Gaggia Classic 2014 καθαρισμός boiler

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Gaggia Classic 2014 καθαρισμός boiler

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Οκτ 22, 2021 1:03 pm

Αποφάσισα μετά από ώριμη σκέψη να ανοίξω το boiler της Gaggia Classic (2014) μου για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται και για να το καθαρίσω ή να το αντικαταστήσω αν χρειαστεί.
Φαντάστηκα ότι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους οπότε θα παραθέσω μερικές φωτό. Σαν οδηγός χρησιμοποιήθηκε το βίντεο της whole latte love : https://www.youtube.com/watch?v=N9i-EH7qXOc αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί αντίστοιχοι οδηγοί στο youtube.

Στις πρώτες φωτογραφίες βλέπουμε την κατάσταση του boiler μόλις ανόιχθηκε, πριν την αφαίρεση της τσιμούχας:
1634815138995.jpg
1634815138990.jpg

Και μετά την αφαίρεση της:
1634815138974.jpg
1634815138971.jpg
1634815138960.jpg
1634815138953.jpg

Το κάτω μέρος του boiler το οποίο είναι ορειχάλκινο δε βρισκότανε (θεωρώ) σε κακή κατάσταση:
1634815138943.jpg

Αρχικά, έπιασα τη συρματόβουρτσα και ξεκίνησα το τρίψιμο έτσι ώστε να φύγουν τα πρώτα άλατα και να δούμε τη γίνεται με τη διάβρωση του μετάλλου από κάτω. Λίγη ώρα μετά:
1634815138939.jpg
1634815138935.jpg

Αυτό που συμπέρανα με τις λιγοστές μου γνώσεις ήταν :
1. Ότι άλατα δεν υπήρχαν πολλά μέσα στο boiler (λόγω της τακτικής αφαλάτωσης) ΑΛΛΑ μου έκανε εντύπωση πως μπορεί αυτά να σχηματίστηκαν (ή να μην έλιωσαν) επαρκώς ενώ η τελευταία αφαλάτωση είχε γίνει μια βδομάδα πριν το άνοιγμα. Όσο καιρό είναι στην κατοχή μου (1 χρόνος) χρησιμοποιώ νερό από κανάτα britta.
2. Είναι εμφανή τα σημάδια της οξείδωσης στα σημεία επαφής με το ορειχάλκινο boiler (bimetallic corrosion).
3. Υπάρχουν και κάποια μικρά σημάδια οξείδωσης που μάλλον οφείλωνται σε παρατεταμένη επαφή του boiler με κάποιο αφαλατωτικό (για αυτό το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος).

Όπως και να'χει, αποφάσισα να τρίψω το πάνω μέρος που εμφάνιζε και τα χειρότερα σημάδια οξείδωσης έτσι ώστε να υπάρχει μια νέα, καθαρή επιφάνεια που θα πατάει σωστά η τσιμούχα και θα σφραγίζει χωρίς διαρροές (δεν είχα ποτέ, απλά για να τις αποφύγω στο μέλλον) αλλά και για να αποφύγω το να ξεκολλάνε κομμάτακια του boiler λόγω της οξείδωσης. Το πρώτο χέρι έγινε με γυαλόχαρτο μαύρο 80αρι (σε επίπέδη επιφάνεια με κυκλικές κινήσεις), το δεύτερο με 140αρι και το τρίτο τελικό με 400αρι. Επειδή ήταν αρκετά βαθιά τα σημάδια της οξείδωσης η όλη διαδικασία μου πήρε γύρω στις 3 ώρες τριψίματος με το χέρι. Θα μπορούσα ίσως να το κάνω με dremel ή άλλο μηχάνημα αλλά φοβήθηκα ότι δεν θα πετύχω καλά το να είναι εντελώς επίπεδη η επιφάνεια.

Και ιδού τα αποτελέσματα:
1634815138930.jpg
1634815138923.jpg
1634815138896.jpg

Οι μικρές γρατσουνιές που φαίνονται είναι μόνο οπτικές, δεν είναι αντιληπτές δια της αφής. Φυσικά, έκανα και μια αφαλάτωση με ξινό για σιγουριά.
1634815138903.jpg

Εννοείται, πως καθάρισα και τη opv μια που τα άνοιξα όλα. Αυτήν, ήταν ευτυχώς σε άριστη κατάσταση.

Συμπεράσματα:
1. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη για οποιονδήποτε "πιάνουν" λίγο τα χέρια του κι εφόσον ακολουθηθούν σωστά οι οδηγίες που υπάρχουν στο βίντεο. Τραβήξτε πολλές φωτογραφίες και σημειώστε οπωσδήποτε με μαρκαδόρο τα διάφορα καλώδια ώστε να ξέρετε τι πάει που.

2. Προσοχή να μην βραχούν οι επαφές του boiler κατά τον καθαρισμό γιατί μετά είναι πολύ πιθανό να γίνει βραχυκύκλωμα.

3. Καλό είναι να αλλαχτούν όλες οι τσιμούχες (o-rings) ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δε θα αντιμετωπίσουμε διαρροές. Εγώ για να πω την αλήθεια, εφόσον είδα ότι είναι όλες μαλακές και σε καλή κατάσταση δεν τις άλλαξα και δεν είχα πρόβλημα αλλά μπορεί να ήμουν απλά τυχερός.

4. Αναρωτιώμουν αν έπρεπε να τρίψω και το εσωτερικό μέρος του boiler με dremel ας πούμε, αλλά δεδομένου ότι μου φάνηκε σε καλή κατάσταση τελικά αποφάσισα να το άφησω όπως είναι.

Αυτά. Συγχαρητήρια σε όποιον άντεξε να διαβάσει ως εδώ! Καλά καφεδάκια :a013:

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Gaggia Classic 2014 καθαρισμός boiler

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Οκτ 22, 2021 2:21 pm

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά.
Πρέπει να μάθουμε, να συντηρούμε τις μηχανές μόνοι μας και να μην εξαρτόμαστε από τις διαθέσεις του κάθε μάστορα.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Gaggia Classic 2014 καθαρισμός boiler

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Οκτ 22, 2021 2:35 pm

Φίλε Βασίλη ευχαριστώ.

Κι εγώ να σου πω την αλήθεια δε θέλω να "παρακαλάω" μάστορες, οπότε προσπαθώ ότι μπορώ να το κάνω μόνος μου. Βέβαια, το ότι η Gaggia Classic πρέπει να είναι μάλλον η πιο "αγορασμένη" μηχανή στον κόσμο βοηθάει πολύ, δεδομένου ότι υπάρχουν οδηγοί για οποιαδήποτε συντήρηση, παρέμβαση ή επισκευή θες να κάνεις.

Απάντηση