Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Σεπ 13, 2022 10:15 pm

Να σου πω την αλήθεια είμαι της άποψης εάν δεν χαλάσει μην το φτιάξεις, δηλαδή εάν μετά το καθάρισμα βάλεις το τυφλό και δεν έχεις διαρροές από δίπλα δεν βλέπει το λόγο αντικατάστασης μιας και κάνει την δουλειά του.
Ακόμα και στα μαγαζιά δεν ξέρω αν το αλλάζουν στην τακτική συντήρηση και στο μήνα έχουν κάνει καφέδες που εμείς θα χρειαστούμε χρόνια. Εγω έχω ένα σετ ανταλλακτικών και ότι νομιζω ότι θέλει αντικατάσταση το κανω, και μετά αναπληρώνω το κενό. Συνήθως οι βλάβες βγαίνουν όταν τα μαγαζιά είναι κλειστά.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Σεπ 13, 2022 10:44 pm

Με τις καθαριοτητες και τη συντηρηση ειμαι γενικα πολυ τακτικος και προσεκτικος με ολα τα πραγματα μου (αυτοκινητο, ρολογια, κινητο κτλ). Οποτε δεν θα μπορουσε να μου ξεφυγει η κυρα Μαρτζοκο και ο λοιπος εξοπλισμος. Οποτε θα κανω ενα περασμα με μωρομαντηλο και πορευομαστε. Απλα μου εκανε εντυπωση ποσο καλα και σφιχτα χωμενη ειναι μεσα στο grouphead. Λογικο ειναι αλλωστε γιατι η δουλεια της ειναι να μην αφηνει ανοχες και κενα ωστε να μην εχουμε διαρροες.
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από AlexFocus » Δευ Σεπ 19, 2022 7:02 am

Καθαρισα φλατζα, χωρις να τη βγαλω, και γενικα τον ολο χωρο του grouphead που εφαρμοζει στο pf με μωρομαντηλο και εγινε λαμπικο.
Ford Focus MkII f/l 2008

Απάντηση