Διαρροή ατμού από παναρέλο Gaggia Classic

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Διαρροή ατμού από παναρέλο Gaggia Classic

Δημοσίευση από Roulaki » Τετ Δεκ 20, 2023 9:32 am

Καλημέρα ομάδα. Έχω θέμα με το ακροφύσιο ατμού της gaggia classic μου. Μετά από 2-3 μέρες που το αφρόγαλο για τον καπουτσίνο μού έβγαινε σαν σαπουνάδα, είπα να σκαλίσω λίγο το ακροφύσιο της μηχανής, σκεπτόμενη ότι ίσως να έχει μέσα υπολείμματα από γάλα. Το αφαίρεσα ολόκληρο, εννοώ όχι μόνο την άκρη που βγάζω συνήθως, αλλά και το μαύρο μικρό βιδωτό κομματάκι. Το αποσυναρμολόγησα, πλύσιμο, στέγνωμα κτλ. Σήμερα το πρωί επανατοποθέτησα και την ώρα που έκανα το αφρόγαλο, βγήκε από τη θέση του από την πίεση, έτσι σαν να γλίστραγε προς τα κάτω. Το ξανάβαλα, το αφρόγαλο έγινε κακήν κακώς, αλλά παρατήρησα το εξής: μου πετάει ατμό από το επάνω μέρος του, σαν να μη στέκεται σωστά πάνω στο μεταλλικό σωληνάκι του ατμού. Και το φλαντζάκι που έχει μέσα παίζει και φεύγει από τη θέση του. Είμαι για καινούριο παναρέλο έτσι;

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Διαρροή ατμού από παναρέλο Gaggia Classic

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τετ Δεκ 20, 2023 1:38 pm

Roulaki έγραψε:
Τετ Δεκ 20, 2023 9:32 am
Καλημέρα ομάδα. Έχω θέμα με το ακροφύσιο ατμού της gaggia classic μου. Μετά από 2-3 μέρες που το αφρόγαλο για τον καπουτσίνο μού έβγαινε σαν σαπουνάδα, είπα να σκαλίσω λίγο το ακροφύσιο της μηχανής, σκεπτόμενη ότι ίσως να έχει μέσα υπολείμματα από γάλα. Το αφαίρεσα ολόκληρο, εννοώ όχι μόνο την άκρη που βγάζω συνήθως, αλλά και το μαύρο μικρό βιδωτό κομματάκι. Το αποσυναρμολόγησα, πλύσιμο, στέγνωμα κτλ. Σήμερα το πρωί επανατοποθέτησα και την ώρα που έκανα το αφρόγαλο, βγήκε από τη θέση του από την πίεση, έτσι σαν να γλίστραγε προς τα κάτω. Το ξανάβαλα, το αφρόγαλο έγινε κακήν κακώς, αλλά παρατήρησα το εξής: μου πετάει ατμό από το επάνω μέρος του, σαν να μη στέκεται σωστά πάνω στο μεταλλικό σωληνάκι του ατμού. Και το φλαντζάκι που έχει μέσα παίζει και φεύγει από τη θέση του. Είμαι για καινούριο παναρέλο έτσι;
Λογικά πρέπει να παίρνει αέρα (ή και να χάνει) στο πάνω μέρος του panarello. Μπορεί να φταίει κάποια φλάτζα ή κάτι άλλο αφού αυτά είναι πλαστικά. Πάντως καινούρια έχουν 5 το πολύ 10 ευρώ, ή το latte art panarello που έχει πχ το e-coffeeshop 15 ευρώ, αν δε θες δηλαδή και να ασχοληθείς να βρεις τι ακριβώς φταίει, να βρεις το μέγεθος της φλάτζας κοκ. Αλλιώς μπορείς να πάρεις και ένα καλό steam wand πχ της Silvia αλλά θέλει λίγη δουλειά στην εγκατάσταση.

Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Διαρροή ατμού από παναρέλο Gaggia Classic

Δημοσίευση από Roulaki » Τετ Δεκ 20, 2023 1:56 pm

Λογικά το φλαντζάκι χαλάρωσε. Έκανα μια πατέντα και το αναποδογύρισα μήπως πιάσει καλύτερα μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό. Το ακροφύσιο για Silvia το είχα σκεφτεί όταν την πρωτοπήρα, αλλά μπορω να πω ότι είμαι ικανοποιημένη με το αφρόγαλο που βγάζω με το αρχικο. Ευχαριστώ για τον κόπο και την απάντηση.

Απάντηση