Πρόβλημα με τον ατμό

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Πρόβλημα με τον ατμό

Δημοσίευση από vlaxos80 » Πέμ Δεκ 01, 2022 10:22 pm

Καλησπέρα.εχω την Gaggia Classic pro και παρατηρησα οτι τις τελευταίες μερες κατι δεν παει καλα με τον ατμο..οταν κάνω αφρογαλο κανει εναν σπαστικο θορυβο το steam οταν φυσαει αερα και οχι σαν ρουφηχτο φιλι που λετε ολοι..οπως και να το βαλω το steam.ειτε λιγο μεσα στο γαλα ειτε πιο βαθια..και στην ουσια απλα μονο ζεσταινει το γαλα με λιγο αφρο επανω επανω..επισης αν στο καπακι μετα παω να ξανακανω αφρογαλο βλεπω οτι δεν εχει πολυ πιεση αερα στο steam και απλα ανακατεύει το γαλα και το ζεσταινει μονο..χθες πχ εκανα αφρογαλο στο μπρικι. Και εγινε πολυ καλο αλλα ο ηχος ηταν φυσιολογικος..σαν ρουφηχτο φιλι.σημερα δοκιμασα παλι στο μπρικι και εκανε αυτο τον σπαστικο ηχο παλι και δεν καταφερα να κανω καθολου αφρογαλο.μονο ζεστο γαλα..και στο καπακι που δοκιμαζα ξανα δεν εβγαζε πολυ πιεση ο ατμος και απλα ανακατευε το γαλα και το ζεσταινε...δοκιμασα 5 φορες με το ίδιο αρνητικο αποτέλεσμα..Descal και Backflush εχει κοντα στους 3 μηνες που εκανα..πιθανον να οφείλεται σε καποιο βουλωμα και να θελει καθαρισμα ξανα η μηχανη η παιζει να εχει καποιο θεμα με το steam??να πω οτι στην εκχύλιση δεν εχω καποιο θεμα αλλα μονο με τον ατμο..

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρόβλημα με τον ατμό

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Δεκ 02, 2022 8:35 am

Κάνε μια αφαλάτωση με to steam ποιο πολύ ώρα μήπως είναι βουλομένο

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Πρόβλημα με τον ατμό

Δημοσίευση από vlaxos80 » Δευ Δεκ 05, 2022 1:09 am

johnsin έγραψε:
Παρ Δεκ 02, 2022 8:35 am
Κάνε μια αφαλάτωση με to steam ποιο πολύ ώρα μήπως είναι βουλομένο
Εκανα backflush και descale και εστρωσε..πηρα και νερο Θεωνη τωρα για πιο λιγη σκληρότητα..

Απάντηση