Πρόβλημα με τρίοδη;

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Οκτ 07, 2023 2:17 pm

Γεια σε όλους!


Έχω μια Gaggia baby την οποία συντηρώ τακτικά, αφαλάτωση με ξινο κάθε 2 μήνες, backflush με cafiza κάθε 1-23 μήνες και κάθε ΣΚ backflush με σκέτο νερό.
Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι σηματνική μείωση ροής σε σημείο ο καφές να βγαίνει νεροζούμι το οποίο παρουσιάζεται κάποιες φορές μόνο όταν
ο τελευταίος καφές που έκανα ήταν καπουτσίνο δηλαδή έγινε χρήση του ατμού.
Καταλαβαίνω οτι κολλάει η τρίοδη που προκαλεί τη μειωμένη πίεση νερού και για να ξεκολλήσει πρέπει να κάνω πολλές απότομες εκτονώσεις νερού απο το shower ή να κάνω χρήση του τυφλού πάλι με αλεπάλληλες εκτονώσεις.
Την τρίδη την έχω καθαρίσει πολλές φορές και δεν κολλάει με απλές εκχειλίσεις παρα μόνο μετά την αλλαγή απο ατμό σε εκχείλιση.
Εϊναι ξεκάθαρα θέμα τρίοδης (προβληματική;) ή υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο;
Το κόστος της δεν είναι χαμηλό (κοντά 80ευρω) και θα ήθελα τη γνώμη σας.
υ.σ. για τη μετάβαση απο ατμό σε απλή εκχείλιση απλώς περιμένω και μετά τρέχω νερό σωστα; Γιατί εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Επίσης αν κάνω το αφρόγαλο και κλείσω την καφετιέρα είναι λάθος; πρέπει πρώτα να τρέξω νερό;


Ευχαριστώ

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από DioNiSis » Κυρ Οκτ 08, 2023 6:37 pm

Το πρόβλημα οπως το περιγράφεις δεν είναι η τριοδη αλλά το οτι μετα την χρήση του ατμού δεν ειναι γεμάτο το μπόιλερ με νερό, και ενδεχομένως δεν γεμίζει και μετά οταν τρέχεις νερό γιατί υπάρχει αέρας εγκλωβισμένος μέσα.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μετά τη χρήση του ατμού να βάλεις να τρέξει νερό και ταυτόχρονα να ανοίξεις για λίγο και τη βαλβίδα ατμού μέχρι να τρέξει και από εκεί νερό ώστε να έχει γεμίσει το μπόιλερ νερό μέχρι πάνω.

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από madrivermadonus » Κυρ Οκτ 08, 2023 8:50 pm

Άρα Διονύση θεωρείς οτι δεν είναι πρόβλημα αλλα εγώ λανθασμένα δεν έκανα τη διαδικασία που περιγράφεις;
Σήμερα και πριν την απάντησή σου έκανα όπως το περιέγραψες αλλα χωρίς να τρέξω νερό απο το ακροφύσιο.
Έκανε 3-4 δεύτερα άντληση και μετά έριξε νερό απο τη ντουζιέρα.
Πάλι όμως γενικά είναι φυσιολογικό να θέλει τόση προσπάθεια για να γεμίσει σε περιπτωση που η τελευταία ενέργεια είναι η χρήση του ακροφύσιου και να φαίνεται σαν να κολλάει;

Philip
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2021 9:00 pm

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από Philip » Τρί Οκτ 10, 2023 1:46 pm

Nα λύνεις και να καθαρίζεις και το shower του γκρουπ όσο μπορείς, γιατί πιάνει καφε-μπίχλα εκεί (δεν λέω ότι φταίει αυτό στην περίπτωση που περογράφεις).

DioNiSis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2012 3:33 pm
Μηχανή:: Gaggia Baby pid opv
Μύλος:: Graef cm 702
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: δοκιμάζω συνεχώς
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από DioNiSis » Παρ Οκτ 13, 2023 9:39 pm

madrivermadonus έγραψε:
Κυρ Οκτ 08, 2023 8:50 pm
Άρα Διονύση θεωρείς οτι δεν είναι πρόβλημα αλλα εγώ λανθασμένα δεν έκανα τη διαδικασία που περιγράφεις;
Σήμερα και πριν την απάντησή σου έκανα όπως το περιέγραψες αλλα χωρίς να τρέξω νερό απο το ακροφύσιο.
Έκανε 3-4 δεύτερα άντληση και μετά έριξε νερό απο τη ντουζιέρα.
Πάλι όμως γενικά είναι φυσιολογικό να θέλει τόση προσπάθεια για να γεμίσει σε περιπτωση που η τελευταία ενέργεια είναι η χρήση του ακροφύσιου και να φαίνεται σαν να κολλάει;
Ναι δεν ειναι πρόβλημα εγω έτσι το κάνω καθημερινά που χρησιμοποιώ το ακροφυσιο για να μην εχω το ιδιο πρόβλημα. Μετα τη χρηση του ακροφυσιου δεν ειναι το μποιλερ γεματο με νερο, γιαυτό και θελει λιγα δεύτερα να τρεξει γιατι πρεπει γεμισει πρωτα. Στο μποιλερ η εισοδος νερου και η εξοδος του προς τη ντουζιερα ειναι στο κατω μερος, ενω η εξοδος προς το ακροφυσιο στο πανω μερος. Συνεπώς ανοίγοντας το ακροφυσιο οταν δουλευει η αντλία, γεμιζει πιο σωστα γιατι θα φυγει οτι αερας υπαρχει στο πανω μερος. Αν δεν ανοιξεις το ακροφυσιο θα δυσκολευτεί περισσότερο να γεμίσει νερο .

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από madrivermadonus » Παρ Οκτ 13, 2023 11:03 pm

Κατάλαβα Διονύση. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.
ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από madrivermadonus » Τρί Δεκ 05, 2023 10:55 pm

Τελικά το πρόβλημα παραμένει.
Συμβαίνει όταν κάνω μετάβαση απο ατμό σε νερό. Για να επανέλθει θέλει απανωτά flushes κομμένα όχι πλήρη. Ξεκολλάει η τριοδη και ξερνάει κάτι άσπρα ίχνη σαν άλατα στο tray. Να πω βέβαια οτι η μηχανή είναι αφαλατωμένη με ξινό και με όλα τα backflush.
Δεν ξέρω πως παρουσιάζονατι αυτά τα άσπρα ίχνη σαν άλατα στο tray...Δεν μπορεί να είναι άλατα...Τι είναι όμως...Θεωρω οτι αυτά φεύγουν απο κάπου κατα τη μετάβαση απο ατμό σε νερό και περνάνε στην τρίοδη και τη φράζουν...

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Δεκ 06, 2023 11:11 am

μηπως εχει το boiler σου αλατα. πως κανεις αφαλατωση; την τριοδη μπορεις να την βγαλεις και να την καθαρισεις για να σου φυγει η περιεργεια. η τριοδη δεν μπορει να βγαλει κατι στον καφε, μονο στα αποβλητα της μηχανης

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από madrivermadonus » Τετ Δεκ 06, 2023 8:02 pm

αφαλατωση καθε 2 μηνες περιπου. τα αλατα φαινονται στο tray απο την εκτονωση της τριοδης.
ειχα προσπαθησει να ανοιξω το boiler αλλα οι βιδες μαλλον θα σπασουν και θα δημιουργηθει προβλημα...
γενικα προσεχω τη μηχανη και ζεσταινεται γρηγορα. οι εκχειλισεις ειναι πολυ καλες...θερμοκρασια νερου οκ...

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με τρίοδη;

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Δεκ 08, 2023 9:10 am

όταν κάνεις αφαλάτωση αφαιρείς τη shower screen?

Απάντηση