Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Κυρ Μαρ 06, 2022 10:02 pm

DgSensei έγραψε:
Κυρ Μαρ 06, 2022 8:47 pm
Κοίτα το φίλτρο ρητίνης βοηθάει σίγουρα με τα άλατα αλλά πρέπει να δεις πόσο σκληρό είναι το νερό στην περιοχή σου γιατί και η brita ρίχνει λίγο τη σκληρότητα. Για Αθήνα πχ που έχει μαλακό σχετικά νερό (γύρω στο 140 νομίζω) εγώ με brita μόνο θεωρώ ότι είμαι οκ γιατί αν βάλω και φίλτρο ρητίνης θεωρώ ότι θα το παρακάνει μαλακό με αρνητικά αποτελέσματα στη γεύση. Αν έχεις πολύ σκληρό νερό τότε βάλε και φίλτρο (αυτό που μπαίνει στο σωληνάκι καλύτερα όχι αυτό που μπαίνει χύμα στο δοχείο).
πολύ καλή πληροφορία, δεν ήξερα ότι μπορεί να επιτύχει ντίθετα παοτελέσματα το πάρα πολύ μαλακό νερό.
θα πρέπει να μετρήσω την σκληρότητα του νερού και έπειτα να προχωρήσω αναλόγως.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από crs13 » Τρί Μαρ 08, 2022 4:09 pm

αφού ολοκλήρωσα τον καθαρισμό των παρακάτω:
- boiler
- group
- τρίοδη (δεν είχε ιδιαίτερη βρωμιά)
- portafilter, καλαθάκι, σίτα.

Ποια άλλα μέρη της καφετιέρας θέλουν καθαρισμό π.χ. σωληνάκια, αντλία κλπ. ;

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Αποσυναρμολόγηση Gaggia Baby

Δημοσίευση από konnosl » Τρί Ιούλ 19, 2022 5:03 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Μόλις πριν 2 μήνες είχα στείλει την μηχανή (Gaggia baby twin) στη eurogat Θεσσαλονίκης για συντήρηση. Έκαναν να τη βάλουν στον πάγκο 1 μήνα για δουλειά 3 ωρών.

Σήμερα ενώ εφτιαξα τον καθιερωμένο εσπρέσο και πήγα να κάνω δεύτερο έκανε ένα θόρυβο περίεργο. Είναι ο θόρυβος που κάνει μόλις πατάς το κουμπί της μονής δόσης ας πούμε. Τον κάνει επανειλημμένες φορές και σταματάει και μετά το ξανακάνει.

Γνωρίζει κάνεις τι μπορεί να είναι; Μήπως η τρίοδη βαλβίδα ή κάτι άλλο; Δε θέλω να την ξαναστείλω στη eurogat και να μείνω 1,5 μήνα χωρίς μηχανή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απάντηση