Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Δευ Φεβ 28, 2022 11:22 pm

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθεια σας, καθώς έχω αποσυναρμολoγήσει την Gaggia Baby Class για καθαρισμό.
Να ενημερώσω ότι η μηχανή είναι 6 ετών και παρασκευάζω εσπρέσο (δεν χρησιμοποιώ ακροφύσιο), περίπου ένα διπλό την ημέρα.
Υπήρξαν κάποια διαστήματα όπου η μηχανή χρησιμοποιούταν πιο σπάνια, οπότε έμεινε κάποια διαστήματα (ίσως 1 μήνα) χωρίς να λειτουργήσει.
Την μηχανή καθαρίζω κάθε 4-5 μήνες με αφαλάτωση και cafiza κάθε 2 μήνες περίπου.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε διάφορες φωτογραφίες από τα μέρη της μηχανής, οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν αφού καθαρίστηκε επίμονα η μηχανή με Dezcal.
Θέλω μία καλή συντήρηση της μηχανής και να βεβαιωθώ ότι ο καφές που πίνω δεν μπορεί να γίνει "επικύνδυνος" λόγω της κακής κατάστασης της μηχανής.
Ποια μέρη της φαίνονται σε άσχημη κατάσταση σύμφωνα με την εμπειρία σας, και θα μπορούσα να αντικαταστήσω;

https://postimg.cc/gallery/rLt67Xn

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μαρ 01, 2022 12:32 am

Καλησπέρα,

καλούτσικα τα βλέπω τα πράματα. Πάρε συρματόβουρτσα και τρίψε το boiler εσωτερικά να φύγουν τα άλατα και μετά κάνε του αφαλάτωση για κανα 20λεπτο. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και στο κάτω μέρος του boiler που είναι ορειχάλκινο αλλά δε βλέπω να έχει άλατα όποτε εγώ προσωπικά απλά θα το καθάριζα κι αυτά καλά με τη συρματόβουρτσα. Από την κάτω μεριά του grouphead εκεί που πιάνει το dispersion plate θεωρώ ότι είναι έτσι καφέ από τα έλαια του καφέ οπότε εκεί πρέπει να παίξει τρίψιμο με οδοντόβουρτσα που θα βουτήξεις σε cafiza . Το dispersion plate θέλει βούτηγμα σε cafiza γιατί είναι λίγο χάλια ή αν θες μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα από ανοξείδωτο ατσάλι που θα σε βοηθήσει και με τη θερμοκρασιακή σταθερότητα (αλλά θα σου κοστίσει κάνα 40αρι ευρώ). Πολύ προσοχή να μη βραχούν οι επαφές που υπάρχουν στο πάνω μέρος του boiler (είναι οι 4 ακίδες που βρίσκονται στις γωνίες του) γιατί μετά πάς πιθανότατα για βραχυκύκλωμα.

Δες εδώ πως το καθάρισα εγώ viewtopic.php?f=15&t=7800

Κι επίσης δες οπωσδήποτε αυτό το βίντεο το οποίο θεωρώ ότι εξηγεί τα πάντα σούπερ αναλυτικά https://www.youtube.com/watch?v=N9i-EH7qXOc

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Μαρ 01, 2022 8:53 am

DgSensei έγραψε:
Τρί Μαρ 01, 2022 12:32 am
Καλησπέρα,

καλούτσικα τα βλέπω τα πράματα. Πάρε συρματόβουρτσα και τρίψε το boiler εσωτερικά να φύγουν τα άλατα και μετά κάνε του αφαλάτωση για κανα 20λεπτο. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και στο κάτω μέρος του boiler που είναι ορειχάλκινο αλλά δε βλέπω να έχει άλατα όποτε εγώ προσωπικά απλά θα το καθάριζα κι αυτά καλά με τη συρματόβουρτσα. Από την κάτω μεριά του grouphead εκεί που πιάνει το dispersion plate θεωρώ ότι είναι έτσι καφέ από τα έλαια του καφέ οπότε εκεί πρέπει να παίξει τρίψιμο με οδοντόβουρτσα που θα βουτήξεις σε cafiza . Το dispersion plate θέλει βούτηγμα σε cafiza γιατί είναι λίγο χάλια ή αν θες μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα από ανοξείδωτο ατσάλι που θα σε βοηθήσει και με τη θερμοκρασιακή σταθερότητα (αλλά θα σου κοστίσει κάνα 40αρι ευρώ). Πολύ προσοχή να μη βραχούν οι επαφές που υπάρχουν στο πάνω μέρος του boiler (είναι οι 4 ακίδες που βρίσκονται στις γωνίες του) γιατί μετά πάς πιθανότατα για βραχυκύκλωμα.

Δες εδώ πως το καθάρισα εγώ viewtopic.php?f=15&t=7800

Κι επίσης δες οπωσδήποτε αυτό το βίντεο το οποίο θεωρώ ότι εξηγεί τα πάντα σούπερ αναλυτικά https://www.youtube.com/watch?v=N9i-EH7qXOc
Πολύ σημαντική η βοήθεια σου, μάλλον θα πάω και σε αγορά dispersion plate.
Σκέφτομαι επίσης και αγορά σίτας IMS και καλαθιού IMS, πως σου φαίνεται μια τέτοια αγορά;
Μιας που τελείωσε το dezcal, μπορώ να κάνω αφαλάτωση προσωρινά με κιτρικό οξύ?

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μαρ 01, 2022 12:00 pm

Κοίτα τη σίτα την έχω κι εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τελικά είναι κάποια σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την κανονική. Το καλαθάκι σίγουρα θα δεις διαφορά στη γεύση σε σχέση με το μαμά αλλά θα θέλει προσεκτικότερη προετοιμασία στο puck για να μη σου κάνει channeling. Μπορείς να κάνεις κανονικά αφαλάτωση με κιτρικό (εγώ πλέον μόνο κιτρικό χρησιμοποιώ) αλλά προσοχή στην αναλογία αλλά και στο χρόνο που θα αφήσεις το boiler σε επαφή με το υγρό. Εγώ χρησιμοποιώ αναλογία 30gr/L νερού και σε καμία περίπτωση δεν αφήνω το υγρό πάνω από 20 λεπτά στο boiler. Δες προσεκτικά το βίντεο που έβαλα από το whole latte love για τη διαδικασία.

Πρόσεξε λίγο πάντως με τις αναβαθμίσεις γιατί είναι βαρέλι δίχως πάτο :P

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Μαρ 01, 2022 1:02 pm

DgSensei έγραψε:
Τρί Μαρ 01, 2022 12:00 pm
Κοίτα τη σίτα την έχω κι εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τελικά είναι κάποια σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την κανονική. Το καλαθάκι σίγουρα θα δεις διαφορά στη γεύση σε σχέση με το μαμά αλλά θα θέλει προσεκτικότερη προετοιμασία στο puck για να μη σου κάνει channeling. Μπορείς να κάνεις κανονικά αφαλάτωση με κιτρικό (εγώ πλέον μόνο κιτρικό χρησιμοποιώ) αλλά προσοχή στην αναλογία αλλά και στο χρόνο που θα αφήσεις το boiler σε επαφή με το υγρό. Εγώ χρησιμοποιώ αναλογία 30gr/L νερού και σε καμία περίπτωση δεν αφήνω το υγρό πάνω από 20 λεπτά στο boiler. Δες προσεκτικά το βίντεο που έβαλα από το whole latte love για τη διαδικασία.

Πρόσεξε λίγο πάντως με τις αναβαθμίσεις γιατί είναι βαρέλι δίχως πάτο :P
Περισσότερο δεν θα μπορούσες να με βοηθήσεις :a013:
ξεκινάω καθαριότητα και θα παραγγείλω dispersion plate και απλή σίτα.
Για IMS καλαθάκι θα το ξαναδώ σε δεύτερη φάση.

ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μαρ 01, 2022 4:30 pm

Τίποτα φίλε. Καλή επιτυχία!

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Σάβ Μαρ 05, 2022 1:34 am

ανεβάζω φωτογραφίες μετά από τον καθαρισμό τους.
ακολούθησα τα βήματα που περιέγραφες στο post σου.
το dispersion plate βέβαια είναι καινούριο.
Ελπίζω να έκανα καλή δουλειά.

https://postimg.cc/gallery/56dz8w0

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Μαρ 05, 2022 1:10 pm

Μια χαρά σε βλέπω. Να αλλάξεις οπωσδήποτε λαστιχάκια πριν την κλείσεις για να αποφύγεις την πιθανότητα να έχεις σταξίματα. Επειδή, βλέπω ότι έχεις ακόμα κάποια "σκασίματα" περιμετρικά του χείλους του boiler εκεί που θα πατήσει η τσιμούχα για να ενωθεί με το κάτω μέρος του boiler εκεί ίσως να θέλει κι άλλο τρίψιμο γιατί αν δεν υπάρχει καλή στεγανοποίηση θα σου στάζει νερό ακόμη και με καινούρια τσιμούχα.
Κατά τα άλλα μια χαρά, καινούρια τα έκανες! Καλά καφεδάκια!

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Σάβ Μαρ 05, 2022 2:11 pm

DgSensei έγραψε:
Σάβ Μαρ 05, 2022 1:10 pm
Μια χαρά σε βλέπω. Να αλλάξεις οπωσδήποτε λαστιχάκια πριν την κλείσεις για να αποφύγεις την πιθανότητα να έχεις σταξίματα. Επειδή, βλέπω ότι έχεις ακόμα κάποια "σκασίματα" περιμετρικά του χείλους του boiler εκεί που θα πατήσει η τσιμούχα για να ενωθεί με το κάτω μέρος του boiler εκεί ίσως να θέλει κι άλλο τρίψιμο γιατί αν δεν υπάρχει καλή στεγανοποίηση θα σου στάζει νερό ακόμη και με καινούρια τσιμούχα.
Κατά τα άλλα μια χαρά, καινούρια τα έκανες! Καλά καφεδάκια!
όντως στο κατω μερος του boiler δεν κατάφερα να τα εξαφανίσω.
θα προσπαθήσω λίγο περισσότερο.
δυστυχώς δεν βρηκα λαστιχάκια απο εκει που παρήγγειλα τα υπόλοιπα. ισως τα παραγγειλω απο αλλο κατάστημα.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από DgSensei » Σάβ Μαρ 05, 2022 3:04 pm

Έχει το barista.gr σετ αν δεν κάνω λάθος.

Απάντηση