Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από tachav » Παρ Δεκ 24, 2021 12:34 pm

Καλημέρα σε όλους. Έχω μία gaggia new baby 06. Η μηχανή μου ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει ατμό από το ακροφύσιο. Νερό τόσο από το group όσο και από το ακροφύσιο βγαίνει κανονικά. Αυτό συνέβη μετά από καθαρισμό τρίοδης και boiler από άλατα (ισως να ήταν από πριν αλλά να το παρατήρησα μετά τον καθαρισμό λόγω του ότι πίνω κυρίως espresso). ο θερμοστάτης δείχνει να λειτουργεί (είναι κλειστός στην αρχή και ανοίγει μόλις ανεβάσει θερμοκρασία). Επίσης λίγες μέρες μετά από αυτό σταμάτησε να κάνει backflush (δεν τραβάει το νερό από το τυφλό). Η αντλία όταν πατάω να τρέξει νερό ακούγεται κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος διακόπτης ή λάθος συνδεσμολογία όταν έδεσα τη μηχανή; Παρακαλώ τα φώτα σας :)

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Δεκ 24, 2021 3:22 pm

Όταν κανεις καφέ και σταματάς εάν το σωληνάκι βγάζει νερά στο δοχείο η τριοδη δουλευει.
Όσο αφορά τον ατμό ίσως δεν φτιάχνει από λαθος στη συνδεσμολογία. Σε αυτή την περίπτωση βρες το σχέδιο και δες τι έχεις κάνει λαθος. Μην κανεις δοκιμές στη τύχη για να μην κάψεις αντίσταση.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από tachav » Παρ Δεκ 24, 2021 4:18 pm

Πλέον είτε όταν κάνω καφέ είτε όταν βάζω το τυφλό δεν βγάζει τίποτα κάτω στο tray. Είναι σα να έχει κολλήσει η τρίοδη. Υπάρχει περίπτωση με λύσιμο και καθαρισμό να επανέλθει; όσον αφορά το σχέδιο το βρήκα αλλά τα καλώδια είναι λίγο διαφορετικά από τη δική μου. Υπάρχει κάποιο σχέδιο ή κάποια φωτο απο το εσωτερικό να δω καλύτερα τη συνδεσμολογία;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Δεκ 24, 2021 7:23 pm

Διάβασε το σχέδιο, εφόσον το καταλάβεις πήγαινε να το εφαρμόσεις στην μηχανη. Εάν δεν το καταλάβεις καλύτερα ας το κάνει κάποιος που ξέρει η θα καταλάβει.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από tachav » Σάβ Δεκ 25, 2021 3:58 pm

Η συνδεσμολογία είναι οκ βάση σχεδίου. Η τρίοδη είναι πλέον οκ (δεν πατουσε καλά το ένα καλώδιο). Συνεχίζει να μη βγάζει ατμό. Νερό από το ακροφύσιο βγάζει κανονικά. Επειδή ο θερμοστάτης φαίνεται εντάξει,υπάρχει περίπτωση να είναι από το διακόπτη; και αν ναι πως το τσεκάρουμε;

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από veba » Σάβ Δεκ 25, 2021 4:28 pm

Καλησπέρα
υπάρχει περίπτωση να είναι από τον διακόπτη.
Για να το τσεκάρεις αυτό πρακτικά είναι εύκολο.
Η μηχανή έχει δύο θερμοστάτες. Εναν στο πλάι που είναι για τον καφέ , και έναν στο πάνω μέρος του boiler που είναι για τον ατμο.
Βγάζεις τα καλώδια από τον θερμοστάτη του καφέ , που βρίσκετε στο πλάι του boiler , και τα ενώνεις μεταξύ του. Αυτό κάνει και ο διακόπτης.
1656081027.jpg

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από tachav » Σάβ Δεκ 25, 2021 7:15 pm

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάνο εννοείς προφανώς τα καλώδια του θερμοστάτη ατμού (στον καφέ δεν έχω κάποιο πρόβλημα). Η μηχανή μου είναι άλλο μοντέλο, παραθέτω και το σχεδιάγραμμα. Μετά από αυτό ενώνω τα καλώδια του διακόπτη μεταξυ τους ή τους ακροδέκτες του θερμοστάτη;

https://usermanual.wiki/Gaggia/BabyClas ... 1115990796

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από veba » Σάβ Δεκ 25, 2021 7:42 pm

καλησπέρα

Ο διακόπτης του ατμού έχει περισσότερα από 2 καλώδια μια και έχει και λαμπάκι.
Έτσι θα ενώσεις μεταξύ τους τα καλώδια του θερμοστάτη του καφέ.(βρίσκετε στο πλάι του boiler.)
Με αυτό τον τρόπο στέλνεις ρεύμα στον θερμοστάτη του ατμού.
Εαν ο διακόπτης είναι χαλασμένος τότε η μηχανή με το γεφύρωμα του θερμοστάτη του καφέ θα παράγει ατμό.

Εαν ενώσεις τα καλώδια του θερμοστάτη του ατμού τότε θα καεί ο θερμοστάτης ασφαλείας και η μηχανή θα σβήσει εντελώς.
Ο θερμοστάτης ασφαλείας είναι επάνω στο boiler σε ένα διάφανο σωληνάκι συνήθως , και η δουλειά του είναι να προστατέψει την υπερθέρμανση της μηχανής στην περίπτωση που κολλήσει (βραχυκυκλώσει ) ο θερμοστάτης του ατμου. (που βρισκετε στο πάνω σημειο του boiler.)

Εαν βραχυκυκλώσει ο θερμοστάτης του καφέ, τότε απλά η μηχανή συνεχίζει να λειτουργεί με τον θερμοστάτη του ατμού. Παράγοντας φυσικά μόνο ατμό αδιαφορώντας για την θέση του διακόπτη του ατμού

tachav
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Σεπ 21, 2015 3:15 pm
Όνομα: Ιγνάτιος
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Graef CM 702
2ος Μύλος:: Hario MM-2
Οι καφέδες μου:: cup10
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από tachav » Σάβ Δεκ 25, 2021 9:04 pm

Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστικότατος.ΤΟ δοκιμάζω και επανέρχομαι με τα αποτελέσματα :)

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Gaggia Baby Class

Δημοσίευση από veba » Σάβ Δεκ 25, 2021 9:45 pm

Αν δεν μπορείς ή δεν θες να πειραματιστείς ,
αύριο (Κυριακή) το πρωι θα είμαι στο Πέραμα . Μπωρεις να έρθεις να τη δούμε , εννοείτε χωρίς χρέωση .

Απάντηση