Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από veba » Πέμ Δεκ 30, 2021 1:00 pm

Γεια vagyver

Το ερώτημα το έγραψα για την κουβέντα όχι για να απαντήσει dasimo.
Και εγώ το inox θα διάλεγα


Δεν υπάρχει σύγκριση.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από veba » Πέμ Δεκ 30, 2021 4:03 pm

vagyver

Για το boiler τις gaggia εχω την υποψία και το εχω γράψει εδώ ξανά ότι το σαγρέ που γράφεις είναι διάβρωση
που δεν μπορείς να αποφύγεις μια και έχουμε ηλεκτρόλυση. Αν θες κοίτα το link και συζητάμε
viewtopic.php?f=15&t=7780&p=103961&hili ... B7#p103961

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από vagyver » Πέμ Δεκ 30, 2021 5:31 pm

Μάνο,
χωρίς να γνωρίζω σίγουρα, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Σίγουρα αλλοιώνεται το εσωτερικού του αλουμινιένου boiler.

Ένα θέμα, που βλέπω εγω, ομως προκύπτει από αυτό είναι, αν συνδεεται με ανθυγιεινα κατάλοιπα και σε επεκταση εαν ένας σνυποψιαστος χρήστης δεν το αντιληφθεί ωστε να κάνει service ή αντικατάσταση συνεχίζει να πίνει.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από veba » Πέμ Δεκ 30, 2021 5:49 pm

vagyver

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα μια και είναι μασίφ αλουμίνιο. Απλά με την χρήση διαλύετε.

Εχω παρατηρήσει ότι οι μηχανές με πολύωρη λειτουργία εχουν μεγάλη φθορά συνήθως. Ασχέτως με την ηλικία τους

Την πολύωρη λειτουργία την βλέπω από διάφορα πράγματα εσωτερικά που έχουν χάσει την ιδιότητα τους λόγο θερμοκρασιών.
πχ φυσάκια.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Δεκ 30, 2021 9:40 pm

παιδιά το πρόβλημα λουμινίου των gaggia ειναι γνωστό εδώ και χρόνια και δεν ειναι πρόβλημα καθώς γενικά το boiler υπάρχει σαν ανταλλακτικό. Τωρα για την. συγκριση χαλκού και inox ενα απλό google search για το αν ειναι πιο ακριβές οι ατσάλινες η οι χάλκινες κατσαρόλες και ποιες χρησιμοποιούν οι σεφ θα λύσει τις απορίες. Σε κάθε περίπτωση ο χαλκός ειναι πολύ ακριβότερος , τωρα αν ο χαλκός ειναι και καλύτερος δεν μπορώ να το απαντήσω (για τον καφέ). Το σίγουρο ειναι οτι το inox προέκυψε απο ανάγκη μείωσης του κόστους και όχι απο επιλογή σχεδιαστικής ανάγκης.
Παραπέμπω στο παρακάτω άρθρο

https://www.wholelattelove.com/blogs/ar ... ials-guide

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από veba » Παρ Δεκ 31, 2021 2:33 pm

Καλησπέρα dasimo

Το να μαγειρέψεις μέσα σε ένα σκεύος χάλκινο ή και να φάς μέσα σε αυτό κάποιες τροφές , είναι επικίνδυνο.

Ενα σκεύος που είναι εσωτερικά inox και εξωτερικά χάλκινο , φυσικά είναι ακριβότερο λόγο της ποσότητας του χαλκού.
Θα ήταν πολύ ακριβότερο εάν είχε εξωτερικά χρυσό.
Ακόμη ο χαλκός εξωτερικά σε ένα σκεύος λόγο του ότι είναι μαλακό μέταλλο θα γεμίσει σημάδια,

Για το boiler τώρα, φυσικά δική μου άποψη , προς συζήτηση.
Με χαλκό μπορείς να φτιάξεις εύκολα ένα σκεύος boiler κλπ. με ελάχιστα εργαλεία.
Αντίθετα ένα inox έχει δύσκολη διαμόρφωση , κατεργασία κλπ. και χρειάζεται ακριβό εξοπλισμό.
Μια βιοτεχνία με χαλκό μπορεί να φτιάξει οτιδήποτε.
Το κόστος τις πρώτης ύλης δεν είναι το μόνο που λαμβάνεις για να φτιάξεις κάτι.


Το άρθρο που έβαλες link είναι πολύ γενικό . Boiler αλουμινίου όπως της gaggia συναντάς πολύ σπάνια. Διαφορετικά οι αντιστάσεις επάνω στο μέταλλο , διαφορετικά μέσα στο νερό. Άλλο να έχεις ένα λίτρο νερό με αντίσταση μέσα , άλλο ένα λίτρο αλουμίνιο με αντίσταση επάνω και 100 ml νερό , κλπ. Άλλο οικιακή χρήση άλλο επαγγελματική.
Η μεγάλη ποσότητα νερού έχει καλό αποτέλεσμα , αλλά η στασιμότητα μέσα στο boiler δεν είναι ότι καλύτερο. Να θερμάνεις 2 λίτρα νερού και 2 κιλά μέταλλο σε καθημερινή χρήση για 2 εσπρεσάκια , έχει κόστος ρεύματος - χρήσης.

H ισχύς σε ένα boiler μετράτε σε λίτρα ζεστού νερού ανά θερμοκρασία , ανιά ώρα.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Ιαν 02, 2022 3:31 pm

ειμαι σιγουρος οτι η gaggia θα αλλαξει το υλικο.ηδη εχει κανει αρκετες βελτιωσεις.οι διακοπτες και η αθορυβη αντλια του καινουργιου μοντελου ειναι ενα βημα καθως και το ακροφυσιο ατμου.η μηχανη πουλαει καλα παγκοσμιως και θα ειχε πολλαπλασιες πωλησεις εστω και με χαλκινο λεβητα.επισης ο ατσαλινος λςβητας με εσωτερικη αντισταση τουμοντελου 2015 ειναι τελειος αρκει να ενσωματωθει στην κεφαλη με την 3οδη βαλβιδα.μπορει απλα να ειχαν πολλα αλουμινενια μποιλερ να ξεστοκαρουν

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Εξέλιξη ζωής boiler aluminium vs stainless steel

Δημοσίευση από vagyver » Κυρ Ιαν 02, 2022 11:02 pm

Καλησπέρα Γιώργο,

Και εγώ το έχω σκεφτεί.
Αν το 2016 που άλλαξε το boiler, είχε βρει τρόπο να αφήσει την τρίοδο βαλβίβα, με το stainless steel boiler ή χάλκινο και είχε βάλει τότε το τωρινό ακροφύσιο, τότε θα μιλούσαμε για σούπερ πακέτο. Best seller!!!

Απλά είναι και η τιμή βέβαια, τα κόλπα του marketing π.χ. philips και κάποια άλλα που δεν ξέρουμε όπως π.χ. αυτό που είπες με τα στοκαρισμένα αλουμινιένα.

Απάντηση