Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
sugarvag
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2022 9:06 pm

Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από sugarvag » Δευ Φεβ 07, 2022 9:27 pm

Καλησπέρα σε όλους/-ες.

Έχω στην κατοχή μου μια Gaggia Baby Twin, η οποία από το 2011 μου έχει βγάλει αρκετές φορές τα λεφτά της! :worthy:

Το thermoblock του αφρού (Νο 63, HEATING-ELEMENT BLECKMAN 230V 1000W) όμως έχει φτάσει σε οριακό σημείο και είναι έτοιμο να τρυπήσει (ήδη χάνει).

Την πήγα στη Eurogat με σοβαρή διαρροή από κάτω και το μόνο που έκαναν είναι να πιέσουν λίγο τα σφιγκτηράκια και να βάλουν πιο πολλή κόλλα στη σύνδεση στα σωληνάκια του thermoblock.
Επίσης μου είπαν ότι το εν λόγω ανταλλακτικό έχει καταργηθεί και δεν εισάγεται πλέον.
Το βρήκα μόνο στο ebay αλλά βγαίνει 70+ από Αυστραλία (χωρίς τελωνείο) αλλά νομίζω δεν αξίζει τόσα.

Ρωτάω λοιπόν τα εξής:
1. Φίλος μου είπε ότι παρόμοια εξαρτήματα υπάρχουν πολλά. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι παρεμφερές το οποίο με λίγη μαεστρία θα αντικαταστήσει το υπάρχον;
2. Επειδή το boiler του καφέ δουλεύει ακόμα άψογα, είναι ΟΚ να συνεχίσω να τη δουλεύω χωρίς να χρησιμοποιώ το ακροφυσίου του ατμού (για ατμό και ζεστό νερό; Αν ναι, πως θα κάνω αφαλάτωση; Από το γκρουπ; Και τυφλό; Μπορώ να χρησιμοποιώ;

Ευχαριστώ. :a013:

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Φεβ 07, 2022 10:47 pm

Δε μπορώ να απαντήσω στα παραπάνω ερωτήματα, όμως ίσως να έβαζα μια αγγελία μήπως εμφανιστεί καμιά χαλασμένη σε χαμηλή τιμή για να πάρεις το ανταλλακτικό που θες. Ελπίζω να βγάλεις άκρη! :priest:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Φεβ 08, 2022 12:26 am

Καλησπέρα. Εγώ θεωρώ θαύμα ότι σου κράτησε 11 χρόνια η Gaggia με το θερμομπλοκ το οποίο σίγουρα τώρα θα πρέπει να έχει οξειδωθεί όσο καλή χρήση και της έκανες. Το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν πολύ ειδικό ειδικό και μοναδικό με θερμομπλοκ και φτιάχθηκε για να σταματήσει τότε τον δυνατό ανταγωνισμό τη; Ascaso κυρίως, η οποία χάρη στο θερμομπλοκ κατάφερνε να κάνει ότι και μια πολύ ακριβότερη ΗΧΕΙΑ , δηλαδή να κάνει ταυτόχρονα καφέ καφέ και αφρόγαλο μαζί. Κατά κάποιο τρόπο η μηχανή σου ίσως είναι και συλλεκτική!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 08, 2022 9:44 am

Ακριβώς αυτό ψάχνεις στο Ebay για μεταχειρισμένες για να έχεις ανταλλακτικά και να την διατηρήσεις.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από veba » Τρί Φεβ 08, 2022 3:40 pm

Καλησπέρα sugarvag

Αυτό που σου έχει χαλάσει δεν είναι thermoblock.
Το thermoblock έχει μάζα μετάλλου συνήθως αλουμίνιο που χρησιμοποιεί ως θερμική χωρητικότητα.

Εαν σου πάτησαν τα σφικτιράκια τότε το πιθανότερο είναι να έχεις ξανά διαρροή σε μικρό χρονικό διάστημα από το ίδιο σημείο.
Τα σωληνάκια στηρίζονται και στεγανοποιούν μόνο με σφικτίρες. Δεν μπαίνει κάτι άλλο.

Τέτοιου είδους εξαρτήματα χρησιμοποιούνται για ατμό από διάφορες εταιρείες.
Αυτό που αλλάζει είναι στην άκρη. Ο τρόπος που συνδέονται τα σωληνάκια.

Ομως μπορείς να βιδώσεις εξάρτημα να μπει το δικό σου σωληνάκι.

https://www.doikas.com/coffee-machines/ ... 29607.html
https://antallaktiko.com.gr/%CE%91%CF%8 ... aseis.html

Ακόμη μπορείς εύκολα να καταργήσεις το εξάρτημα , ενώνοντας τα σωληνάκια μεταξύ τους.
και βγάζοντας τα καλώδια του ρεύματος από την αντίσταση.

Ετσι θα έχεις ζεστό νερό από το ακροφυσιο. Δεν θα έχεις καθόλου ατμό.

Nepal
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 11:09 pm

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από Nepal » Παρ Μάιος 12, 2023 8:21 pm

Αναβιωνω το θεμα επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα δηλαδη εχει τρυπησει το boiler ατμου της twin και εχει διαρροη νερου, χρειαζεται αλλαγη.
Υπαρχει καποιο καταστημα που να πουλαει το steam boiler σε φυσιολογικη τιμη;
Οπου και αν εψαξα δεν βρηκα κατι, ευχαριστω.

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Πρόβλημα με thermoblock @ Gaggia Baby Twin

Δημοσίευση από PuraVida » Κυρ Μάιος 28, 2023 9:07 pm

Τσέκαρε μήπως βρεις κάποιο συμβατό από ascaso, έχουν πολλά μοντέλα με θερμομπλοκ, ίσως κάποιο να είναι ιδιο

Απάντηση