Arielli KM-501B

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Matthias
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 9:28 pm

Arielli KM-501B

Δημοσίευση από Matthias » Δευ Δεκ 13, 2021 9:39 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Βλάβη μηχανής στην εγγύηση και ερώτηση αν είχε κάποιος παρόμοιο θέμα.
Η μηχανη αγοράστηκε τον Σεπτέμβριο. Μετά από 2 και μισό μήνες ο καφές που βγάζει είναι νερουλός. Φαίνεται πριν καν τον πιεις, από το χρώμα, το καιμακι, και τα υπολοιματα στο ποτ. Φυσικά μόλις πιεις επιβεβαιωνεται.
Πριν δεν ήταν τέλειος αλλά ήταν βασικός για δυνατός σε όλα. Ροή, χρώμα, καιμακι και φυσικά γεύση.
Την πήγα στο μαγαζί, την παρέλαβαν και μου είπαν θα τη στείλουν στην αντιπροσωπεία και σε...
16 εργάσιμες....
Θα απαντήσουν, πρώτον αν έχει κάτι και αν έχει αν θα αλλάξουν ανταλλακτικό ή μηχανή.
Αυτά επαναλαμβάνω τα γράφω και ως πληροφορίες και ρωτώντας αν έχει συμβεί σε άλλον.
Θα επανέλθω φυσικά.
Υγ. Είμαι 30 χρόνια χρήστης μηχανών εσπρέσο, ακριβών και φτηνών και για χρόνια έπινα τον καλύτερο καφέ από μια ρονσον. Καλύτερο από γκακια. Το λέω γιατί εννοείται πως υπήρχε τέλειο καθάρισμα και συντήρηση.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Arielli KM-501B

Δημοσίευση από ftso » Τρί Δεκ 14, 2021 8:47 am

Καλημέρα, πιθανόν κάποιο πρόβλημα με την τρόμπα θα υπάρχει η οποία να φανταστώ θα δουλεύει και στα 15-20 bar, άσχετα με το αν ο espresso θέλει ακριβώς 9bar.

Σχετικά με το σχόλιο σου περί καλου καφέ και ρονσον μάλλον πρέπει να δεις αυτό...

https://youtu.be/avM-XsaTBIc

και μετά αυτό

https://youtu.be/7HIGdYy5of4

και αν θες μια συμβουλή για πραγματικό espresso πας εδω

viewtopic.php?f=2&t=5065

Matthias
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 9:28 pm

Re: Arielli KM-501B

Δημοσίευση από Matthias » Τρί Δεκ 14, 2021 12:19 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τα videos.
Ειδικά το πρώτο είχε μέσα και την arieli και τα σχόλια ήταν ακριβώς αυτά που έχω κι εγώ.
Τωρα περιμένω το θέμα της εγγύησης και θα σας πω τι μου απάντησαν.

Απάντηση