. Μετα πηγα και αγορασα απο ενα μαγαζι στη γειτονια μου ενα καθαριστικο για τα αλατα dezcal και εκανα τον καθαρισμο οπως ελεγε το manual. Μετα ξεβγαλα την μηχανη και τα υπολοιπα και εφτιαξα τον "πρωτο" μου εσπρεσσο!
Προσωπικα δεν μου φανηκε δυσκολο αφου σε συγκριση με τον καθαρισμο του ενυδρειο που εχω ο καθαρισμος διηρκησε την μιση ωρα.
Ευχαριστω πολυ Χρηστο για τη βοηθεια σου και αν εχεις καποια συμβουλη ακομα για να βελτιωσω την ποιοτητα του εσπρεσσο μου θα χαρω πολυ να την ακουσω και να την ακολουθησω!
:a013:

Απάντηση