Lelit pl41 temp συντηρηση

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Σάβ Οκτ 23, 2021 4:17 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια μείωση νερού,ούτε κομμάτια αλάτων. Κάνω με κιτρικό οξύ την αφαλάτωση που υπάρχει στο φόρουμ από παλιά. Παίρνω το μπλέ χρώμα στα πρώτα ποτήρια που βγάζω μετά από την πρώτη δράση του οξέως. Δεν κάνω κάθε μήνα αφαλάτωση αλλά ούτε και μια φορά το χρόνο. Συνήθως το τρίμηνο είναι ένα μέσο όρο. Είμαι στην Αθήνα και ναι το νερό είναι μαλακό. Από Δευτέρα θα ξέρω τι ακριβώς συνέβη γιατί με ειδοποίησαν να παραλάβω τη μηχανή. Θα σας γράψω αν υπάρχει κάτι που θα αξίζει ως προς την ενημέρωση σας.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 23, 2021 5:16 pm

Καλησπέρα triggams

Το κόστος σε μια αντιπροσωπία κυρίως έχει να κάνει με την αξία της μηχανής και τον χρόνο του τεχνικού.
Συνήθως τα ανταλλακτικά είναι μικρής αξίας.
Οσο ανεβαίνει η αξία της μηχανής τόσο τα ανταλλακτικά είναι ακριβότερα όπως και το τελικό service.
Αν η μηχανή έκανε πολλαπλάσια ευρώ τότε εύκολα το ιδιο service θα κοστιζα άνετα πάνω απο 200 ευρώ.
Εαν ο χρόνος για ένα service πχ είναι 8 ώρες συνολικής απασχόλησης τότε το κόστος του τεχνικού που είναι πάνω απο 50 ευρώ με βάση πενθημερο ικα κλπ. + το κέρδος του καταστήματος (για να υπάρχει) + φπα κλπ. υπολόγισε πόσο φτάνει
Το 120 νομίζω ότι είναι λογικό για να υπάρχει η αντιπροσωπία και για μία μηχανή σαν την δική σου, υποθέτοντας ότι λύθηκε το boiler και καθαρίστηκε.
Η γνώμη μου για το νερό (αδιάφορη) είναι να χρησιμοποιείς όποιο σου αρέσει. Γευστικά υπάρχει διαφορά βρύσης - εμφιαλωμένου κλπ. Ομως με κάποια εμφιαλωμένα θα έχεις περισσότερα άλατα από της βρύσης, Τα άλατα μέ λιγότερες αφαλατώσεις ανα χρόνο από αυτές που κάνεις δεν ενοχλούν ένα μπρούτζινο ή ανοξείδωτο boiler. Το νερό το φιλτράρουμε κυρίως για την γεύση (χλωριο , σκουπίδια κλπ.) και ρυθμίζουμε και την σκληρότητα του.
Απο ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει νόημα. Ένα νερό που δεν θα έβλαπτε την μηχανή είναι ένα νερό που είναι ακατάλληλο για να το πιείς. (πχ αυτό που βάζουμε στην μπαταρία του αυτοκινήτου).

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από master1992g » Σάβ Οκτ 23, 2021 5:26 pm

Δηλαδή ρε παιδιά μια αντικατάσταση μποιλερ πόσο χρεώνεται αν η αφαλάτωση έχει 120€?

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Οκτ 23, 2021 6:08 pm

master1992g έγραψε:
Σάβ Οκτ 23, 2021 5:26 pm
Δηλαδή ρε παιδιά μια αντικατάσταση μποιλερ πόσο χρεώνεται αν η αφαλάτωση έχει 120€?
όσο χρειάζεται για να καλύψει το κόστος του ανταλλακτικού και την εργατοώρα του τεχνικού. αλλά παλι καθαρισμα θέλει. Μην προσπαθείτε να κοστολογίσετε την δουλεια του άλλου, το έχει κανει ο ιδιος και εχει αξιολογήσει ότι τόσο πρέπει να χρεώσει, εάν δεν μας κανει πάμε αλλού.

https://youtu.be/PRsT4VxmMiY
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από master1992g » Σάβ Οκτ 23, 2021 6:12 pm

Μα δεν κοστολογουμε εδώ ούτε λέμε ότι είναι πολλά τα 120€.. σχολιάζουμε το κατά πόσο αξίζει το κόστος της αφαλάτωσης σε σχέση πχ με την αλλαγή του μποιλερ..

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 23, 2021 6:23 pm

καλησπέρα master1992g

Καθαρισμός μηχανής από άλατα εκτός από το boiler σε τεχνικό επίπεδο γίνετε σε βαλβίδες , αισθητήρες δοχείο νερού σωληνώσεις κλπ.
Εννοείτε καινούριες φλάντζες κλπ. Διαφορετικά δεν υπάρχει νόημα .
Κόστος αλλαγής boiler (εκτος του κόστους του boiler) πιθανών να είναι φθηνότερο.
Υπάρχουν κομμάτια - τμήματα στην μηχανή που καθαρίζουν με χημικό υλικό που δεν πρέπει να έρθει πχ σε επαφή με την αντλία. Ετσι ξεκινάς να λύσεις μία μηχανή.
Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιου είδους καθάρισμα. Για την Αθήνα ούτε σε 10 χρόνια για οικιακή χρήση.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από veba » Σάβ Οκτ 23, 2021 6:39 pm

Η μηχανή του triggams

Στα τρία χρόνια με κλασική σωστή αφαλάτωση , δεν υπήρχε λόγος να γίνει αφαλάτωση σε service. Είναι μία μηχανή με χαρακτηριστικά που είναι η χαρά του service , όταν είναι τόσο νέα.
Οταν ρωτάς μία οποιαδήποτε αντιπροσωπία εαν χρειάζεται service η μηχανή σου. Και εντελώς καινούρια να είναι θα σου απαντήσουν ένας έλεγχος δεν βλάπτει στην καλύτερη περίπτωση. :D

triggams
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 17, 2019 10:03 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: lelit 41 temp
Μύλος:: Macap

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από triggams » Τρί Οκτ 26, 2021 11:41 am

Καλημέρα παιδιά,
Επανήλθα για να σας γράψω για την παραλαβή.η χρέωση τελικά ήταν 103 ευρώ όλα μαζί με αφαλάτωση οικιακής μηχανής που χρεώθηκε 50. Ίσως τα πιο πεταμένα 50 εβερ. Καταλαβαίνεις ότι δεν λύθηκε η μηχανή και απλά για ένα dezcal πλήρωσες. Τα εργατικά 25 και τα υπόλοιπα opv,φλατζες, shower screen. Δε ξέρω αν καλώς ή κακώς αλλαχθηκε κάτι. Ζήτησα δοχείο το οποίο δεν αλλάχτηκε επίσης.

Γενική εικόνα εμπειρίας με το τεχνικό κομμάτι αρκετά μέτρια. Άλλα λέγαμε στο τηλέφωνο, άλλα γίνανε. Υπήρξε και σημείωση σε έγγραφο κατά την παράδοση της μηχανής στο σέρβις και επισήμανση δύο σημείων κυρίως (opv, δοχείο).

Άσχετος είμαι αλλά την κακής ποιότητας επικοινωνία νομίζω έχω ικανότητα να αντιληφθώ. Από κει και πέρα μάλλον πρέπει να αναλάβω να μάθω μόνος μου να πειράζω τη μηχανή.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από DgSensei » Πέμ Οκτ 28, 2021 7:16 pm

Μπορείς να ρωτήσεις αν ανοίχτηκε το boiler ώστε να γίνει η αφαλάτωση ή αν έγινε απλά μια κλασσική, απλή αφαλάτωση που κάνεις και μόνος. Αν σου απαντήσουν το 2ο, κρίμα τα 50 όντως. Αν ανοίξανε το boiler τότε οκ.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 temp συντηρηση

Δημοσίευση από mantraxalos » Τρί Ιαν 25, 2022 10:43 am

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει ντε και καλα να κανουμε σερβις σε μια μηχανη επειδη ο κατασκευαστης "προτεινει"...η πρεπει...η γιατι μου "ειπαν" ... εφοσον δουλευει "αριστα" .

Πως ξερω οτι δουλευει αριστα? Εμεις ζουμε με τις μηχανες μας καθε μερα...

Εχει αλλαξει η γευση στον καφε?, ζοριζεται το μηχανημα?, κανει παραξενους θορυβους?, κατι αλλο περιεργο?

Αν δεν συντρεχει λογος εγω (επειδη και εγω τεχνικος ειμαι) δεν το πειραζω..οπως λεω και στους πελατες μου αν δεν μας πειραζει δεν το πειραζουμε...απλα το παρακολουθουμε καθημερινα εφοσον η χρηση ειναι καθημερινη κατι θα καταλαβουμε.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Απάντηση