Αφαλάτωση delonghi dedica 685

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Αφαλάτωση delonghi dedica 685

Δημοσίευση από cvasilis7 » Παρ Αύγ 12, 2022 4:09 pm

Καλησπέρα συγγνωμη αν εχει ξαναγινει θεμα, αλλα θα ήθελα κάποιες ερωτήσεις αν ξέρει κάποιος. Η μηχανη μου βγαζει πολυ συχνα την ενδειξη αφαλάτωσης. Μαλιστα την τελυταια φορα πρεπει να ηταν σε διαστημα 15-20 μερων απο την προγούμενη αφαλάτωση. Εχω κανει επιμελώς θα ελεγα τις αφαλατωσεις, αλλα την τελευταία την εχω αμελησει. Περα απο αυτο εδω και 2μηνες χρησιμοποιω και τις μπιλιες delonghi για τα άλατα. Επισης ειχα παρει φιλτρου νερου για τη βρύση (ανω παγκου) για να μη βαζω απλο νερο βρυσης. Αυτο που σκεφτομαι ότι μπορει να εχω κανει λαθος, ειναι οτι πλεον αφηνα το νερο μεσα στο δοχειο του και δεν το αδειαζα μετα τη χρηση, οποτε ειχα στασιμο νερο και επισης δεν καθαριζα επιμελως το δοχειο απο κατω. Θεωρειται οτι πρεπει να αγορασω καποιο αλλο εξαρτημα η υγρο καθαρισμου, πρεπει να διορθωσω κατι αλλο? Επισης αν δεν κανω την αφαλάτωση τοσο συχνα οσο βγαζει ειδοποιηση θα μου βγει προβλημα?
-αυτες τις 2 μερες επειδη δεν βρηκα χρονο δεν εκανα αφαλτωση , αλλες φορες ο καφες ειχε νορμαλ γευση αλλες καπως περιεργη. παιζει να επηρεαζει τα αλατα και την αφαλατωση το ειδος του εσπρεσσο και το κόψιμο? -
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Αφαλάτωση delonghi dedica 685

Δημοσίευση από madnifestah » Τετ Αύγ 17, 2022 10:21 am

Καλησπέρα. ο καθαρισμός και τα άλλατα του νερού σίγουρα παίζουν ρόλο στο αποτέλεσμα. θέλει μια φορά την εβδομάδα να βγάζεις δοχεία νερου,σίτες,καλαθάκια κλπ κλπ και να καθαρίζονται. νεράκι να βάζεις εμφιαλομένο "Σαμαρίνα" η "θεώνη" και δεν θα έχεις θέμα.. μετά μπορεί η αφαλάτωση να γίνει και στο 3μηνο..

cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Re: Αφαλάτωση delonghi dedica 685

Δημοσίευση από cvasilis7 » Τετ Αύγ 17, 2022 10:40 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σίτα και καλαθάκια εννοείς του φίλτρου της Βρύσης?

Απάντηση